تاریخ درج خبر : 1394/02/15
کد خبر : ۴۸۲۸۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -

پیچاب غنی، محرومتر از سیلاب کلوار

رییس سازمان جهادکشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: پیچاب باشت یک قطب مستعد دامداری و باغی است و درعین حال این منطقه اقتصادی محرومتر از سیلاب کلوار است .

۸۱۵۹۴۰۹۶-۶۴۲۷۹۵۲

جعفر گوهرگانی افزود:همواره تصورم این بودکه سیلاب کلوار محرومترین منطقه کهگیلویه وبویراحمد است درحالی که محرومیت وبن بست ارتباطی پیچاب حتی نسبت به سیلاب وکلوار در بویراحمد به لحاظ محرومت قابل قیاس نیست.

منطقه سیلاب کلوار بویراحمد با ۱۷ روستا و جمعیتی افزون بر دو هزار و ۶۰۰ نفر از توابع بخش مارگون شهرستان بویراحمد در ۲۰۰ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.

پیچاب با ۱۶روستا و ۳۵۰ نفر جمعیت واقع در ۱۶۰کیلومتری مرکز کهگیلویه وبویراحمد قرار دارد و درعین حال این منطقه یک قطب مهم عشایری در فصل ییلاق است.

رییس جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد با اشاربه لزوم ایجاد زیرساختها برای رونق کار و تولید دراین منطقه،بیان کرد: در صورت ساخت راه ارتباطی و تامین شبکه برق ظرفیت های بالایی برای احداث باغ در حاشیه رودخانه اشکفت شاه در منطقه پیچاب فراهم است.

گوهرگانی به جمعیت بالای عشایری منطقه پیچاب از ایلات عشایری باشت،چرام و بایاری اشاره کرد و افزود: ایجاد راه ارتباطی مناسب به توسعه فعالیت های دامداری و تولید باغ در این منطقه و ایجاد اشتغال پایدارکمک شایانی خواهد کرد.

وی طول راه ارتباطی پیچاب از مسیر روستاهای ده بزرگ باشت به سمت چرام را حدود ۵۰ کیلومتر اعلام کرد وگفت: پیچاب اگر چه جزو مناطق بکر و غنی برای توسعه فعالیتهای کشاورزی است اما به دلیل نبود راه جزو محرومترین مناطق کهگیلویه ویراحمد است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد به بازدید اخیر مسوولان اجرایی استان و نماینده مردم گچساران و باشت درمجلس شورای اسلامی از منطقه پیچاب اشاره کردوگفت: این بازدید می تواند محرومیت زدایی از این منطقه را در سایه برنامه ریزی مبتنی برخردجمعی مدیران مرتفع نماید.

وی ساخت پل بر روی رودخانه پیچاب را نقطه امیدی بخشی برای کمک به تردد مردم این منطقه و درآینده بارگشایی تمامی مسیر و ساخت راه مناسب وتبدیل این منطقه به قطب مهم دامپروری دانست.

رییس جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد اشارکرد: هم اکنون ارتباط مردم پیچاب ازتوابع باشت از مسیر شهرستان چرام با مرکز باشت انجام می شود که برای حل مشکل مردم بویژه انجام اموراداری و تحصیلی دانش آموزان این منطقه ساخت راه از مسیر روستای ده بزرگ باشت به پیچاپ یک ضرورت انکارناپذیر است.

گوهرگانی تصریح کرد: درتمامی مناطق پیچاب خانواده های عشایری مستقرهستند که این امر ضرورت خدمات رسانی بویژه راهسازی به این مناطق را دو چندان کرده است و با این حال شهرستان باشت فاقد اداره امور عشایر است.

در منطقه پیچاب ۱۶روستا با ۳۵۰نفر جمعیت سکونت دارند اما در فصل تابستان تعداد پرشماری خانوار عشایری به این ییلاق بکر سفر می کنند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ایجاد راه برای منطفه پیچاب را یک فرصت خوب برای مهاجرت معکوس روستاییان و تحقق اهداف اقتصاد درون زا و مقاومتی دانست.

غلامرضا تاجگردون افزود: در طول چند دهه گذشته بسیاری از مردم این منطقه به شهر مهاجرت کرده اند و نبود راه باعث شده دانش آموزان پیچاب در بدترین شرایط تحصیلی قرار گیرند.

نماینده گچساران و باشت درمجلس شورای اسلامی توجه به به مناطق مستعد اما محروم نظیر پیچاب را از اولویت های مهم برای دولت و مجلس دانست وافزود: مسوولان اجرایی برای خروج از بن بست مناطق روستایی کمتر توسعه یافته نظیر پیچاب بیش از پیش تلاش کنند.

وی گفت: در بازدید از منطقه دو جلوه ی محرومیت عجین با برخورداری نوعی رنجش خاطر را برای مسوولان اجرایی ایجاد کرد که ساخت راه می تواند پیچاب را به یک منطقه زیبا و مهم تولیدی در بخش کشاورزی و دامداری تبدیل کند.

براساس گزارش اداره راه وترابری باشت مسیر ده بزرگ به اشکفت شاه مرکز پیچاب ۲۴کیلومتر و تا شهرستان چرام ۵۰کیلومتر است که با احتساب راههای فرعی به ساخت ۶۵کیلومتر راه دراین منطقه نیاز است.

ابن گزارش می افزاید: برآورد میزان اعتبار برای ساخت راه این منطقه اقتصادی و عشایری در برنامه مسولان اجرایی قرار گرفته است.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد گفت:

    جناب مدیرکل محروم ومظلوم وضعیف تر ترازسیلاب کلوار نداریم محروم ترین بخش ومنطقه استانه.اصلا مادربخشهای مارگون لوداب وپاتاوه بسیاری ازیرساختهارانداریم محروم ترین بخشهای کشوردراین منطقه هستند.جناب استاندارومسولان فکراساسی دراین خصوص مبذول نمایند.

پربازديد