تاریخ درج خبر : 1394/02/14
کد خبر : ۴۸۲۷۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -

بهرامی و روشنفکر؛ گزینه هایی قابل تامل برای اصلاح طلبان

سایت استان: امیرنصر فرخ زاد

برای داشتن نگاهی اجمالی به بخشی از انتخابات آینده ی حوزه ی بویراحمد و از نظر گذراندن یک دیدگاه و نگاه خاص، این اشاره ی تاریخی ضروری به نظر می رسد، که مروری کلی بر انتخابات ادوار مختلف تاریخ جمهوری اسلامی ایران ( چه انتخابات شورای شهر، چه انتخابات مجلس و چه انتخابات ریاست جمهوری ) نشان می دهد؛ هر گاه جوی معمول بر کشور حاکم بوده است و تیغ تیز رد صلاحیت های گسترده و گاها بی مورد، نه به طور کامل کند که حتی به طور نسبی کند شده. و در ادامه، اصلاح طلبان هم آن اراده ی جمعی لازم را از خود نشان داده اند. اصلاحات حتی با چهره های درجه ی دوم خود نیز خوش درخشیده، و اکثریت آرا را از آن خود کرده است. خاصه اینکه وقتی مردم عملکردهای اصلاح طلب ها و اصول گراها را در ترازوی مقایسه قرار می دهند، درک می کنند که منطق انتخاب هایشان چندان نیز بی راه نبوده است.

bahrami1
از آن جهت که از این ادعای اظهرمن الشمس تفاوت عملکردها، بدون ارائه ی دلایلی حداقلی نگذریم، همین کفایت می کند که به یاد بیاوریم؛ در نزدیک به چهار دهه ای که از عمر انقلاب اسلامی ایران می گذرد، با صرف نظر از دوره ی چند ماهه ی شهید رجایی، دوره ی هشت ساله ی محمود احمدی نژاد، که از آن با نام هشت سال سیاه یاداوری می شود، تنها دوره ای است که ریاست قوه ی مجریه در دستان افرادی بوده است که امروز با نام اصولگرا شناخته می شوند. به منظور اینکه برای این یکی ادعا نیز شکی در دل خواننده ی این سطور ایجاد نشود؛ ذکر این نکته ضروری است که در زمان ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای، در واقع رئیس دولت؛ نخست وزیر ( در آن زمان میر حسین موسوی) بوده است و نه رئیس جمهور وقت.

roshanfekr
با این توضیحات، اگر بخواهیم نگاهی به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی به صورت کلی در سطح کشور و به طور ویژه در بویراحمد داشته باشیم. بی راه نیست، گفته شود: اگر یک نیروی اصیل اصلاح طلبی، مثلا چون سید باقر موسوی پا به رقابت انتخاباتی بگذارد، به دست آوردن اکثریت آرا برای اصلاح طلبان استان، محتمل ترین گزینه است.
حالت ایده ال هم همین است. که شخصی با کاریزمای سید باقر موسوی و آن هم با تجربه ی نمایندگی مجلس شورای اسلامی؛ از فیلتر شورای نگهبان به سلامت عبور کند و پا به عرصه ی انتخابات بگذارد.
حالت مطلوب این است. اما آن طرف قضیه ای نیز وجود دارد. و آن خان شورای نگهبان است با تیغ تیز رد صلاحیت. هر چند تلاش و چانه زنی برای تایید صلاحیت گزینه هایی چون سید باقر، ضروری است و ارزش صبر کردن تا اخرین لحظه های ممکن را دارند. اما شاید متاسفانه و صد متاسفانه پیش بینی میزان برش تیغ تیز رد صلاحیت ها کار چندان دشواری نباشد.
با این پیش بینی روند رد صلاحیت ها ی پیش رو، در غیاب گزینه هایی در آوازه ی سید باقر، کار درست تر پیش رفتن به سمت گزینه هایی میانه رو و اعتدالی با پشتوانه ی مردمی قوی و البته کارنامه دار است.
گزینه هایی چون محمد بهرامی و مهدی روشنفکر قابل تامل خواهند بود. البته مطمعنا گزینه های دیگری نیز قابل طرح شدن هستند.
محمد بهرامی شهردار سابق یاسوج که در شهرداری کارنامه ی قابل قبولی از خود بر جای گذاشته است. و در انتخابات قبلی هر چند موفق به راهیابی به مجلس نشد اما آرای قابل توجهی به دست آورد. هر چند عده ای آرای قابل توجه محمد بهرامی در دور قبل انتخابات را ناشی از خالی بودن میدان رقابت می دانند. اما دور از واقعیت نیست که گفته شود: فعالیت های چشم گیر و برنامه ریزی های دقیق بهرامی اگر در کنار حمایت یکی از طیف های سیاسی قرار بگیرد، بدست آوردن اکثریت آرا برای او و حامیانش دور از دسترس نخواهد بود.
گزینه ی دیگر مهدی روشنفکر است. چهره ای کم حاشیه در سطح رسانه ها اما قابل بحث در میان قاطبه ی مردم. و البته کارنامه دار. هم او که هم معاونت برنامه ریزی اداره ی کل آموزش و پرورش را در کارنامه دارد و هم معاونت فرمانداری دولت هاشمی رفسنجانی را [ ۱۳۷۳-۱۳۷۷ ]. هم عضو کمیته ی فرهنگی جهاد سازندگی در سال [ ۱۳۶۲ ] بوده است و هم سابقه ی عضویت در اولین دوره ی شورای شهر دهدشت را دارد. و مسئولیت های گوناگون دیگر ای که هر کدام می توانند وزنه ای برای کارنامه ی مدیریتی و سیاسی او باشند. مهدی روشنفکر که به عنوان چهره ای میانه رو شناخته می شود، با برنامه ریزی های آرام و البته دقیقی که دارد، هم چون محمد بهرامی اگر حمایت یکی از طیف های سیاسی را پشت سر خود ببیند. حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت و می تواند به کسب اکثریت آرای انتخابات پیش رو امیدوار باشد.
در بالا اشاره شد در پایان نیز تاکید دوباره می شود؛ گزینه های دیگری نیز قابل تامل خواهند بود که در این جستار برای جلوگیری از اطناب کلام از آنها صرف نظر می شود. و احتمالا در نوشته های پیش روی احتمالی به آنها اشاره شود یا چه بهتر که در دیدگاه های خوانندگان محترم مورد بحث قرار بگیرند.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی‌باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهدی گفت:

