تاریخ درج خبر : 1394/02/07
کد خبر : ۴۷۳۱۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -

جولان قلیان در قهوه خانه های سنتی کهگیلویه

عرضه قلیان و استقبال جوانان از آن در قهوه خانه های سنتی کهگیلویه به گفته مسوولان شورای مبارزه بامواد مخدر این شهرستان به مخاطره ای برای سلامت این قشر تبدیل شده است.

۸۱۵۸۴۹۰۹-۶۴۱۱۸۵۱

عرضه قلیان در سفره خانه های سنتی چندین سال است که برای مسوولان شهرستان کهگیلویه به یک معمای حل نشده باقی مانده است.

معضل مصرف قلیان روز به روز در مجامع عمومی در حال افزایش و طرح جمع آوری قلیان از سفره خانه ای سنتی و دیگر اماکن عرضه آن انجام نشده است.

در اولین جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان در سال جدید، مسوولان و نهادهای متولی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به دستاوردهای این شورا برلزوم برخورد جدی تر با عرضه قلیان تاکید کردند.

در این نشست هر یک از مسوولان با ارایه آماری عملکرد خود در راستای مبارزه با مواد مخدر را در طول یکسال گذشته اعلام کردند،ولی عدم جمع آوری قلیان از سفره خانه های سنتی و قهوه خانه انتقاد همه دستگاههای متولی را نیز در پی داشت.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان کهگیلویه با اشاره به اینکه بحث جمع آوری قلیان از مراکز عرضه توزیع بیش از شش سال است که با جدیت در این جلسات مطرح می شود گفت: تاکنون در این راستا تصمیم و اقدام جدی نسبت به جمع آوری کامل آنها انجام نشده است.

سرهنگ جهان دیماز با اشاره به اینکه مراکز عرضه قلیان با نظارت و همکاری دستگاهای متولی بصورت مستمر پلمپ می شوند افزود: این مراکز هر بار به بهانه مختلف فک پلمپ می شوند.

وی اظهارکرد: این مراکز باارایه درخواست مبنی بر فقر و درآمد پایین رفع پلمپ می شوند.

رییس اتاق اصناف شهرستان کهگیلویه با اشاره به اینکه صدور پروانه برای سفره خانه های سنتی مانعی ندارد گفت: در هنگام صدور نهایی پروانه به متقاضیان مبنی بر عدم توزیع قلیان در این مراکز توصیه های لازم انجام می شود.

عین اله اخوان تعداد سفره خانه های سنتی در سطح شهرستان را ۱۹ صنف دانست و افزود: از این تعداد تنها ۱۲ صنف پروانه کسب دارند.

اخوان تصریح کرد: هفت پروانه کسب سفره خانه سنتی نیز درمراحل پایانی صدور مجوز است.

وی عنوان کرد: در بیشتر این مراکز قلیان توزیع می شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه با اشاره به غیر بهداشتی بودن این مراکز گفت: تعطیلی دائم مراکز عرضه قلیان در سطح شهرستان نیازمند همکاری جدی همه مسوولان است.

سید عبدالحسین موسویان زاده استشناق دود قلیان را خطرناکتر از مصرف سیگار دانست و افزود: قهوه خانه های سنتی به تفرجگاه جوانان شهرستان تبدیل شده است.

وی عنوان کرد: افزایش چشمگیر بروز انواع سرطان ریه، لب و دهان، حنجره، مری و معده، لوزالمعده، کبد و روده بزرگ از عوارض بد خیم و همچنین زخم های گوارشی ریفلاکس معده از دیگر عوارض مصرف سیگار و قلیان است.

فرماندار شهرستان کهگیلویه در این جلسه با انتقاد از عملکرد مسوولان در عدم جمع آوری قلیان از مراکز توزیع گفت: جلسات مبارزه با مواد مخدر باید متفاوت تر از سال گذشته دنبال شود.

سید کرامت کریمی اولین معیار توسعه هر جامعه را داشتن نیروی انسانی سالم ذکر کرد و افزود: برای مبارزه با مواد مخدر باید با جدیت بیشتر آموزشها را از خانواده ها شروع کرد.

کریمی تعهد مسوولان در اجرای مصوبات را ضروری خواند و اظهارکرد: بحث قلیان دیگر نباید در جلسات مطرح و باید از سوی دستگاههای متولی با جدیت بیشتر جمع آوری شود.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • جهان گفت:

  خوب مشخصه وقتی محلی برای سرگرمی و ورزش وجود نداشته باشه و بیشتر جوانان از بیکاری رنج ببرند راهی به جز قلیان و کافه سنتی برای فرار از افسرده گی وجود نداره.
  تنها که نباید جوانان رو کنترل و تهدید کرد باید دنبال راهی برای نجات عمر از دست رفته این قشر از جامعه باشید

 • من گفت:

  به جناب اقای کریمی بگین که اخه نیروی سالم به درد چیه جامعه میخوره و قتی که کار نیست ؟؟؟؟؟

 • جوان قليوني گفت:

  وقتی که هیچ فضای اموزشی و یا سرگرمی و یا کار نیست جونا مجبورن برن قلیون بکشن
  خو یا باید کار باشه که سر گرم بشن و درامد داشته باشن و تشکیل خانواده بدن یا هم یه فضای اموزشی و یا ورزشی خوب و جذاب که جونا برن و استفاده کنن اخه چه انتضاری. دارین …

پربازديد