تاریخ درج خبر : 1394/02/15
کد خبر : ۴۸۲۹۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

آب‌هایی که به مزارع همسایه ها می ریزد

سایت استان: سیدولی موسوی نژاد*

چهار گوشه کهگیلویه و بویراحمد چهار سد بزرگ، در دست ساخت است؛ در شهرستان های کهگیلویه، دنا، گچساران و بویراحمد؛ اما هیچ کس در این استان با شنیدن این خبر خوشحال نمی شود چون قرار نیست مردم آن از ساخت این سدها بهره ای ببرند.

در استان کهگیلویه و بویراحمد چهار رودخانه مهم به نام های بشار، مارون، زهره و خیرآباد وجود دارد که در حوزه آبریز خلیج فارس قرار گرفته اند و از منابع مهم تامین آب استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می روند.

میانگین بارش باران در کهگیلویه و بویراحمد ۷۰۰ میلیمتر است که از پربارش ترین استان های ایران به شمار می رود و در سال زراعی گذشته (۹۲-۹۳) رتبه دوم بارش باران را به خود اختصاص داده بود.

سالانه ۸/۵ میلیارد مترمکعب روان آب بدون استفاده از این استان خارج می شود که این میزان معادل ۱۰درصد از آب های کشور است.

برای مهار آب های سطحی و تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز شهرها و اراضی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، دو سد کوثر در سال ۸۱ و شاه قاسم در سال ۷۶ به بهره برداری رسیده است اما سد شاه قاسم در شهرستان بویراحمد سد کوچکی به حساب می آید و سد کوثر نیز بخش ناچیزی از زمین های شهرستان گچساران را آبیاری می کند.

بخش اصلی آب سد کوثر برای استان های جنوبی ایران فرستاده می شود.

سدهای در دست ساخت خرسان و تنگ سرخ نیز چنین مشکلاتی دارند و کشاورزان و برخی مسوولان و کارشناسان استان انتقاد مشابهی را بر ساخت این گونه سدها وارد می کنند.

از همین رو باور عمومی برآن است که در حالی که این سدها کار مهار آب های روان کهگیلویه و بویرحمد را انجام می دهند اما کشاورزان این استان کمترین بهره را از ساخت آنها می برند.

باور برخی مدیران استان این است که از حوزه آبریز سدها و رودخانه های پرآب کهگیلویه و بویراحمد تخصیص مناسبی به استان داده نشده و بهره برداری ها و تخصیص ها بسیار ناچیز است.

به عنوان مثال چندی پیش رییس جهاد کشاورزی استان گفت: با وجود سد بزرگ کوثر در شهرستان گچساران بیشتر زمین های دشت های این شهرستان با چاه های عمیق آبیاری می شوند که کاهش چشمگیر منابع آبی زیر زمینی این منطقه را در پی داشته است.

سد چم شیر که در شهرستان گچساران در حال ساخت است حتی یک هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان در حوزه آبریز آن قرار ندارد.

سد مخزنی کوثر در فاصلۀ ۶۰ کیلومتری شهر گچساران با ظرفیت بیش از ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی پنج استان جنوبی کشور با جمعیت بیش از دو میلیون نفر را تامین می کند اما شهر های دهدشت گچساران چرام که در اطراف این سد قرار دارند تاکنون از ساخت آن بهره ای نبرده اند.

سد تنگ سرخ در شهرستان بویراحمد نیز چنین حکایتی دارد، کارشاسان می گویند ساخت سد تنگ سرخ در شهرستان بویراحمد باعث می شود که آب رودخانه بشار یاسوج به استان فارس سرازیر شود و کشاورزان بویراحمد سودی از ساخت آن نبرند.

سد خرسان در شهرستان دنا نیز باوجودی که از آب های استان کهگیلویه و بویراحمد تغذیه می کند اما قرار است آب آن برای مصارف مختلف در استان چهارمحال و بختیاری مصرف شود.

سد خرسان ۳ که ساختارش در استان چهارمحال بختیاری است تمام مخازن آن در استان کهگیلویه وبویراحمد قرار دارد.

با تکمیل این سد ۱۶ روستا در استان کهگیلویه وبویراحمد به زیر آب می رود و هزار هکتار از درختان بلوط منطقه از بین خواهد رفت.

براساس برآوردهای اعلام شده، ساخت سد خرسان ۳ حدود چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال به کهگیلویه وبویراحمد خسارات وارد خواهد کرد.

با وجود زیان های ناشی از این سد و تغذیه آن از آب های شهرستان دنا، هیچ سودی به حال کشاورزان این شهرستان ندارد.

سد مارون در شهرستان کهگیلویه نیز چنین است. در حالی که این سد به طور کامل در کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته و آب آن از سرشاخه رودخانه های استان تامین می شود، کمترین تخصیصی در زمینه حقابه آن به کهگیلویه و بویراحمد صورت نگرفته است. آب این سد نیز قرار است در استان خوزستان مصرف شود.

با این حساب آیا نمی توان از تصمیم گیرانی که چنین نقشه هایی برای آب های کهگیلویه و بویراحمد تهیه کرده اند پرسید آیا مردم و کشاورزان این استان حق برخورداری از آب هایی که از کنار خانه ها، مزارع، شهرها و آبادی هایشان رد می شوند را ندارند؟

آب هایی که سیل آن در سال گذشته میلیاردها تومان به مردم خسارت وارد کرد اما مزارع گندم آنها به دلیل بی آبی، امسال خشک شد و کشاورزان آن هر روز با امور آب دست به گریبان هستند.

در آخرین نمونه برای مشکلات کشاورزان این استان، سازمان جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اعلامیه داده است که مردم از کشت هندوانه که کشت غالب منطقه است خودداری کنند و مسوولان امور آب نیز هشدار داده اند که با کشت این محصول و محصولات مشابه برخورد می کند.

به باور کارشناسان، انتقال بخشی از آب این سدها به روش های مختلفی ازجمله لوله گذاری و پمپاژ آن امکان پذیر است و در صورتی که پروژه هایی در این راستا شروع شود می تواند نوید بخش آینده بهتری برای مردم و کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد باشد.

* خبرنگار ایرنا در کهگیلویه و بویراحمد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علی گفت:

  اولااستان ماکارش فقط فداکاری ومهمان نوازی ایست ونمایندگان ما که عقلشون به این بدبختیهای استان نمیرسه دومامن خودم ۵سال دربندر گناوه ساکن می باشم در یک استخدامی در این شهر ثبت نام کردم وقبول شدم ودرروزی که میخواستم از ا داره کار اونجا تاییدیه بگیرم بهم تاییدیه ندادند وگفتند که شما بومی این منطقه نیستی درحالی که هر کس یک سال ساکن هر منطقه ای شدمی تواند از امتیازات اون منطقه استفاده کندودیگه هر کاری کردم نشد که اونجابرم سرکا.سوما،آبی که اززیر گوش مارد میشه ودر آخرین مرزهای استان جمع آوری میشه به اسم سد،چرا در جلوتر از مرزهای استان سد سازی نمیشه و مردم بدبخت وستم دیده خوداستان از آن بهره برادری نکنندونکته آخر وچهارم اینه که استانهای همجوار ما ازنظراقتصادی وگمرکی در وضعیت بسیار خوبی بسر میبرند وومسولان ما همین آب استان راهم دودستی تقدیم به آنها میکنند تا بگویند که چقد مهمان نوازند

 • غلو گفت:

  ناسیونالیستی بس انچه می گوید مربوط به دوره اعراب جدیداست دست بردارید هرچه دراین استان است برای یک هفته نمی شه اب سد شیوراهم باوجود دشت رستم قصدبردن به باشت وگچساران رادارند

 • کشکول گفت:

  ساختن این سدها مربوط به دورۀ ۳۰ سالۀ گذشته است. معلومه که در این مدت مسئولان و نمایندگان استانهای همجوار ما پیشنهاد این سدها را برای تأمین آب و کشاورزی استانهای خودشون میدادند و نمایندگان استان ما دلشون خوش بود که سدها در استان ما احداث شدند! و مشغول مجالس ترحیم بودند و پز می دادند که در خونه شون به روی همه باز است و به همۀ ارباب رجوع نامه تحویل میدهند!!!
  البته همان موقع آمیر احمد تقوی در این باره به رئیس جمهور وقت اعتراض کرد و تعبیر زیبایی هم به کار بردند ولی مسئولان یاری ندادند.

 • ناشناس گفت:

  خوب بود… کاش مسوولان به این مساله توجه جدی داشته باشند و مردم از اینکه حق برخورداری از آبهاشیان را ندارند آگاه می شدند… رسانه ها باید پیشتاز باشند تا دیرترنشده

 • محمد گفت:

  مگه مساله بدبختی ومحروم نگهداشتن این استان فقط آب هست نه بابا نفت ما گاز ما ومنابع زیر زمینی ماهم دست از مابهترونن خدالعنت کنه مسئولان بی لیاقت وبی کفایت را

 • ناشناس گفت:

  منم موافقم… واقعا باید فکری به حال آب ها و سدهای این استان کرد. قدم اول هم رسانه ای کردن آن است.

 • ناشناس گفت:

  با اینکه مقداری طبیعی و نه همه آب جاری در استان در خود استان مصرف شود موافقم. اما در عین حال آب یک موضوع و پدیده جهانی ست. تمامی آبهای دنیا به هم وصل هستند. از رابطه میان آب و خاک و آسمان چرخه ای شکل می گیرد. و این چرخه اگر در نقاطی توسط انسان بریده و یا از هم جدا شود به خشکی در پاره ای نقاط زمین و بروز سیل در نقاطی دیگر خواهد شد.
  از طرفی نقشه آب های دنیا با نقشه سیاسی دنیا مطابقت ندارد و کشورها و ایالت ها و استان ها و شهرها نباید و نمی توانند به آب نگاهی مالکانه و یا بر اساس مرزهای سیاسی داشته باشند. برای بهره گیری از آب شرط هایی وجود دارد. یکی هم بر هم نخوردن چرخه طبیعی جریان آب است. ما هزاران سد بر مسیر جریان آب در کشورمان احداث کرده ایم. بسیاری از شهرها/روستاها/کشاورزی و صنعت خود را بدون توجه به پیش بینی درباره موضوع آب برپا کرده ایم. روزی روزگاری باید درک کنیم که آب مثل نفت نیست که بشود هر طور میلمان بود به بادش بدهیم. کاش نفت منطقه ای و آب جهانی می شد.

 • لیزه گفت:

  تا بوده همین بوده !!
  متاسفانه هیچ سهمی به استان کهگیلویه و بویراحمد نمی رسد نه فقط از آب خود استان که از تمام امکانات کشور !
  اما نمی دانم چرا ! تو میدانی هم استانی محروم ؟

 • حسيني گفت:

  با تشکر از آقای موسوی بخاطر نگارش این موضوع مهم . سرقت آبهای استان مان توسط استان های همجوار جدی است متاسفانه مسوولان ما شامل نمایندگان ، استاندار و مدیران کل بیخیالند!! رسانه های استان هم متاسفانه به مسائل استان بخصوص آب استان کاملا بی توجه اند!! این یک فاجعه است . سد تنگ سرخ تنها باعث نابودی بویراحمد خواهد شد و بس .
  لازم است رسانه های استان در این مورد دست به یک جریان سازی وسیع خبری برای جلوگیری از ساخت این سدها بخصوص تنگ سرخ بزنند….

پربازديد