تاریخ درج خبر : 1394/02/21
کد خبر : ۴۸۷۲۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

جاده‌هایی که در سایه سوءمدیریت به نابودی جنگل‌ها ختم می‌شوند

مدیرعامل تشکل‌های مردم‌نهاد کهگیلویه و بویراحمد از جاده‌هایی سخن به میان آورد که در سایه سوءمدیریت به نابودی جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد ختم می‌شوند

علی رکان امروز با اشاره به اینکه جنگل‌ها و مراتع غنی کهگیلویه و بویراحمد هر روز دستخوش تخریب و تعرض قرار می‌گیرند، اظهار کرد: بخش زیادی از این مشکلات مربوط به سوء‌مدیریت در دستگاه‌هایی مانند منابع طبیعی و محیط زیست است.

مدیرعامل تشکل‌های مردم‌نهاد کهگیلویه و بویراحمد افزود: وجود جاده‌های عشایری و جاده‌های موقتی که به وسیله برخی دستگاه‌ها از جمله شرکت برق و راه و شهرسازی در قلب جنگل‌ها و مراتع بوجود آمده است موجب تخریب و فرسایش در مناطق جنگلی استان شده است.

این فعال زیست‌محیطی عنوان کرد: عامل اصلی تخریب و دسترسی افراد به مراتع و پوشش‌های جنگلی استان همین جاده‌های فرعی و غیرضروری می‌باشد که هر روز بر تعداد آنها حتی در مناطق حفاظت شده استان افزوده می‌شود.

رکان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در استان وجود دارد بحث تعریض جاده‌های موجود در مناطق حفاظت شده است که این موضوع عملا باعث تخریب و از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری این مناطق خواهد شد.

وی با بیان مثالی در این مورد یادآور شد: تعریض جاده مسیر یاسوج به سی‌سخت و نیز جاده دسترسی به دریاچه کوه‌گل تنها نمونه‌هایی از این بی‌توجهی به منطقه حفاظت شده و خطراتی است که به دنبال تعریض جاده پوشش گیاهی و جانوری این مناطق را تهدید می‌کند.

مدیرعامل تشکل‌های مردم‌نهاد کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در احداث جاده‌های غیرضروری در مراتع و جنگل‌های استان باعث ایجاد مشکلات متعدد خواهد شد، تصریح کرد: متاسفانه تاکنون تشکل‌های مردمی نیز در این زمینه اقدام خاصی انجام نداده‌اند.

وی از مسئولان امر خواست تا در زمینه مسدود کردن جاده‌های غیرضروری و نیز جاده‌های احداث شده بوسیله دستگاه‌های خدمات‌رسان اقدام فوری صورت گیرد.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد