تاریخ درج خبر : 1394/02/07
کد خبر : ۴۷۲۹۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

اختلاف۳۷۱ میلیمتری بارش بین سی سخت و بهمئی

براساس گزارش های اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد، بین پربارش ترین و کم بارش ترین شهرهای استان ۳۷۱ میلی متر اختلاف بارندگی مشاهده می شود.

براساس اطلاعیه ای که اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد در روز شنبه صادر کرد در سال زراعی جاری در شهر سردسیری سی سخت مرکز شهرستان دنا ۶۳۷ میلی متر باران باریده است.

این میزان بارش، بیشترین بارش باران و برف در کهگیلویه و بویراحمد در سال زراعی جاری است.

براساس همین گزارش در شهر لیکک شهرستان بهمئی در سال زراعی جاری ۲۶۶ میلی متر باران بارید که با شهر سی سخت ۳۷۱میلی متر فاصله دارد.

شهر سردسیری یاسوج، مرکز استان نیز در سال زراعی جاری ۶۸۴ میلیمتر باران و برف باریده است.

در همین مدت در شهرهای گرمسیری گچساران و دهدشت نیز به ترتیب ۳۱۰ و ۳۱۷ میلی متر باران باریده است.

میانگین بلندمدت بارش باران و برف در یاسوج ۸۲۷ میلی متر، سی سخت ۶۹۷ میلی متر، دهدشت ۴۹۱ میلی متر، گچساران ۴۵۰ میلی متر و لیکک ۳۹۱ میلی متر است.

کهگیلویه و بویراحمد ۱۰ درصد آب های روان ایران را دارد اما کشاورزان آن، امسال مجبور شده اند که کشاورزی تابستانه خود که شامل کشت هایی مانند هندوانه، ذرت و خربزه است را کنار بگذارند چون باور مسوولان این است که این استان با کمبود آب روبرواست . 

در استان کهگیلویه و بویراحمد چهار رودخانه مهم بشار، مارون، زهره و خیرآباد وجود دارد که در حوزه آبریز خلیج فارس قرار گرفته اند و از منابع مهم تامین آب استان به شمار می روند. 

سالانه ۸/۵ میلیارد مترمکعب روان آب بدون استفاده از این استان خارج می شود که این میزان معادل ۱۰درصد از آب های کشور است.

پیش از این، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گچساران گفت: خشکسالی و کم آبی محصولات زراعی ۹ هزار هکتار از مزارع این شهرستان را نابود کرد.

علی حسن انصاری افزود: در سال زراعی جاری ۱۲ هزار هکتار از مزارع دیم گچساران در مناطق خیرآباد، لیشتر و دشت امامزاده جعفر زیر کشت گندم دیم رفت که تنها سه هزار هکتار آن قابل برداشت است.

جعفر گوهرگانی؛ رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز گفت: به دلیل اینکه در مناطق گرمسیری این استان ۱۰۰ روز بارندگی موثر نبوده میزان برداشت گندم دیم در اراضی این مناطق نسبت به سال گذشته صد درصد کاهش یافته است.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد