تاریخ درج خبر : 1394/02/04
کد خبر : ۴۷۱۴۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

ممنوع شدن کشت برنج و هندوانه در کهگیلویه و بویراحمد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده کشت برنج و هندوانه در زمین‌های کشاورزی با تامین آب از طریق چاه زیر زمینی ممنوع است.

۱۳۹۴۰۱۲۴۱۴۰۷۰۱۱۸۴۵۰۹۱۵۷۳

ابوالحسن صداقت‌کیش، اظهار داشت: با توجه به کاهش بارندگی در چند سال اخیر و استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی توسط پمپاژهای شخصی مجاز و غیر مجاز، جلوگیری از کاشت محصولات با مصرف و نیاز آب بالا بویژه هندوانه و برنج در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفت.

وی بیان کرد: مدیریت‌های جهاد کشاورزی در شهرستان‌های مختلف استان در صورت سرپیچی از این سیاست سازمان جهاد کشاورزی هیچ گونه خدماتی به این کشاورزان ارائه نمی‌دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در صورت سرپیچی از این سیاست توسط برخی کشاورزان در صورت بروز هرگونه حادثه از جمله کاهش آب و خشک شدن محصول سازمان جهاد کشاورزی تعهدی ندارد.

صداقت کیش تصریح کرد: از مسئولان صندوق بیمه محصولات کشاورزی انتظار می‌رود از بیمه کردن محصولات آب‌بر از جمله برنج و هندوانه که از طریق چاه‌های زیر زمینی آبیاری می‌شوند، جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت دو محصول هندوانه و برنج در استان کهگیلویه و بویراحمد با آبیاری از طریق چاه‌های کشاورزی یک هزار و ۵۰۰ هکتار است، افزود: در مجموع ۷ هزار و ۳۰۰ هکتار از زمین‌های موجود در این استان زیر کشت برنج می‌رود.

منبع: تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دانشجوی ارشد مهندسی منابع آّب گفت:

  بالاخره یه امد عاقل تو جهاد کشاورزی پیدا شد
  بلایی که کاشت هندوانه سر آب زیرزمینی آورد سالیان سال جبران نخواهد شد. البته این برای شروع کار خوبه امیدوارم سال آینده کسانی که این دو محصول رو کشت می کنند رو با جریمه های سنگین تری مواجه کنند .
  هزار تا محصول دیگه هست که میشه جای هندونه کاشت پس نگین کشاورز بدبخت از کجا نون بخوره

 • جهاد گفت:

  از زمانیکه ایشون تشریف آوردن قحطی اومده!!!

 • ناشناس گفت:

  در صورت بروز هرگونه حادثه از جمله کاهش آب و خشک شدن محصول سازمان جهاد کشاورزی تعهدی ندارد.

  مگه قبلا کاری براشون میکردین که الان منتظر شمابمونن؟؟کشاورزان بدبخت..
  خندم گرفت

پربازديد