تاریخ درج خبر : 1394/02/03
کد خبر : ۴۷۱۴۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

واکنش متفاوت دکتر چمن به شایعه حضور در انتخابات مجلس/ تشریح دستاوردهای حوزه سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، در نشست خبری که به‌مناسبت هفته سلامت برگزار شد، به سؤال سیاسی یکی از خبرنگاران پاسخِ کوتاهی داد.

chaman11

دکتر رضا چمن در این نشست، در پاسخ به سؤال خبرنگار یکی از سایت‌های محلی، مبنی بر برخی شایعات و احتمال حضور وی در رقابت‌های انتخاباتی اسفندماه سال جاری، به ذکر یک بیت شعر از حافظ بسنده کرد.

وی در این باره بدون هیچ اشاره‌ای به جزئیات موضوع و رد یا تأیید حضور خود در این عرصه، گفت: «حافظ به خود نپوشد این خرقه‌ی می‌آلود/ ای شیخِ پاکدامن، معذور دار ما را!».

از حواشی جالب این نشست که با حضور اصحاب رسانه‌های مختلف مکتوب و مجازی برگزار شده بود، واکنش‌های خبرنگاران به این پاسخ کوتاه بود.

با وجود اینکه دکتر چمن در پاسخ به این سؤال سیاسی، تنها به ذکر این بیت شعر اکتفا کرد اما تعدادی از خبرنگاران در ادامه‌ی نشست خواهان توضیح شفاف‌تر وی درباره‌ی این موضوع شدند؛ خواسته‌ای که مقام ارشد حوزه‌ی سلامت استان به آن تن نداد و با لبخندهای مکرر خود از موضع‌گیری بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

گفتنی است اگرچه رئیس دانشگاه علوم پزشکی به صراحت درباره احتمال حضور خود در عرصه‌ی انتخابات دهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی سخنی به‌میان نیاورد اما می‌توان از مفهوم این بیت شعر، «رد» شایعات مطرح‌شده در برخی محافل را، پیرامون کاندیداتوری احتمالی وی، تفسیر کرد.

جذب ۴۵ متخصص و فوق‌تخصص در استان /هیچ‌گونه کمبود پزشک عمومی در مراکز بهداشتی درمانی نداریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در اولین روز هفته سلامت، به تشریح برخی از دستاوردهای حوزه‌ی سلامت در استان پرداخت و گفت: در سال گذشته، پیشرفت‌های قابل توجهی در بسیاری از شاخص‌های سلامت داشته‌ایم و امیدوار هستیم این روند با شتاب کافی ادامه یابد.

دکتر رضا چمن در نشست خبری که به‌مناسبت هفته سلامت برگزار شد، اظهار داشت: توسعه کلینیک‌های تخصصی در سطح استان از جمله آرزوهای متولیان سلامت استان بود که خوشبختانه با تلاش زیاد تا حد قابل قبولی محقق شده و این روند ادامه خواهد یافت.

وی کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم را از دیگر دستاوردهای حوزه سلامت در استان دانست و اضافه کرد: از مطالبات همیشگی مردم و رسانه‌ها، رفع پدیده شوم زیرمیزی توسط درمانگران بود که در این زمینه نیز توفیقات چشمگیری را شاهد بودیم و اکنون به موارد معدودی کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی، بهبود درآمد و واقعی‌سازی درآمدها و پرداخت‌ها، نظارت‌های محسوس و نامحسوس و رصد کردن این پدیده توسط رسانه‌ها زمینه‌های کاهش شدید این پدیده‌ی پلید را فراهم کرده است در حالیکه بنا بر گزارشات این پدیده تا پیش از سال ۹۳ بسیار فراگیر شده بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در ادامه به ارائه‌ی آمار در حوزه‌ی بهبود خدمات درمانی در سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: تأمین نیروهای انسانی متخصص و کارآمد، بهبود فضاهای فیزیکی و افزایش تجهیزات پزشکی از جمله اقداماتی بود که برای کیفیت‌بخشی به خدمات درمانی در استان در دستور کار سال گذشته قرار گرفت.

chaman2

دکتر چمن با بیان اینکه جذب متخصص در شهرهای اصلی و تأمین پزشک عمومی در شهرهای کوچک در راستای بهبود خدمات درمانی به اجرا درآمد، بیان کرد: برای حل مشکل کمبود متخصص در شهرستان‌های استان در سال گذشته ۴۵ متخصص و فوق‌تخصص به استان جذب شد اما هنوز هم باید برای رفع کمبودها در برخی رشته‌ها تلاش جدی به‌کار گرفت.

مسئول ارشد سلامت استان، تعداد متخصصین را در رشته‌های اصلی در حال حاضر قابل قبول توصیف کرد و افزود: تلاش داریم در برخی شهرهای کوچکتر استان ازجمله باشت، لیکک، پاتاوه، سی‌سخت، لنده و چرام در برخی ایام هفته پزشکان متخصص را به‌کار بگیریم تا حوزه‌ی خدمات درمانی تخصصی را به این مناطق نیز گسترش دهیم.

چمن با اشاره به اینکه سه نفر متخصص طب اورژانس در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج دایر شده بود، اظهار داشت: با استخدام چندین نفر متخصص طب اورژانس در بیمارستان‌های امام خمینی دهدشت و شهید رجایی گچساران بخش قابل‌توجهی از نیازها را در این زمینه نیز برطرف کرده‌ایم.

وی کمبود پزشک عمومی را در مراکز شبانه‌روزی روستایی یکی از شکوائیه‌های دائمی مردم استان تا پیش از سال ۹۲ عنوان کرد و تأکید کرد: خوشبختانه با اقدامات خوب سال گذشته، هم‌اکنون جزو استان‌هایی هستیم که هیچ‌گونه کمبود پزشک عمومی در مراکز بهداشتی درمانی نداریم.

این مسئول با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد فضاهای فیزیکی مربوطه در سال گذشته مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته‌است، اضافه کرد: در بخش تجهیزات پزشکی به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی کشور، تا اندازه‌ای عقب هستیم که برای بهبود این وضعیت در مراکز بهداشتی و درمانی استان برنامه‌های جدی داریم.

چمن، با تأکید بر اینکه در حوزه‌ی بهداشت نیز فعالیت‌های بسیار خوبی صورت‌گرفته است، گفت: در اکثر قریب به اتفاق موارد، سهم استان به نسبت کل کشور کمتر از یک درصد است اما در احداث ۶۵ خانه‌بهداشت در استان از مجموع یک‌هزار خانه‌بهداشت در سراسر کشور شاهد سهم ۶٫۵ درصدی استان کهگیلویه و بویراحمد از پرژه‌های کشوری بودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، در پایان به تشریح برخی دیگر از دستاوردهای این دانشگاه در حوزه‌های فرهنگی، دانشجویی، پژوهش و آموزشی پرداخت و یادآور شد: اخذ مجوز تربیت دستیار تخصصی در جراحی عمومی و زنان و زایمان از جمله توفیقات قابل توجهی است که با تلاش مجموعه‌ی پرتلاش علوم پزشکی استان حاصل شده‌است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهدی(پزشک همکار) گفت:

  آفرین بر نفس دلکش و لطف سخنش.

 • رسانه ای گفت:

  احسنت بر ذکاوت و دیانت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی استان . من سرتاسر مطالب را مرور کردم و خودم هم این یکی دوسال مسایل علوم پزشکی را پیگیری می کنم واقعا از هر نظر کارشون عالیه و مواضع علمی خوبی دارند و نکته مهم از نظر من انتقاد پپذیریشون هست که راحت می پذیرند و اصلاح می کنند.

 • همکارز گفت:

  دانشگاه علوم پزشکی استان در سالی که گذشت عملکرد قابل تقدیری داشت و بهداشت و درمان در همه زمینه ها رویکرد تازه ای داشت به امید موفقیت و ادامه اینگونه خدمات با همین شتاب .

 • ناشناس گفت:

  خب خیال ما راحت شد دکترعزیزدوست نداریم از دانشگاه بروی تازه همه دارند به ایجاد عدالت و دوربودن از حواشی و بفکرکاربودن عادت میکننداجازه بده همین روند ادامه داشته باشد

پربازديد