  فقط خرسندیان اصولگرای معتدله

 • مهدی گفت:

  خواهشا بهتر و واقع بینانه تر حرف بزنید.اولا روشن فکر اصولگراست.در ثانی فعلا طیف اصولگرا هیچ حمایتی ازش نکرده.فعلا آقای خرسندیان بیشتر از همه مورد حمایت طیف اصولگرایان هستش.

 • فرزاد.ب گفت:

  اقای روشنفکر سابقه های خوبی دارد

 • کیهان لایقمند گفت:

  فارغ از هرگونه مسئله جناحی و بدون هر گونه تعصبی اگه بخواهیم کاندیدی انتخاب نماییم که هم سابقه مدیریتی زبانزدی داره و هم شخصیتی مردمی و کاریزمایی بی بدیل است، که میتواند حقوق مردم استان را از مجلس بگیرد کسی نیست جز مهدی روشنفکر

 • روشن گفت:

  روشن فکر اصلاح طلب ومعتدل برای پیشرفت استان وشهرستان مفیده

 • اصلاح طلب دو اتیشه گفت:

  روشنفکر اگه بیاد صد در صد رای میاره . چون هم در بین مردم شناخته شده است و هم سابقش از همه بهتره هم از لحاظ مقبولیت و مردم داری تو استان حرف اولو میزنه. اصلاح طلبان اگه بتونن روشنفکر رو بیارن حتما رای میارن.

 • همشهری 123 گفت:

  به نظرم روشنفکر از بقیه متعادل تر ، مردمی و مورد اعتماد تر به نظر میاد

 • سلام گفت:

  برید تحقیق کنید روشن فکر چندنفر برد سره کار

 • حق گفت:

  فکرمی کنم روشن فکر سابقه خوبی دارد اگر تحقیق کرد می توان فهمید کار برای یاسوج و دهدشت خیلی کرده فقط روشن فکر

 • سلام گفت:

  روشن فکر سابقه خوب دارد با ید

 • سلام گفت:

  فقط روشن فکر

 • ازادی گفت:

  اینها کیه بدون کارنامه اصلاح طلب فقط دکتر وکیلی

 • درودبرسیدباقر گفت:

  بهرامی کیه؟روشنفکرش کیه؟اینا کارنامه اصلاح طلبی ندارند.ایهاالناس

 • سعید گفت:

  روشنفکر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///بروشهرداری یاسوج ببین چندتا اقایی بردسرکار

  • فعال سیاسی گفت:

   روشنفکر نبود تو شهرداری . حتما منظورت بهرامی هست که شهردار بود.

 • رهزاد گفت:

  روشنفکر!!!!!!!!اضلاح طلب!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس گفت:

  اصلا روشنفکر کیه؟ این روشنفکر که اصولگراست و ربطی به بهرامی و اصلاح طلبان ندارد.
  کسی که هنوز جبهه سیاسی کاندیداها را نمیشناسه چرا دست به قلم میبره؟ بیسواد

 • در پاسخ به امیر گفت:

  آقا امیر درست فرمودی ولی در بعضی موارد جای ……..وجود داشت دکتر بهرامی چهره مردمی و شناخته شده است نیازی نیست که شما از درجه دوم بودن آن گپی به میان بیاورید اگر مجال گپ باشد که حرفهای زیادی برای گفت هست ولی همگی سعی بر اغماض داریم پس یک طرفه به موضوع ننگرو دوستان را درجه دو معرفی نکن. فکر کنم شما از این میسوزی که دیگر مهره های سوخته باز نمی گردند.

 • محسن خ گفت:

  محمود جان خودت این مقاله طعم چه ایدا

پربازديد