تاریخ درج خبر : 1392/05/09
کد خبر : ۴۷۷۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

همه رئیس جمهورهای ایران

سایت استان: محمودعلی حریم کیش
انقلاب ایران از دهه پنجاه تا نود رئیس جمهوران متفاوتی به خود دیده است، از ابوالحسن بنی صدر، محمدعلی رجایی تا محمود احمدی نژاد سه نفر دانشگاهی که تنها یک نفرشان موفق شد تا پایان دوره ریاست جمهوری دوام یابد،مابقی همگی روحانیانی بودند که در متن انقلاب حضور داشتند و از نظر صنفی قرابت بیشتری با رهبرانقلاب ایران داشته اند. اما خود روحانیون نیز فراز و نشیب های در ادامه پست ریاست جمهوری داشته اند .ایت اله خامنه ای یک بار از طرف منافقان ترور شدند و در ادامه کار همواره مورد فشار جناح حاکم (نزدیک به امام خمینی) قرار میگرفت، درگیریهایی که بیشترحول نخست وزیری میر حسین موسوی نامزد مورد حمایت جناح حاکم بود، اکبرهاشمی رفسنجانی اما خود شرایط خاصی داشت مردی که خدمت سربازی را در رژیم گذشته انجام داد و از ابتدای شعله ور شدن انقلاب 57 بعنوان یکی از اصلی ترین پیش برندگان نهضت بود. با پیروزی انقلاب و حضور امام خمینی در ایران بواسطه نبوغ و توانایی خاص ایشان مورد توجه خاص رهبری نظام و انقلاب قرار گرفت به گونه ای که در دوران ریاست بر مجلس به عنوان نفر اول بعد از امام خمینی از آن یاد می شود و طرف اصلی مذاکره کنندگان خارجی بود. دوران بعد از وفات رهبر انقلاب اماکار آسانی نداشت. با آغاز ریاست جمهوری مورد هجمه هم قطاران و هم صنفان خود قرار می گرفت، رئیس جمهوری که به اشراف گرایی متهم می شد، ولی بهر حال توانست دوران ریاست جمهوری را به پایان برساند و سکان را در اختیار کسی قرار داد نزدیک به خود، سید محمد خاتمی مردی از نزدیکان به بیت آیت اله خمینی، ولی کار بسیار مشکلی داشت. مخالفان داخلی تا جایی پیش می رفتند که هواداران را کفن پوش به خیابان می آوردند. دوستان هم با او خوب تا نکردند تندروی و کم تجربگی دوستان سبب شد، یار قدیمی او هاشمی رفسنجانی از صحنه تاثیرگذاری اجتماعی خارج گردد. تعداد زیادی از یاران و مدیرانش در سال های اول زندانی شدند و یا مجبور به خانه نشینی.
به قول خودش هر نه روز یک بحران برایش ساختند. ولی دنیای بین الملل با او بهتر همراهی می کرد. نگاهش در رفع تنش بین المللی اگر رقیبان داخلی می گذاشتند می توانست موثر تر از آن باشد. بهرحال به دلایل مختلف نتوانست سکان را به یار قدیمی خود تحویل دهد.
محمود احمدی نژاد سکان ریاست جمهوری از روحانیت گرفت و چنان در هشت سال یک تنه مقابل همگان قدعلم کرد که دوستان اصلی اش در پایان دوره، دشمنان اصلی او شدند و اکنون شیخ حسن روحانی بار دیگر سکان ریاست جمهوری را از نسل دانشگاهی به روحانیت باز پس گرفته است و باید دید آیا این بار روحانیت و حوزه های علمیه می توانند همچون دوران اول هاشمی حامی تمام عیار او باشد؟
آیا تجربه احمدی نژاد برای دوستان قدیمی روحانی که چند سالی از او و طیفش فاصله گرفته بودند درس عبرت می شود؟
آیا روحانی می تواند از تجربه خاتمی،هاشمی و احمدی نژاد استفاده کند؟
آیا می توان گفت روحانی بر خلاف خاتمی یارانی چون هاشمی و خاتمی دارد؟
آیا دوستان روحانی از بعضی تندرویهای یاران خاتمی و احمدی نژاد درس سیاست می گیرند؟
و بلاخره آیا می توان گفت همانگونه که خاتمی روحانی بود ولی کافی نبود ،آیا روحانی می تواند علاوه بر روحانی بودن شخصیت جدیدی از سیاست ورزی به حوزه های علمیه و منتقدان خود ارائه دهد؟
باید منتظر بود و دید…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد