تاریخ درج خبر : 1391/08/22
کد خبر : ۴۹۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

تنگ سولک بهمئی ثبت جهانی می شود

سایت استان: استاندار کهگیلویه وبویراحمد از ثبت جهانی ‘تنگ سولک’ در پنج کیلومتری شهر لیکک مرکز شهرستان بهمئی تا آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: ثبت این اثر تاریخی و ارزشمند در معرفی هرچه بیشتر استان نقشی تعیین کننده دارد.

دکتر سید ‘حسین صابری’ روز دوشنبه در نشست کارگروه گردشگری کهگیلویه وبویراحمد افزود: دستگاه های متولی به ویژه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان موظفند تمامی شرایط و الزامات اساسی برای تایید و به ثبت رسیدن این اثر مهم تاریخی را در اسرع وقت فراهم کنند.

وی بیان کرد: با توجه به بررسی های انجام شده تنگ سولک یکی از آثار گرانبهای تاریخی مربوط به دوره اشکانیان است که با توجه به نقوش برجسته و کتیبه های باقی مانده از این اثر می توان اطلاعات تاریخی فراوانی از آن دوران کسب کرد.

تنگ سولک در غرب تنگ بجک و در نزدیکی شهر لیکک از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد و در حدود 45 کیلومتری غرب بهبهان قرار دارد و در سال 1316 به ثبت ملی رسیده است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد ساماندهی طرح جامع آبشار یاسوج را ضروری دانست و افزود: هرگونه تغییر کاربری و طرح های عمرانی در این آبشار می بایست در قالب این طرح جامع انجام شود.

وی با بیان اینکه طرح های عمرانی در حال انجام در آبشار یاسوج به هیچ وجه توجیه فنی نداشته است ، افزود: بسیاری اقدامات انجام شده بر اساس یک نگاه مقطعی و سطحی بوده است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد احداث طرح باغ موزه دفاع مقدس در استان را نیز یکی از نیازهای اساسی برای تبیین و انتقال فرهنگ و ارزش های دوران هشت سال دفاع مقدس به نسل امروز دانست و گفت: 40هکتار زمین برای احداث این باغ در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: برای شروع عملیات اجرایی این طرح نیز اعتباری افزون بر 10میلیارد ریال پیش بینی شده که به محض ارایه طرح و نقشه از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان این میزان اعتبار تامین خواهد شد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد از احیا و پاسداشت حادثه ‘تنگ تامرادی’ به عنوان یکی از ارزش ها و افتخارات تاریخی در این استان خبر داد و گفت: این جنگ نمادی از شجاعت ، غیرت و سلحشوری ایل شجاع بویراحمدی در مقابل طاغوت و حکومت رضاه شاه قلمداد می شود وچنین حادثه عظیمی باید به گونه ای شایسته در تاریخ پرافتخار کشور و این استان باقی بماند.

دکتر صابری افزود: البته برای احیا و بزرگداشت این جنگ ، برخی مقدمات از جمله تاریخ دقیق حادثه ، تعداد کشته ها ، فرماندهی جنگ و نحوه مبارزات مردم نیز لازم است.

وی ابراز داشت: تمامی دستگاه های متولی از جمله اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان باید در این راستا اقدامات لازم را انجام داده و با اطلاعات دقیق و تشکیل شورای اداری استان در محل حادثه جزئیات و چکونگی پاسداشت این مبارزات نیز برای مردم تبیین خواهد شد.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد