تاریخ درج خبر : 1394/02/16
کد خبر : ۴۸۳۱۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -

«پز روشنفکری»

سایت استان: علی اصغر پرندوار

در هر جامعه ای، معمولاً سه دسته افراد زندگی می‌کنند؛ آدم‌هایی که تولید فکر نمی کنند و بیشتر دنباله رو هستند، کسانی که خود به تولید فکر و اندیشه می‌پردازند و همچون چراغی راهنمای جامعه هستند و بالاخره کسانی که نه خود تولید فکر می کنند و نه از فکر دیگران استفاده می‌کنند، این‌ها کسانی هستند که باری به هر جهت زندگی می کنند.
در هر جامعه‌ای کسانی که به تولید فکر و اندیشه می‌پردازند، بسیار اندک هستند که اصطلاحاً به آنها روشنفکر می گویند. روشنفکر، نه مطیع محض افکار جامعه است و نه باری به هر جهت زندگی‌می‌کند. این قبیل افراد معمولاً سرمایه‌‌های انسانی هر جامعه به حساب می‌آیند؛ سرمایه‌هایی که جامعه با بهره گیری از افکار نو و تولیدی آنها، از کجرویها رهایی پیدا می‌کند و راه اصلی را می یابد.

جامعه‌ی رو به تکامل ، جامعه‌ای است که روشنفکران آن جامعه، نقش اصلی را در آن ایفا می‌کنند و برعکس جامعه ای که رو به انحطاط می رود، جامعه‌ای است که قادر نیست از افکاراندیشمندان و روشنفکران خود استفاده کند.
روشنفکر در تعریف عرف به کسی اطلاق می‌شود؛ که اولاً «نسبت به وضع موجود معترض است»، ثانیاً« می‌کوشد آنچه را که بهتر است، جایگزین وضع نامطلوب جامعه کند».

متاسفانه امروز روشنفکران جامعه ما، اعتماد خود را به اصلاح جامعه از دست داده‌‌اند و به واسطه برخوردهای صورت گرفته، ترجیح می دهند که بیشتر«تقیّه » کنند. به باور اینها، هرگاه جامعه به آنهانیاز داشته باشد به سراغشان خواهد آمد، در حالی که جامعه هرگز به سراغ روشنفکران خود نمی رود؛ بلکه این روشنفکران هستند که به سوی افراد جامعه می روند تا با ایجاد هوشیاری و آگاهی بخشی، رهایی آنها را تضمین کنند.

بیشتر روشنفکران ایران، همیشه در افراط و تفریط بوده‌‌اند. یا از جامعه بریده‌اند وبه عرفان و تصوف و فلسفه روی آورده‌اند یا وظیفه خود را به فراموشی سپرده‌اند و مدعی رهبری جامعه شده‌‌اند، در حالی که نه پوشیدن لباس عرفان که خود نوعی تعهد و پای بندی است، از اصول روشنفکری است و نه برعهده گرفتن رهبری جامعه، از وظایف روشنفکران به شمار می رود؛ بلکه مبارزه اجتماعی، بزرگترین عامل خود آگاهی روشنفکر به حساب می‌آید.
روشنفکر امروز ایران مسئولیت اجتماعی خود را فراموش کرده است و بیشتر به دنبال کسب قدرت است،در حالیکه درست است قدرت میتواند فرایند پروژه رهایی بخشی را سرعت دهد،ولی از عمق آگاهی جامعه می کاهد.

مسوولیت اجتماعی روشنفکران، ایجاب می‌کند که به پرورش نیروهای روشنفکر بپردازند تا آنها نقش پل واسط بین نخبگان و عوام‌الناس را برعهده بگیرند و سطح آگاهی را بازبان ساده به میان توده‌ها ببرند. در گذشته اگر مکتب خانه‌ها به این امر مهم می‌پرداختند، اماامروز حتی دانشگاه‌ها از انجام این مهم باز مانده اند؛ چرا که در دانشگاهها، روشنفکران یا جایی ندارند و یا اگر حاضر باشند، اجازه صحبت پیدا نمی‌کنند؛ بنابراین لازم است حلقه‌های اندیشه در درون جامعه تشکیل شود، مثل تمام حلقه‌هایی که قبلاً به نام جلسات مختلف تشکیل می‌شد و نخبگان جامعه، اندیشه‌های خود را در جامعه ساری و جاری می کردند و دانشجویان حاضر مثل جویبارهایی که از سرچشمه‌ای تغذیه شوند، افکار و اندیشه‌های نو را به میان توده‌ها می‌بردند، اما امروز روشنفکر جهان سومی و نوعاً ایرانی ، هم می‌خواهد از مزایای روشنفکری برخوردار باشد و مردم وی را به عنوان روشنفکر بشناسند و هم حاضر نیست کتابخانه و سالن خانه خود را به مرکز تدریس تبدیل کند و جویبار ایجاد نماید. منتظر است دیگری سالن مجلّل تهیه کند، تریبون بگذارد، پذیرایی کند و وی کلمات روشنفکران را واکاوی نماید.

اگر یک دهه پیش روشنفکران، حلقه‌هایی چون کیان را بوجود می‌آوردند و همه به دور یک رسانه جمع می شدند ، اکنون نیز باید این کار صورت گیرد و قهر روشنفکران از حلقه‌های مطبوعات به آشتی تبدیل شود؛ البته اگر روشنفکری باشد که دغدغه اجتماعی داشته باشد، و گرنه خیلی‌ها هستند که برخود نام روشنفکر گذاشته‌اند، نه می‌نویسند، نه می‌گویند، فقط مطالعه‌ می کنند و هیچ نقشی در آگاهی مردم ندارند.

روشنفکر واقعی، از جامعه قهر نمی‌کند، اگر چه مصائب زیاد ببیند، اگر چه او را به چوب برانند. روشنفکر در داخل مرداب هم به روشنگری خود ادامه می دهد و امید دارد که این مرداب را به گلستان تبدیل نماید؛ اگر اعتقادی به مردم داشته باشد.

برخی از روشنفکران امروزی، هنوز از گذشته تغذیه می‌کنند، سالهای پیش اهل مطالعه بوده‌اند، حلقه‌های فکری داشته‌اند، مسوولیت اجتماعی قبول می‌کردند، وظیفه روشنفکری را به گردن گرفته بودند؛ اما با گذر زمان، اعتقاد خود را به مردم از دست داد‌ه‌اند و نمی‌خواهند با افکار و ایده‌های جدید آشنایی داشته باشند. از خواندن روزنامه و مجله خسته می‌شوند، فقط دوست دارند، پز روشنفکری بگیرند و از سرمایه‌فکری دوره‌های گذشته، استفاده کنند و جامعه را مشغول نمایند. این قبیل روشنفکران در جامعه ما کم نیستند و خطر وافیون این‌ها، خیلی بیشتر از خطرمرتجعان است؛ چرا که از درون تهی هستند و چون رنگ و لعاب تازه به اندیشه‌های مرده خود می‌دهند، بیشتر مخاطبان خود را گول می زنند، این‌ها اگر دست از روشنفکری خود بردارند و در گوشه کنجی بنشینند، قطعاً نقش بهتری خواهند داشت؛ چرا که اندیشه‌های آنها چون قادر به عمل شدن نیست، نیروهای جدید را ناامید می‌کند و ذوق آنها را در رسیدن به روشنگری واقعی کور می‌نماید.

برخی از روشنفکران جامعه، پس از سال‌ها تلاش در جهت آگاهی بخشی به جامعه ، به پایان خط رسیده‌اند و فکرمی‌کنند. همسالان آنها، قلّه‌های اقتصاد و رفاه را فتح کرده‌اند، ولی آنها فقط به تولید فکر پرداخته‌اند، اکنون پشیمان شده و به دور اهل قدرت جمع شده‌اند تا به نان و نوایی برسند یا قدرتی پیدا کنند و مناسبی را اشغال نمایند؛ غافل از اینکه قدرتمندان، سرسازگاری با روشنفکران را ندارند و آنها را نمی‌توانند برای همیشه تحمل کنند و بیشتر به دنبال توجه می‌گردند تا خوش فکری. آنها کسی را می‌خواهند که بدون فکر، مطیع اوامر بی چون و چرای آنها باشد و کدام روشنفکر می تواند دستور بی‌فکری را بگیرد و اجرا کند و فکر او را آزار ندهد؟!!!!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • باوی گفت:

  آقای آرام عزیز خواهشا هر کامنت گستاخانه و مغرضانه رو تو سایت نزنید …

 • باوی گفت:

  بسیار زیبا و جالب گفتین جناب پرندوار دست مریزاد…..خیلی متاسفم برا کسانی که فکر کنم نه سوادی دارند و نه آگاهی عمومی و بیخود و بی جهت و مغرضانه از روی رشک و حسادت یا عقده و کینه به خودشون اجازه میدن هر حرف و مطلبیو تو سایت بزنن …این نوع ادبیات حتی در محفل دوستانه و بصورت گفتاری خیلی زشت و دور از ادبه چه برسه به اینکه بخوان در سایت استانی و در حضور قشر بافرهنگ و باسواد عقده های شخصی خود را تخلیه کنند!!! خواهشا وقتی قدرت درک مطلب رو ندارین اظهار نظر هم نکنین حالا بعدها که سن و سوادتون رفت بالا و تونستین مطالب رو درک کنین و همچنین اداب سخن گفتنو یاد گرفتین چنین جاهایی نظر بدین….آقای دهدشتی ۱۰ شما معلومه یا سنتون خیلی پایینه یا خیلی مغرضانه و از روی کینه و فقط باهدف تخریب اظهار نظر میکنین چون اولا مشخصه مطلب آقای پرندوارو اصلا نخوندین یا تو قوه تخیل و ادراکتون نتونستین بگنجانین و فقط موضوع مطلب رو نگاه کردین چون این بحثی که شما مطرح کردین هیچ ربطی به موضوع مذکور نداره و ثانیا اگه سنتون قد میداد و یه آگاهی حتی مختصر داشتین میدونستین که خط فکری و اندیشه خانواده پرندوار از بدو انقلاب تاکنون چی بوده و چی هست …تا یاد دارم و از زمانیکه زمینه های جناحی تو کشور شکل گرفت کل فامیل پرندوار اصلاح طلب بودن و هستن و ریشه و اصالت این خانواده برای همه اقشار منطقه مشخصه و همیشه تو همه زمینه های سیاسی و اجتماعی منطقه نقش اساسی و پررنگی رو ایفا میکردن و به حدی مطرح بودن و هستن که الان نیازی به مطرح کردن نام خود نداشته باشن!!!

 • بویراحمد گفت:

  جناب دهدشتی۱۰٫٫خدمت شما عرض کنم ادمی که یک مجوعه را در اختیار می گیرد باید هدفش بازدهی باشد انتقاد شما نسبت به اقای نوروز پرندوار ربطی به این نوشته ندارد ولی در جواب گفته شما عرض کنم که خانواده پرندوار اگر شما اطلاع داشته باشید با کلیه طوایف به خاطرساختار قبیلعه ارتباط داشته لذا بلطبع بسیاری افراد در زمره فامیل قرار می گیرند شما اگر انصاف نگاه کنید دانشگاه که نه مکان داشت نه رشته که از سر ریز سایر دانشگاهها دانشجو جذب می نمود .با تلاش ایشان و مردم دهدشت تبدیل به یک دانشگاه با ۲۰هکتار زمین وفضای اموزشی شد با بهترین رشته ها بله به استناد شما با به خدمت گرفتن فامیل خود ولی بازدهی کار را هم در نظر بگیرید…ولی مگر روسای بعدی چند برابر ایشان از فامیل خود جذب نکردن ولی ایا بازدهی داشت به جز مسجد که تکمیل شد چه کردن علی ایحال هرکس کار خیری بکند باقیات صالحان برای ایشان می باشد…خانواده پرندوار ان موقع امتحان خود را پس دادن که جمیعا در مناطق جنگی حاظر بودن و لی کسی از انها نپرسید چرا خانوادگی برای کشته شدن می اید وقتی که از روستای کوچک ۱۴خانواری خود ۷شهید تقدیم نمودن در خصوص بزرگواری ایشان در میان این طایفه موافقانی داشت همان طور که مخالفانی هم داشت …ولی بزرگواری یک سید معمم بویراحمدی است از سلسله پاکان و احترام ایشان واجب است هرچند که مخالفش باشیم

 • دهدشتی10 گفت:

  سلام اگه آقای آرام این کامنت را انتخاب کند البته….
  آقای پرندوار عزیز با احترام ویژه برای شما و خانواده محترمتان اما آقای نوروز پرندوار وقتی رییس دانشگاه شد تز و پز شان فقط طایفه ای بود و استخدام فامیل و هم ولایتی شان و …. آقای مرادی بنیاد مسکن هم همینطور و…….و نمونه بعدی هم حمایت همه جانبه فامیل پرندوار ها ار بزرگواری ….شما امتحان خود را برای کهگیلویه پس دادید حنای شما رنگ ندارد این کامنت ها فقط هدف تان مطرح کردن نام تان است
  اگه جوابی برای رد این صحبت ها داردی بسم الله

 • سلام گفت:

  معلومه ماه نامه ی مهر نامه رو خوب حفظ کردی! !!!!!!!!!

 • ناشناس گفت:

  ای کاش در کامنت نویسی کلماتی نظیر غزعبلات واراجیف بکار نمیرفت ورفتار داروغه ای را به رسرنه هاسرایت نمیدادیم

 • بئاتریس گفت:

  بسیار جالب بود.

 • ناشناس گفت:

  هر خزعبلاتی که به دستتون میرسه رو منتشر میکنید
  خداو وکیل خودتون هم میخونید این اراجیف رو قبل از انتشار

  • رضا گفت:

   احتمالا در زمره روشنفکرانی است که ۲ پیش در دهدشت پس از پایان جلسه هم اندیشه شیرین فکران سر پایی در ۴ راه طالقانی سرویس بهداشتی راه انداختن!

پربازديد