تاریخ درج خبر : 1394/02/09
کد خبر : ۴۷۷۸۳۸
+ تغییر اندازه نوشته -

«فرمول ساده‌ی شکوفایی استان»

سایت استان: امیرحسین عزیزی

با یک فرمول ساده سالهاست که بحث شکوفایی استان کهگیلویه وبویراحمد دغدغه ای است که تبدیل به یک اپیدمی گردیده وهر کس به فراخور حال خود از آن نام می برد ودرهرمحفلی که رگه ای از احساس روشنفکری وتعلق خاطر به استان وجود دارد مسئله رشد وشکوفایی استان مورد نقد ونظر وبررسی قرار می گیرد . تقریبا ۹۰درصد نظریات مشابه یکدیگر هستند و همه می دانند که در استان چه هست وچه نیست و چه باید باشد وبا چه احساس بدی از این کلمه منحوس محرومیت یادمی کنند. گرچه تنفردارم در این نوشتار دوباره سر این زخم کهنه را باز نمایم ولی مجبورم بازگو کنم که برای محرومیت دو فاکتور لازم است یکی کمبود منابع انسانی ودیگر کمبود منابع طبیعی ، که استان ما در حقیقت از این هر دو فاکتور غنی است وچنانکه در نوشتاری دیگر اشاره کرده ام استان ما غنی از منابع انسانی با ظرفیت بالاست که نام بردن از آن ها در حوصله این نوشتار نمی گنجد واز نظر منابع طبیعی نمی خواهم تکرار کنم که شمالی در جنوب کشور هستیم و پایتخت طبیعت ایران را داریم وبام نفتی ایران از آن ماست و ناب ترین تفرجگاه ها را داریم رودخانه های پر آب خلیج فارس سرچشمه اش از کوههای ماست واین همه منابع زیر زمینی داریم وخلاصه خدا از اوج آسمان تا قعر زمین توجه ویژه ای به ما داشته است. ولی یک سوال بزرگ در ذهن همه ماست .چه باید کرد؟

در واقع با حل فرمولی بسیار ساده و اما محکم میتوان دغدغه ها وعدم پشرفت استان را رقم زد، معادله ای که دوگزینه و یک مجهول دارد.

گزینه اول: توجه خاص و جذب نیروهای انسانی شکوفا شده ای که در داخل استان مورد کم توجهی ودر خارج استان مورد کم توجهی قرار گرفته اند،وهر گاه فرصتی به آنها داده شده جوابی در خور داده اند والبته همت دو دستگاه زیربنایی آموزش وپرورش و فرهنگ وارشاداسلامی میتواند در این زمینه بسیارکارساز باشد.

گزینه دوم: جذب سرمایه و سرمایه گزاران،باتوجه به اینکه دولت در حد تعریف شده ای می تواند در بخش تولید وخدمات اقداماتی داشته باشد ولی قدم های اصلی را باید با جذب سرمایه گزاران برداشت که قرارداهای فاینانس در استان ما بسیار تاثیر گذار خواهد بود و این میسرنخواهد شد جز با ایجاد فضایی امن وتامین امنیت برای سرمایه گزاران که از مهمترین دلایل اقبال کمتر سرمایه گزاران در این استان می باشد .

مجهول مسئله: نظارت، بازرسی و تعامل غلط.

با توجه به نوشتار فوق که البته سعی شده به گونه ای خلاصه و گزیده به مسائل پرداخته شود و با عنایت به اینکه همه جور امکانات وشرایط برای شکوفایی استان میسر ومهیا می باشد پس دلیل این واپس مانده گی چه میتواند باشد .

استان ما و دیگر استانهایی که فرهنگ قبیله ای عشیره ای غالب دارد و به واسطه همین فرهنگ ،اکثریت مردم استان به گونه ای ارتباط های نسبی و سببی دارند که همین موضوع در نوع برخورد با متخلفین بسیار تاثیر گذار می باشد ، چنانچه با متخلفین بدون توجه به نگاه های قومیتی برخورد قانونی شود نه گونه های گیاهی وجانوری رو به انقراض می رفت، نه جاده های ما نیاز به تعمیر و دوباره کاری داشتند ، نه مسکن ها در کمتر از زمان انقضا خراب می شدند شد ،نه کارکنان متخلف برای بار دوم تخلف می کردند ، نه بیماری های اجتماعی مانند اعتیاد ودزدی و مزاحمتها تشدید می شدند ، نه به طور مثال سد شاه قاسم خشک می شد ونه هیچ سدی نیز به ما پشت می کرد . مطمئن باشیم تا نظارت صحیح ،برخورد قاطع ،بیداری وجدان وعدم نگاه های منطقه ای نداشته باشیم اگرچند برابر بودجه جاری تزریق شود به جای سهم نفت کل بودجه نفت استخراج شده هم در این استان هزینه شود راه به جایی نخواهیم برد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد