تاریخ درج خبر : 1394/02/23
کد خبر : ۴۸۹۴۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -

سرطان در ایران نسبت به اروپا و آمریکا پایین‌تر است

رییس انجمن مغز و استخوان ایران گفت سرطان در ایران اسلامی نسبت به اروپا و آمریکا پایین‌تر است .

به  دکتر اردشیر قوام‌زاده در حاشیه کنگره بین‌المللی خون در یاسوج در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در مجموع ۶۰۰۰ پیوند مغز و استخوان، خون و سلول‌های بنیادی در کشور انجام شد.

وی بیان کرد: از هر ۱۰ میلیون نفر در کشورهای اروپایی بیش از ۳۰۰ نفر پیوند انجام در حالی که در کشور ایران اسلامی بین ۵۰ تا ۲۹۰ پیوند انجام می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات پیوند سلول‌های بنیادی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: کار پیوند در برخی شهرهای ایران از جمله ارومیه، شیراز، کرمان، تبریز و کرمانشاه انجام می‌شود.

قوام‌زاده تصریح کرد: ۱۰۰ نفر در سطح کشور برای پیوند خون، مغز و استخوان و سلول‌های بنیادی در نوبت هستند.

وی ادامه داد: سال گذشته ۴۴۰ نفر پیوند مغز استخوان در سطح کشور انجام شد.

رییس انجمن پیوند مغز و استخوان ایران با بیان اینکه در دنیا به خاطر وضعیت غذایی و محیطی سرطان در حال افزایش است، گفت: اما هنوز سرطان در ایران اسلامی نسبت به اروپا و آمریکا آنطور که گفته می‌شود نیست و پایین‌تر است، چرا که در کشور هنوز به صورت طبیعی مردم زندگی‌ می‌کنند.

وی افزود: جالب است که بدانید سرطان در کشور آمریکا بیش از همه جای دنیا فراگیر شده چرا که امریکا آلوده‌تر از همه نقاط دنیا است.

قوام‌زاده به دلیل این آلودگی اشاره کرد و گفت: از نظر مواد غذایی چون بذرها را از نظر ژنتیکی تغییر می‌دهند، سرطان شیوع پیدا می‌کند و دلیل آن به رقابتی بر می‌شود که بر سر مواد غذایی در اروپا و آمریکا وجود دارند و نمی‌خواهند مواد غذایی از یکدیگر بگیرند.

رییس انجمن پیوند مغز و استخوان ایران، وضعیت ایران را در زمینه مواد غذایی نسبت به این کشورها بسیار بهتر ذکر کرد و گفت: باید نظارت بیشتری بر کشاورزی خود داشته باشیم و در زنان سرطان پستان و در بین آقایان سرطان معده و روده‌بزرگ شایع است هر چند که سرطان معده در حال درجا زدن و سرطان روده بزرگ نسبت به ۱۰ سال قبل و علت مصرف مواد غذایی، مصرف زیاد گوشت و تحرک کمتر در حال افزایش است.

وی در ادامه با بیان اینکه مصرف نمک یکی از دلایل مهم ایجاد سرطان‌ها است، گفت: به عنوان یک پزشک ۴۰ سال است که نمک مصرف نمی‌کنم چرا که به خودی خود در همه موادهای غذایی نمک موجود است.

قوام‎‌زاده گفت: مصرف سیگار و الکل و همچنین یک جا نشستن‌ها و مصرف زیاد گوشت موجب سرطان می‌شود.

رییس انجمن پیوند مغز و استخوان ایران در خصوص این موضوع که آیا راهی برای درمان سرطان وجود دارد، اضافه کرد: اگر به موقع افراد مبتلا به پزشک برای درمان مراجعه کنند و چکاب سالانه داشته باشند. ۵۰ تا ۸۰ درصد احتمال درمان مبتلایان به سرطان‌ بدخیم و بیماری‌های عفونی وجود دارد.

منبع: ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد