تاریخ درج خبر : 1391/08/13
کد خبر : ۴۷۲۳
+ تغییر اندازه نوشته -

آیا از دست رسانه ملی در رفت؟

پنجشنبه شب یک بار دیگر در سیمای جمهوری اسلامی اتفاقی افتاد که از صحنه‌های نادر این رسانه صاحب عنوان «ملی» بوده است.دو نفر که از منظر سیاسی با هم متفاوت بودند رو به روی همدیگر نشستند و از وضعیت کشور سخن گفتند؛ حسین شریعتمداری و ابراهیم اصغر زاده.شریعتمداری که معرف همه هست و حضورش در تلویزیون چندان عجیب نبود که خود از اردوگاهی است که تلویزیون در چند سال گذشته نشان داده پیش از آن که ملی باشد خود را رسانه آنان می‌داند.امّا ابراهیم اصغر زاده فعال سیاسی متعلق به اردوگاه اصلاح طلبی است که در چند سال گذشته سهمی از این رسانه همگانی نداشته است.این صحنه‌ها اگر چه در سیمای جمهوری اسلامی نادراست،اما بیننده را به فضایی می‌برد که پیش از سه دهه پیش وعده آن داده شده بود.
سی وچند سال پیش در فردای پیروزی انقلاب یکی از صحنه‌هایی که نوید فضایی روشن و منطقی را می‌داد تصاویری بود که از تلویزیون انقلاب پخش شده بود و در یک طرف صحنه آیت الله دکتر بهشتی یکی از رهبران انقلاب نشسته بود ودر طرف دیگر نورالدین کیانوری رهبر حزب توده.دو طرف تنها در نحوه اداره کشور اختلاف نظر نداشتند،بلکه در بنیادی ترین اصول فکری خود بیشرین تفاوتها را با هم داشتند.یکی روحانی ای بود که از دل مکتب تشیع بر خاسته بود و دیگری روشنفکری که ریشه در اردوگاه مارکسیسم داشت.یکی در راس انقلاب نشسته بود و از حمایت مردم انقلاب کرده و رسانه‌های فراگیر برخوردار بود و دیگری منتقدی بود که نه درفکر و اندیشه با مردم قرابتی داشت نه رسان فراگیری در اختیار.امّا آنچه که مخاطب می‌دید صحنه ای بود با امکاناتی برابر برای دو طرف یک مناظره.
این صحنه‌ها امّا هیچ گاه ادامه پیدا نکرد که اگر می‌کرد، شاید، شاید اندکی از عصبیت و پرخاشگری گروه‌ها در دهه اول انقلاب کاسته می‌شد و آدم‌ها بیش از آن که به فکر حذف همدیگر باشند در پی تحمل بودند.این نشست امّا به بایگانی رفت تا اینکه پس از انتخابات خرداد 88 بعد از مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دهم شیوه ای شد تا در حوادث پس از انتخابات نیز به کار گرفته شود، تا شاید اندکی از فضای پرالتهاب و خشمگین جامعه بکاهد.آن راهی که رفته شد اما هرگزمتولیان امر را به هدف نزدیک نکرد.چرا که شیوه مسئولان تلویزیون سبب شد تا بخش بزرگی از جامعه، صدایش را در میان امواج فرستاده شده از جام جم نشنود.
حضور فعالان سیاسی یک جناح به صورت دونفره و یا تک نفره در برنامه‌های سیاسی تلویزیون سبب شده بود تا تنها نظرات بخشی از جامعه در رسانه ملی مطرح شود و همین امرانتقادات بخش دیگری از جامعه را متوجه مسئولان این رسانه فراگیر کند.امری که حتی انتقاد برخی از اصولگرایان همسو با مسئولان تلویزیون را نیز برانگیخت.
اما حضور همزمان دوچهره از دوجناح سیاسی کشور( علیرضا زاکانی اصولگرا و جواد اطاعت اصلاح طلب) در یک برنامه مناظره تلویزیونی، چندماه پس از ناآرامی‌های انتخابات 88 اگرچه استقبال بخش بزرگی از جامعه را سبب شده بود، اما باعث انفعال عجیب مسئولان صدا وسیما نیز شده بود. گروه‌هایی از منتقدین وضع موجود بخشی از سخنان خود را از زبان جواد اطاعت فعال سیاسی اصلاح طلب در آن مناظره شنیدند.اما پس از آن بود که این رسانه، صلاح را در ادامه مناظره‌ها ندید وتنها با دعوت از برخی اصولگرایان نظیر روح الله حسینیان، حمید رسایی، جعفرشجونی، سعید قاسمی و… این برنامه‌ها را تا حد یک رپرتاژ آگهی یک جناح خاص تنزل داد.سخنرانانی که درساعات پربیننده تلویزیون در کنار یک مجری همسو با خود می‌نشستند و بی حضور هیچ منتقدی سخنان خود را برزبان می‌آوردند و گاه نیز برای رقیب حکمی غیابی صادر می‌کردند.
اما پنج شنبه شب گذشته حضور همزمان حسن شریعتمداری وابراهیم اصغرزاده – که در این فضا می‌توان گفت تا اندازه ای دو گرایش سیاسی کشور را نمایندگی می‌کردند- در یک برنامه تلویزیونی و سخنان رد وبدل شده، یک بار دیگر بخشی از جامعه را متوجه این موضوع کرد که می‌توان با یک برنامه یک ساعتی بخش زیادی از مخاطبان گریخته از رسانه ملی را برگرداند و آن‌ها را پای تلویزیون نشاند.
در چند روز گذشته بازخوردهای بسیاری در سایت‌های اینترنتی پیرامون این مناظره صورت گرفت که عمده آنها از سوی مردمی بود که بخشی از نظرات خود را در سخنان ابراهیم اصغرزاده می‌دیدند. بخشی همچنان به دیده تردید به موضوع می‌نگرند و آن را حرکتی می‌دانستند که«از دست مسئولات صداوسیما در رفت». برخی دیگر نیز بهت زده بودند که گویی یکی از نمایندگان گروه‌های ضدنظام روبه روی حسین شریعتمداری نشسته است( بسکه به زبان آوردن بخشی از خواسته‌های منتقدان در تلویزیون مملکت به تابود بدل شده بود). گروهی دیگر نیز آن را نشانه ای از تسامح نظام تلقی می‌کنند و البته دیگران نیزاحتمالات دیگری را مطرح می‌کنند.
اما برای رسیدن به یک نتیجه مناسب باید در انتظار روزهای آینده نشست و دید که آیا صداوسیما این روند را ادامه خواهد داد؟یا برای کاهش اثرات منفی(!) این برنامه شروع به جبران خواهد کرد. مثلا با دعوت از برخی سیاسیون افراطی اصولگرا و دربرنامه‌های یک طرفه سعی در کم اثر کردن این برنامه خواهد کرد. رویه صداوسیما تاکنون نشان داده که تلاشی برای ادامه این روند نخواهد کرد. چرا که برخی برنامه‌های انتقادی غیرسیاسی نیز درچندسال گذشته نتوانستند بی مزاحمت برخی فشارها به کارخود ادامه دهند، چه رسد به این برنامه سیاسی که حساست درباره آن صدچندان است.
روزهای گذشته برخی از مردم که متن مناظره شریعتمداری و اصغرزاده را از طریق سایت‌های اینترنتی مطالعه و مشاهده کرده بودند، نشان داده اند که گام‌های بعدی صداوسیما را رصد خواهند کرد. آیا این رسانه ملی آنان را متقاعد خواهد کرد که سمت وسوی آنتن گیرنده‌های خودرا به سمت داخل بچرخانند و یا آنان را همچنان ناامید و سرخورده به دامن راست و دروغ رسانه‌های خارج از کشور خواهد انداخت؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد