تاریخ درج خبر : 1394/02/19
کد خبر : ۴۸۵۵۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -

مالیات بله اما ارزش افزوده چرا ؟

سایت استان: یعقوب غفاری

(قابل توجه حضرت آیت‌اله ملک حسینی نماینده¬ی محترم رهبر جمهوری اسلامی در استان ،مجمع نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای و ریاست محترم اداره‌ی کل امور مالیاتی کهگیلویه‌وبویراحمد اسلامی)

خدماتی که توسط سازمانهای دولتی به مردم کشور ارائه می شود معمولاً بستگی به میزان اعتبارات مالی دارد که در اختیار مجریان مملکتی قرار می گیرد. هر چه این درآمدها بیشتر باشد قدرت دولت در ارائه خدمت به مردم بیشتر خواهد بود. معمولآً درآمد دولت از طرق گوناگون بویژه و از همه مهمتر، از مالیات پرداختی مردم تأمین می-شود. حتی در بعضی از کشورهایی که دارای منابع و مخازن چندانی نیستند فقط از محل دریافت مالیات خدمات لازم را به مردم ارائه می‌دهند. بنابراین پرداخت مالیات به منزله‌ی تأمین زندگی بهتر برای آحاد مردم کشور می‌باشد و به عبارت دیگر پرداخت مالیات سرمایه گذاری برای تأمین سلامتی و بهبود زندگی مادی و معنوی شهروندان می باشد. و اگر یکی از دستگاههای دولتی خدمت دهنده برای یک روز یا یک هفته از ارائه ی خدمت به شهروندان خودداری کند، زندگی مردم فلج خواهد شد.
بعضی افراد تاکنون به خود زحمت نداده و فکر نکرده‌اند که احداث آموزشگاهها، بیمارستانها، جاده ها، تأمین آب‌ آشامیدنی، برق، گاز و سایر تأسیساتی که روزانه، ماهانه و سالانه از آن برخوردار می‌شوند از همان مالیاتی است که می‌پردازند و اگر همین مالیات نباشد همگی ناچارند مانند زمان قدیم که شهرنشینی و ده نشینی به وجود نیامده بود،روشن کردن اجاقها، مداوای بیماران، حفظ امنیت جان و مال و سایر امور ضروری برای ادامه حیات خود را شخصاً و با کمک افراد فامیل و طایفه و قبیله و همسایگان فراهم نمایند. آنهم نه به گونه ای که از هر جهت دلخواه باشد. بلکه برای ادامه ی یک زندگی بسیار سخت و طاقت فرسا که شباهتی با زندگی امروزه نداشته باشد.
اما مسئله‌ی مهم این است که مالیات معمولاً از محل درآمد افراد اخذ می‌شود و به همین جهت از قدیم گفته اند : «مالیات بردرآمد» بر عکس چند سالی است که بیشترین مالیات نه از محل درآمد افراد، بلکه از مصرف کنندگان تحت عنوان «مالیات برارزش افزوده» گرفته می‌شود و از این جهت بار سنگینی بردوش مصرف کنندگان کم درآمد که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند تحمیل می‌گردد.. کاری ندارم به اینکه آیا این ارزش افزوده توسط فروشندگان کالا به صندوق دولت واریز می‌شود یا خیر؟
اما این مالیات تازه به دنیا آمده تحت عنوان «ارزش افزوده» به همه وسایلی که مردم روزانه می‌خرند تعلق می‌گیرد و اخذ می‌شود. آنهم نه یک بار بلکه با خرید یک کالا حداقل سه بار مالیات آن را می پردازند.
مثلاً یک کشاورز، یکدستگاه تلمبه پشتی برای سمپاشی مزرعه¬ی خود لازم دارد. این کالا را کارخانه¬ی تولید کننده به مبلغ ۳۰۰/۰۰۰ ریال قیمت گذاری می کند و ۶ درصد ( اخیرا ۸ درصد) بابت مالیات ارزش افزوده به آن می‌افزاید و به مبلغ ۳۱۸۰۰۰ ریال به عمده فروش می¬فروشد. عمده فروش با افزودن ۶ درصد دیگر بابت ارزش افزوده آن را به مبلغ ۳۳۷۱۸۰ ریال به خرده فروش می¬فروشد. خرده فروش هم ۶ درصد دیگر به آن می¬افزاید و به مبلغ ۳۵۷۴۱۰ ریال به مصرف کننده می¬فروشد. اکنون ناگفته پیدا است که مصرف کننده هر سه مالیاتی را که مربوط به کالای خریداری شده می‌شود پرداخته است. به عبارت دیگر خریدار مبلغ ۵۷۴۱۰ ریال مالیات پرداخت کرده است همچنین در قبضهای آب ،برق ،تلفن،گاز و حتی درصوت حسابهای رستورانها ، اغذیه فروشیها وسایر مایحتاج مردم ارزش افزوده به فاکتورهای صادره افزوده می‌گردد و ازخریداران اخذ می‌شود این نوع مالیات روزانه توسط مصرف کنندگان یعنی همۀ اهالی شهر و روستا و کوچ روهای دامدار پرداخت می‌گردد و این خود باری است سنگین بر دوش همه مصرف کنندگان ، مردم کشور به ویژه مردم کم درآمد کهگیلویه و بویراحمدکه اکثریت جامعه فعلی ما را تشکیل می دهند.
بنظر می رسد بر داشتن این بار سنگین از دوش مصرف کنندگان به عهده‌ی همه‌ی دلسوزان کشور به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان در سراسر کشور می باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • غلو گفت:

  سلام اقای غفاری ترابخدامگرقرارکسی ازکارخانه خودهم مالیات بگیرد کسی ازطلافروشی خودمالیلت بگیرد مالیات مال فقراست اغنیاراخداغنی افرید این هی دزد هی دزدها دروغ فقرادزدندکه مالشان رامیبرند نمدانند

 • محمد خرامان گفت:

  اصا و بنان طراحی مالیات بر ارزش افزوده که شاخص ومیزان مصرف اقلام مصرفی و بعضا خدماتی را شامل میشود یک انقلاب نسبتا بزرگی در سامان دهی نظام از هم گسیخته مالیاتی بود اما متاسفانه برداشت های سطحی و در نظر گرفته نشدن هدف غایی این مقوله باعث سود سرشار سودجویان شده و دولت بدون تدبیر و برنامه ما هم متاسفانه قبل از پیاده نمودن این الگوی اخذ مالیاتمیبایست نقطه هدف را در دریافت ، هزینه، بازخورد ومضرات احتمالی را بررسی میکرد.شایان ذکر است که دولت خود سهم بسیار ناچیزی از این مالیات را دریافت میکند واغلب فروشندگان بدلیل نبود سیستم نظارتی درصد اضافی از مردم اخذ و به جیب های خود سازیر میکنند بنام ارزش افزوده.جی بسب صحبت دارد باید خاطر نشان کرد که کل کشور ما متاسفانه دچار معزلی شبیه مالیات ارزش افزوده است واین وسط تنها ملت همیشه در صحنه اند که بیگانه و مستحق پرداخت جزیه

 • پویا گفت:

  برادر خوش خیال حقیقتا گل گفتی ،لیکن لطفا اسامی دلسوزان مردم رابفرمائیدتابجای ارزش افزوده جان فداکنیم.خوش خیالی هم عالمی دارد.

 • علی گفت:

  خوش بحال یمن و لبنان سوریه و عراق که ارزش افزوده ندارن

 • ناشناس گفت:

  مالیات بر ارزش افزوده مانند گله ای از سگ های وحشی است که تا اخر عمر جیب زخمی و خسته مردم را دنبال می کنند و هر باز گازی از دست و پا و پشت و کمر این زبان بسته می گیرند.
  زور این دزدی های کوچک حتی بیشتر از زور از دست دادن سهممان از دریای خزر و بیشتر از زور باجهایی است که به که به دنیا داده ایم. مالیات بر ارزش افزوده شبیه به اینست که دولت مانند یک ذرذ در لباس گدا درب خانه مردم فقیر را بزند و جیبشان را خالی کند و برود.
  وقتی فکرش را می کنم که قرار بود اموزش و بهداشت و نفت و آب مجانی باشد اما حالا باید برای یک آب نبات هم مالیات بر ارزش افزوده بدهیم بیشتر از همه چیز ناراحت و دلخور می شوم. زشتی اخذ مالیات بر ارزش افزوده از طرف دولتی که اینهمه منابع در اختیار دارد صد چندان است. دولت های ما بیشتر از اینکه به بازوهایی رشید در خدمت مردم شبیه باشند آدمهای گنده اما معتادی هستند که برای خرج عملشان پدر و مادران پیر و فقیرشان را تلکه می کنند. جای تاسف دارد.

 • ناشناس گفت:

  فعلا که امور مالیاتی استان ما به دنبال گرفتن مالیات بیشتر به هر نحوی از مردم استان است و جالب اینکه نرخ مالیاتش چند برابر تورم است. سعی میکند سالانه تا ۱۰۰ درصد افزایشش بدن.

  فعلا دارند رکورد ثبت میکنن برای استان و تو شاخص های دیگه رتبه آخر رو داریم

 • پارتی آقا گفت:

  جناب آقای غفاری عزیز
  این صحبت شما کاملا به جاست. مطلب مفیدی بود.
  ولی لازم است بدانید که در مالیات بر مشاغل متاسفانه برخی که آشنایی در سیستم ندارند مالیات سنگین می دهند و برخی دیگر معاف می شوند.
  اصولا عدالت مالیاتی باید رعایت شود و همه در برابر قانون مساوی باشند.

پربازديد