تاریخ درج خبر : 1392/05/09
کد خبر : ۴۷۷۷۳
+ تغییر اندازه نوشته -

با احتیاط حرکت کنید، سهم‌خواهان مشغول کارند!

سایت استان: علی محقق

هر چقدر که در روزهای شنبه و یکشنبه پس از انتخابات، بر روی پرده و در وادی تعارف، همه جناح‌های سیاسی کشور از انتخاب دکترحسن روحانی و رای مردم به اعتدال و تغییر سرخوش و گشاده‌رو نشان می‌دادند، این روزها و در آستانه شنبه تنفیذ و یکشنبه تحلیف، پشت پرده‌های ناخوشی در حال عیان شدن است و به تدریج از تنگ نظری و طلبکاری گروه‌های بازنده و احوال بد سیاست ایرانی رونمایی می‌شود.
در هفته ای که گذشت همه خبرهایی که از نیاوران و دفتر رئیس جمهور منتخب به بیرون درز می‌کرد، یک وجه مشترک داشت و آن این که آقای روحانی در چینش اعضای کابینه و انتخاب مجریان برنامه هایش در دولت با مقاومت‌های پیدا و پنهانی خارج از قاعده بازی مواجه شده است. گفته می‌شود خط و نشان‌ها و سهم خواهی‌ها بیش از آنی شده که پیش از این می‌نمود. می‌گویند رئیس جمهور منتخب علیرغم میل، برروی نام برخی از گزینه‌های اصلی خود خط قرمزکشیده‌است تا شاید کابینه در همین گام اول از فیلتر مجلس به سلامت عبور کند.
خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری اصولگرا حتی پیروزمندانه خبر داده اند که نزدیکترین فرد به رئیس مجلس و اکثریت اصولگرای پارلمان، گزینه نهایی رئیس جمهور برای تصدی وزارت کشور خواهد بود. این خبر یعنی اینکه دارنده اصلی ترین کرسی کابینه در دولت تدبیر و امید، مجری سیاست داخلی رئیس جمهور و رئیس و برگزیننده استانداران و فرمانداران 31 استان و صدها شهرستان کشور قرار است خارج از حلقه یاران و همراهان رئیس جمهور و معتقدان به برنامه‌های اصلاحی او که اکثریت مردم بدان رای داده اند، انتخاب شود.
ظاهرا سهم خواهی از کابینه محدود به مورد خاص وزارت کشور هم نیست و روحانی به شدت تحت فشار است تا از تعدادی از مردان خود به نفع سربازان دیگران بگذرد. اما از همین یک مورد خاص می‌توان چنین تفسیر کرد که بازندگان محترم به پشتوانه فیلترهای در اختیار خود و با بهانه جویی کاسب‌کارانه از ماجراهای 88 این بار به تبدیل دولت به «شرکت سهامی خاص!» اعتقاد پیدا کرده‌اند و از قضا سهام درشت، پربازده و آینده دار را هم برای خود می‌خواهند.
در این بین، این که با واگذاردن وزارتخانه‌های راهبردی به گزینه‌هایی خارج از خط فکری رئیس جمهور و جریان اعتدال، چه بر سر وعده‌های روحانی و مطالبات اکثریت و اعتماد مردم به او می‌آید، هم ظاهرا مشکلِ شخص آقای رئیس جمهور خواهد بود.
انگارعده ای با خود عهد کرده اند که این بار هم، نه در میانه راه، که « گربه را دم حجله بکشند». انگار اراده ای بر آن است که پیش از ورود روحانی به پاستور به رئیس جمهورمنتخب و به مردمانی که پس از هشت سال سخت، با هزار امید و آرزو، به او، به حمایت کنندگان او و به برنامه هایش رای داده اند، حالی کنند که «اینجا کجاست و ما که هستیم»!
کنار هم قراردادن خبرها و شنیده‌هایی از این دست با سخنان طرح شده از سوی برخی بزرگان از جمله اظهارات روز پنج شنبه آیت الله هاشمی تایید کننده این روایت است که روحانی تحت فشار است و در آستانه تحلیف روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. هاشمی در گفت وگو با جمعی از نمایندگان مجلس با هشدار درباره خطر رجحان منافع باندی به منافع ملی، گفت که «اگر بگذارند، روحانی به اعتماد و امیدواری مردم پاسخ شایسته خواهد داد. » وی با اشاره به جمله تاریخی رهبر معظم انقلاب در روز انتخابات مبنی بر این که «رأی مردم حق‌الناس است» گفت که این جمله فقط برای روز انتخابات نبود و به روزهای قبل از آن و به ویژه بعد از آن هم مربوط می‌شود.
اصول متعدد قانون اساسی هم موید همین نظرگاه است و بر اساس قانون رای مردم در 24 خرداد امسال تا روز 12 مرداد سال 1396 اعتبار و تاریخ مصرف دارد. آقای روحانی هم به پشتوانه این رای حداکثری موظف است و خود را مکلف می‌داند که از اکنون تا زمانی که این رای معتبر است، بر اصولی که خود به مردم وعده داد پای بند باشد و در صیانت از حقوق آنان و تحقق خواسته‌های آنان بکوشد و پای بفشرد. کما اینکه انتخاب گزینه‌هایی همسو و همراه برای عملیاتی کردن این اصول و وعده ها، اولی ترین و مهم ترین نشانه پافشاری رئیس جمهور بر اصول خود خواهد بود.
اما متاسفانه تجربه‌های بسیار نشان داده است که هنوز هم جماعتی که جمهوریت نظام و سهم مردم از مشارکت در امور را نه مستمر که تاریخ انقضای آن را فقط تا روزهای شنبه پس از هر انتخابات می‌دانند،‌ هم کم نیستند و هم گاه سُمبه‌های پر زور دارند. هیچ گاه هم قرار نیست بیکار بنشینند و «بگذارند» کارها آنگونه که باید و آن طور که مردم مطالبه می‌کنند پیش برود. امید که در این روزهای سخت آقای رئیس جمهور زیر این دسته از فشارها کم نیاورد و در صیانت از خواسته‌های مردم و کوشش برای تحقق آنها «وا» ندهد…

(سرمقاله  ابتکار- روز چهارشنبه 9 مرداد )

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد