تاریخ درج خبر : 1394/02/04
کد خبر : ۴۷۱۴۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -

استاندارکهگیلویه و بویراحمد: سپردن کاربه نخبگان باعث کاهش خطاهامی شود

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با سپردن مدیریت تحولات به دست نخبگان در واقع سهم دانش افزایش می یابد و این باعث کمترین خطا و بالاترین ضریب اطمینان در تصمیم گیری ها خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، سید موسی خادمی نیروی انسانی متخصص را مهمترین عامل پیشرفت و توسعه کشور دانست و گفت: با سپردن مدیریت تحولات کشور به دست نخبگان در واقع سهم دانش افزایش می یابد و این باعث کمترین خطا و بالاترین ضریب اطمینان در تصمیم گیری ها خواهد شد.

سید موسی خادمی؛ با بیان اینکه دانش، پایه و اساس تحول جدی در هر حوزه ای است، گفت: امروزه با پایان یافتن عصر اقتصاد مبتنی بر منابع، تحول در اقتصاد، به عنوان یکی از مهمترین زمینه های زندگی بشر، نیازمند رجوع به دانش است.

وی، با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان به دلیل پویایی و درون زا بودن، اقتصادی پایدار محسوب می شود، افزود: اقتصاد دانش بنیان بهترین روش برای تسریع در حرکت کشور به سمت توسعه همه جانبه و رسیدن به اهداف تعیین شده در اقتصاد مقاومتی است.

خادمی، نیروی انسانی متخصص را مهمترین عامل توسعه اقتصاد دانش بنیان دانست و ادامه داد: کشور باید به سمت سپردن مدیریت تحولات به دست نخبگان حرکت کند.

***نگه داشت نخبگان در استان های کمتربرخوردار ضروری است/اشتغال جدی ترین عامل مهاجرت نخبگان

استاندار کهگیلویه وبویراحمد، با تأکید به نقش نخبگان استان های کمتربرخوردار در توسعه منطقه ای، جلوگیری از مهاجرت نخبگان به سمت مراکز استانی و کلان شهرها را نیازمند توسعه همه جانبه کشور دانست و اظهار داشت: نگه داشت نخبگان در منطقه و خاصه در استان های کمتربرخوردار یک ضرورت است.

خادمی اضافه کرد: اما به دلیل عدم توازن امکانات آموزشی و رفاهی، بسیاری از این افراد از استان محل زندگی خود به سمت کلان شهرها مهاجرت می کنند و این امر سبب خروج دانش و فناوری و در نهایت کاهش سرعت در روند توسعه این استان ها خواهد شد.

وی اشتغال را جدی ترین عامل مهاجرت نخبگان به شهرهای بزرگ عنوان کرد و گفت: فراهم کردن بستر مناسب برای اشتغال نخبگان و سرآمدان مناطق کمتربرخوردار مهمترین عامل در نگه داشت این افراد در استان محل زندگی خود است که این مهم نیازمند راه اندازی کارخانجات بزرگ، صنایع پیشرفته و دستگاه های جدید آزمایشگاهی است.

خادمی با اشاره به عدم وجود صنایع پیشرفته در استان کهگیلویه وبویراحمد و نوپا بودن دانشگاه ‎های این استان ادامه داد: یکی از عوامل مهم در نگه داشت نخبگان و در نهایت توسعه استان، حضور عناصر میانیِ تبدیل علم به فناوری مانند پارک ‎های علم وفناوری و مراکز رشد دانشگاه ها در استان است.

وی، با بیان اینکه متاسفانه استان کهگیلویه وبویراحمد از این امکانات محروم است و این استان تنها استانی است که پارک علم وفناوری ندارد، افزود: با همکاری دکتر ستاری؛ معاون علم وفناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان و همچنین با استفاده از ظرفیت های استانداری بخش زیادی از مشکلات برطرف شده است و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد راه اندازی پارک علم و فناوری استان باشیم.

***استان های کمتر برخوردار نباید از قافله توسعه علم عقب بمانند

استاندار کهگیلویه وبویراحمد اظهار داشت: با همکاری بنیاد نخبگان استان، برنامه ریزی های فرهنگی مناسبی برای افزایش حس خودباوری و تعلق خاطر نخبگان به استان محل زندگی خود در نظر گرفته شده است اما این رویکردها در صورت فراهم نشدن زیرساخت های لازم برای فعالیت و تاثیرگذاری این افراد در منطقه، پاسخگو نخواهد بود.

خادمی، با بیان اینکه نباید به سمتی حرکت کرد که استان های کمتربرخوردار در توسعه علوم جدید نیز عقب بمانند، ادامه داد: به عنوان نمونه در حوزه علومی مانند نانو و علوم هسته ای شاهد سرمایه گذاری در استان های توسعه یافته هستیم. این روند نیازمند تغییر نگرش، مساعدت جدی و انتقال بخشی از سرمایه به مناطق کمترتوسعه یافته است.

وی،اضافه کرد: استانداری با کمک شوراهای مختلف خود از جمله شورای پژوهشی، تعامل با بنیاد نخبگان استان و همچنین حضور فعال و بازدید از جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف در حوزه علم و فناوری در استان، تاحدودی به مشکلات نخبگان، سرآمدان و مخترعین آگاه و در حد امکانات و منابع استانداری در جهت رفع آنها اقدامات لازم را انجام داده است.

***نبودن بخش خصوصیِ توانمند در حوزه دانش و فناوری یکی از مشکلات استان کهگیلویه وبویراحمد

خادمی، با اشاره به محدودیت منابع مالی استانداری ، نبودن بخش خصوصیِ توانمند در حوزه دانش و فناوری را یکی دیگر از مشکلات استان کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد و گفت: بخش خصوصیِ توانمند و صنایع پشتیبانی که بتوانند در علوم جدید و در حوزه تجاری سازی سرمایه گذاری کنند به دلیل عدم وجود زیرساخت های لازم در استان حضور ندارند.

خادمی، افزود: این در حالی است که کهگیلویه وبویراحمد علاوه بر نیروی انسانی مستعد از ظرفیت های طبیعی بی نظیری مانند منابع نفت و گاز و همچنین گیاهان دارویی برخوردار است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد، به لزوم تعامل بیشتر استانداری ها با بنیادهای نخبگان استانی اشاره کرد و اظهار داشت: همکاری خوبی بین استانداری و بنیاد نخبگان استان وجود دارد.

خادمی بیان کرد: استانداری به عنوان بالاترین مقام اجرایی استان از تمام ظرفیت های خود برای حمایت از نخبگان و سرآمدان استفاده خواهد کرد.

وی، در پایان با تأکید بر ضرورت شناسایی و حمایت از نخبگان مناطق محروم گفت: به دلیل تعامل مناسب استانداری با بنیاد نخبگان استان و همچنین محدود بودن تعداد دانشگاه های استان، در زمینه شناسایی نخبگانِ مناطق محروم اقدامات خوبی انجام پذیرفته شده است که برای حمایت از این افراد نیاز به رفع موانع قانونی، تصحیح مکانیزم تخصیص بودجه و همچنین تأمین منابع مالی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد