تاریخ درج خبر : 1394/02/15
کد خبر : ۴۸۲۸۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

زنبورهای کهگیلویه و بویراحمد در معرض نابودی کامل

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده های زنبور عسل استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ریزگردها و گرد غبار برای زنبور عسل زیانبار است.

۲۰۱۰۰۶۱۸۰۱۶

کهیان ایمانی افزود: زنبورهای عسل این استان به شدت در معرض پدیده ریزگردها و گردِغبار قرار دارند.

وی بیان کرد: وقتی ریزگردها بر روی گل و گیاهی که مورد استفاده زنبور است، می نشیند به شدت برای زنبور زیانبار است و توانایی کارکرد و شهد اوری را از زنبور سلب می کند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده های زنبور عسل استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با وجود گردِ غبار خاصیت شهد دهی و شهد زایی گل برای زنبورها از بین می رود و در نتیجه به رشد و زاد و ولد زنبورهای عسل به شدت لطمه وارد می شود.

ایمانی تصریح کرد: همچنین متأسفانه طی زمستان امسال در این استان بخصوص در مناطق گرمسیری با مشکل خشکسالی مواجه بودیم و بعد هم با سرمای ناگهانی که منجر به بارش برف در این مناطق شد که خساراتی را زنبورستانهای استان وارد آورد.

وی خواستار کمک و حمایت از سوی مسئولان استان و متولیان امر شد.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده های زنبور عسل استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: عسل تولید شده در این استان سالانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰تن است.

ایمانی بیان کرد: طبق آخرین سرشماری در سال ۹۲ ۹۳ هزار کلنی زنیور در استان داشتیم که هم اکنون به ۲۰۰هزار کلنی رسیده است.

وی با بیان اینکه برای حدود ۵۰۰۰نفر در زمنیه زنبور عسل بصورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است، گفت: هم اکنون بیش از ۲۵۰۰ نفر زنبور دار در استان وجود دارد و حدود ۳۰۰ نفر به زنبور داری اشتغال دارند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده های زنبور عسل استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: عسل استان کهگیلویه و بویراحمد از باکیفیت ترین عسل های کشور است و بخاطر کیقیت مطلوب از سازمان جهانی حلال لوح تقدیر دریافت کرده است.

ایمانی تصریح کرد: ۵۰ درصد از عسل تولیدی استان به مشتریان سایر استانها فرخته می شود و ۵۰ درصد دیگر در خود استان مصرف می شود.

وی اضافه کرد: برای صادرات عسل به کشورهای حاشیه خلیج فارس در تلاش هستیم و در صورتی که این مهم تحقق یابد تأثیر مثبتی بر زندگی اقتصادی زنبورداران خواهد داشت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد