تاریخ درج خبر : 1394/02/02
کد خبر : ۴۷۱۳۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -

گردنه افسانه ای بیژن در دنا پس از شش ماه بازگشایی شد

گردنه افسانه ای بیژن در شهرستان دنا پس از شش ماه بازگشایی شد.

۱۶۶۷۸۵۳

مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: گردنه بیژن در محور سی سخت – پادنا و در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و یکی از مرتفع ترین گردنه های استان است .

حسین فدایی افزود: این گردنه هرساله با بارش برف در آبان ماه مسدود و در اواخر اردیبهشت بازگشایی می شود که امسال با توجه به کاهش بارش برف در آخرین روزهای فروردین بازگشایی شد.

فدایی با تشریح وضعیت این مسیر گفت: در حال حاضر از این مسیر ۲۳ کیلومتری، ۹ کیلومتر آسفالت شده است و ۱۳ کیلومتر دیگر نیز به مناقصه رفته و بزودی پیمانکار آن مشخص می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی با بیان اینکه امکانات راهداری در این مسیر اضافه خواهد شد، عنوان کرد: پس از انجام عملیات راهسازی امکانات راهداری در این مسیر ایجاد خواهد شد تا حتی در فصل زمستان نیز شاهد تردد از این مسیر باشیم.

فدایی افزود: با توجه جاذبه های طبیعی این منطقه، بازگشایی گردنه بیژن نقش بسزایی در شکوفایی ظرفیت های گردشگری در طول این محور خواهد شد و هر ساله مسافران زیادی از استان های همجوار برای بازدید از این مناطق این مسیر را انتخاب می کنند.

گردنه بیژن در کنار قله ۴۴۰۰ متری دنا قرار دارد و مرز دو استان کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان است.

وجه تسمیه این گردنه به داستان اسطوره ای عروج کی خسرو به آسمان بر می گردد که این افسانه هنوز بین بومیان منطقه ساری و جاری است.

مردم بومی معتقدند که کیخسرو پادشاه ایران زمین برای عروج به آسمان از این مسیر عبور کرد و ۳۰ پهلوان ایران زمین به فرماندهی بیژن در این منطقه به جستجوی او پرداختند اما اسیر برف و بوران شدند و در این گردنه جان دادند.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد