تاریخ درج خبر : 1394/02/24
کد خبر : ۴۹۰۳۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

کشف معادن کمیاب اولویت سازمان صنعت،معدن وتجارت کهگیلویه وبویراحمد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: کشف معادن کمیاب از جمله مس و نیکل اولویت سازمان صنعت ،معدن و تجارت در این استان است.

۸۱۶۰۶۵۰۶-۶۴۴۹۶۷۰

داریوش دیودیده افزود: کار مطالعات شناسایی معادن مس و نیکل در بیش از پنج هزار مترمربع از مناطق مستعد کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده است.

وی بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد مواد معدنی کهگیلویه و بویراحمد، ساختمانی است که درصورت توجیه اقتصادی طرح، زیر ساخت های اولیه از جمله راه، آب و برق فراهم می شود.

دیودیده اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام شده کهگیلویه و بویراحمد در زمینه معادن فسفات، سلستین و بوکسیت دارای ظرفیت های مطلوبی است.

وی عنوان کرد: از نظر ساختار زمین شناسی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه کانی های فلزی ضعیف، اما از نظر کانی های غیرفلزی ظرفیت های مناسبی دارد که باید مطالعات اکتشافی و تفصیلی انجام شود.

کهگیلویه و بویراحمد دارای بزرگترین معدن فسفات به همراه معادن سیلیس، گوگرد، مس، سنگ های تزئینی و ذخایر عظیم خاکهای نسوز و صنعتی کشور است.

معادن فسفات، بوکسیت، دولومیت، سلستین، سیلیس،مواد معدنی نسوز، سنگ گچ و آهک، سنگ های تزیینی و مواد اولیه سیمان از مهمترین معدن های کشف شده استان کهگیلویه و بویراحمد است.

استان کهگیلویه وبویراحمد با مساحتی نزدیک به ۱۶ هزار و ۲۶۴ کیلومترمربع در ادامه کوه های زاگرس درجنوب غربی ایران قراردارد.

کارخانه سیمان یاسوج از مهمترین کارخانه های استان است که سالانه بخش زیادی از تولیدات آن به خارج صادر می شود.

کارخانه سیمان مارگون در شهرستان بویراحمد نیز در این استان در دست ساخت است که به گفته مسوولان تا خرداد ۱۳۹۴ به بهره بردای می رسد.

کهگیلویه و بویراحمد اگرچه چندین معدن بزرگ فسفات دارد اما عیار آن ۸/۵ درصد است و تاکنون در آن سرمایه گذاری نشده است.

ذخیره قطعی معادن کهگیلویه وبویراحمد افزون بر یک میلیارد و ۷۵۵ میلیون تن اعلام شده است.

برپایه آمارها شمار شاغلان بخش معدن استان ۹۰۰ نفر است که بیشتر آنان در معادن سنگ لاشه، کارخانه سیمان و کارخانه های گچ مشغول به کار هستند.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد