تاریخ درج خبر : 1394/02/10
کد خبر : ۴۷۸۱۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

از حامیان سلامت در یاسوج تجلیل شد/ تصاویر

آئین اختتامیه هفته سلامت و تجلیل از حامیان و دوستداران سلامت، صبح امروز با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، تعدادی از مدیران کل، جمعی از فعالین حوزه سلامت و اصحاب رسانه، در سالن حیکم جرجانی یاسوج برگزار شد.

IMG_3424

این مراسم که در واپسین روز هفته‌ی سلامت برگزار شد، با محوریت شعار بهداشتی سال مبنی بر «ایمنی غذا، از مزرعه تا سفره»، صورت گرفت.

موسی خادمی، رضا چمن و جعفر گوهرگانی، سخنرانان ویژه‌ی این مراسم بودند.

اجرای نمایش کمدی، اجرای زنده‌ی موسیقی و برگزاری مسابقه و سرود دانش‌آموزی از دیگر برنامه‌های این مراسم بوده است.

همچنین در پایان این مراسم از تعدادی از دوستداران و حامیان سلامت و فعالین عرصه‌‌ی رسانه در شهرستان‌های مختلف تقدیر شد.

افزایش امنیت غذاییِ مردم استان، نیازمند همکاری و تلاش همه‌جانبه است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به نامگذاری هوشمندانه شعار بهداشتی سال، گفت: خوشبختانه آلودگی‌های صنعتی و کشاورزی در استان ما زیاد نیست و باید از این فرصت برای بهبود وضعیت امنیت غذایی در استان به نحو بهینه استفاده کنیم.

IMG_3417

موسی خادمی در در مراسم اختتامیه هفته‌ی سلامت، با تقدیر از زحمات دانشگاه علوم پزشکی در تحقق شعارهای سازمان بهداشت جهانی، اظهار داشت: شعار امسال که به نام ایمنی غذا از مزرعه تا سفره نام گذاری شده، شعاری هوشمندانه و دقیق است.

دکتر موسی خادمی افزود: شعار ایمنی غذا از مزرعه تا سفره کلیه فرایندهای تولید غذا یعنی از تولید تا مصرف را در برگرفته و اگر این فرایند به شکل درست و خوب اجرا نشود ما به هدف خود که همان سلامت مردم است نخواهیم رسید.

وی با بیان اینکه دولت‌ها باید بر آنچه که مردم مصرف می‌کنند نظارت داشته باشند، تصریح کرد: ‌این نظارت باید شامل نحوه نگهداری در مزارع، برداشت، انبارداری، حمل و نقل، نگهداری در مغازه و همچنین نگهداری در منازل، می‌بایست در یک زنجیره کامل مورد نظارت قرار داشته باشند.

رئیس شورای سلامت استان با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از امنیت غذایی ناشی از فعالیت‌های جدید بشر به ویژه آلودگی‌های صنعتی و کشاورزی است، تاکید کرد: خوشبختانه این آلودگی‌ها در استان ما کم است و باید از این فرصت به نحو بهینه استفاده کرده و زمینه امنیت غذایی سالم را برای مردم استان فراهم نماییم.

وی در پایان با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد جزء چهار استان‌ ناامن غذایی است، ابراز امیدواری کرد: با همکاری همه نهادهای استانی، امنیت غذایی را ارزش قرار دهیم و آن را در استان تا سطح قابل قبولی افزایش دهیم.

با متوسط کشوری فاصله داریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: وضعیت ارائه‌دهندگان و گیرندگان خدمات مختلف حوزه سلامت، تا حد قابل توجهی بهبود یافته اما هنوز هم استان ما با متوسط کشوری فاصله دارد و کاهش این فاصله به ادامه‌ی تلاش‌ها وابسته است.

دکتر رضا چمن در مراسم اختتامیه هفته‌ی سلامت، با بیان اینکه سلامت یک امر همگانی است، اظهار داشت: دست‌یابی به سلامت جامعه بدون همکاری‌های همه‌جانبه تمام سازمان‌های مرتبط و اقشار مختلف مردمی، ممکن نیست و بدون مشارکت مردم، تحقق اهداف دانشگاه علوم پزشکی نیز با وجود گستره‌ی خدمات مختلف، میسر نیست.

s.4

چمن مقوله‌ی سلامت را همراه همیشگی جامعه دانست و افزود: موضوع سلامت مناسبت بردار نیست و همیشه و در همه امور و افعال همراه ما است.

وی کم‌کردن فاصله‌ی میان استان کهگیلویه و بویراحمد و مناطق برخوردار را از جمله الزامات حوزه سلامت عنوان کرد و تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی و متولیان امر سلامت در جهت حفظ و بهبود وضعیت سلامت مردم، از هیچ کوششی دریغ‌ نخواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در ادامه با بیان اینکه در فضای کنونی، بخش عمده‌ای از نیارمندی‌های سلامت در استان بی پاسخ مانده است، تصریح کرد: اکنون تدبیر در این است که تا حد امکان این مشکلات را به حداقل برسانیم و شاهد دگرگونی در سیمای سلامت استان باشیم.

دکتر چمن با اشاره به رویکرد بهداشت جهانی مبنی بر «جهانی اندیشیدن و ملی عمل کردن»، اذعان داشت: هنر این است که به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که سیاست منطقه، شعار ملی و رویکردهای بین‌المللی، اثرات هم‌افزایی داشته باشند و باید متناسب با شرایط استان و منطقه از شعارها و رهنمودهای جهانی استفاده کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت در استان با بیان اینکه آثار طرح تحول نظام سلامت به تدریج برای جامعه روشن خواهد شد، یادآور شد: البته در گام‌های ایتدایی ما در برنامه تحول نظام سلامت، بخشی از برنامه‌ها دچار تغییر شدند ولی با این وجود در برخی از عرصه‌ها مشکلات مهمی را مرتفع و شرایط بهتری را رقم زدیم.

این مسئول حوزه سلامت اضافه کرد: اگرچه در وضعیت سلامت و میزان رضایت نسبی در بین ارائه‌دهندگان و ارائه‌گیرندگان بهبود نسبی بوده‌ایم و باید قدردان این زحمات باشیم اما هنوز هم با متوسط کشوری فاصله داریم.

چمن در ادامه عملکرد مجموعه دانشگاه را خارج از طرح تحول نظام سلامت، مؤثر توصیف کرد و یادآور شد: ما در توسعه رشته‌های دانشگاهی، فضای فیزیکی دانشگاه، شرایط کلی دانشجویی و بحث‌های علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی، گام‌های مؤثری برداشته ایم.

دکتر چمن در پایان با بیان اینکه در اکثر شاخص‌های درمانی، نسبت به متوسط کشور، جزء یک‌سوم بالای بالای کشور قرار داریم خاطرنشان کرد: در عین حال نباید تنها به طرح تحول نظام سلامت اکتفا کنیم بلکه باید با بالا بردن توان و ظرفیت خود و به‌کارگیری نهایت تلاش و همدلی، سرعت رشد خود را نسبت به شاخص‌های کشوری افزایش دهیم.

منبع:سلام دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • Kierra گفت:

    Not neyscearils. Remember that many blacks in the Americas have some European ancestry. It would be interesting to know if the blacks used in the research had pure African ancestry or were of the admixed types found in the Americas.The European admixture in African North Americans is not enough to bring them closer to Europeans except in the most extreme cases. On average (a fifth or so of European admixture) it would not even bring them closer than Mongoloids, let alone South Asians.

پربازديد