تاریخ درج خبر : 1394/02/28
کد خبر : ۴۹۴۹۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

تغییر معیشت عشایر اسکان یافته استان

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت:نیمی از عشایر اسکان یافته در کانون های توسعه این استان از دامداری به کشاورزی تغییر معیشت داده اند.

۸۱۳۰۶۰۲۹-۵۹۴۰۵۲۸

مجید علی پور افزود: یک هزار خانوار عشایری با جمعیتی بیش از هفت هزار نفر تاکنون در ۱۳کانون توسعه عشایر این استان اسکان یافته اند.

وی بیان کرد: تاکنون ۴۵ هزار هکتار زمین زارعی و چهار هزار و ۶۰۰ هکتار باغ به عشایر اسکان یافته این استان واگذار شده است.

علی پور اظهارداشت: واگذاری این میزان اراضی کشاورزی برای ایجاد میل و رغبت در عشایر و اسکان در این کانون ها و تغییر معیشت از دامداری به کشاورزی صورت گرفت. 

وی عنوان کرد: عشایر کهگیلویه و بویراحمد با داشتن یک میلیون راس دام به عنوان ذخیره دام ژنتیکی مولد در کشور محسوب می شود که سالانه هفت هزارو ۶۰۰ تن معادل ۵۴درصد گوشت و ۲۰ درصد شیر را تولید می کنند.

علی پور با بیان اینکه جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد ۳۵ درصد صنایع دستی شامل ۱۰هزار متر مربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می کند، ابراز داشت: ساماندهی عشایر و ایجاد بازار مناسب برای فروش تولیدات آنها مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در بخش مطالعات جامع تاکنون ۸۴ منطقه و کانون عشایری در این استان شناسایی و بررسی شده، بیان کرد: در ۲۱ منطقه عشایری عملیات تامین و پمپاژ آب و توسعه باغ ها اجرایی شده است.

علی پور اظهار کرد: در کنار فعالیت دامپروری که معیشت اصلی عشایر محسوب می شود توسعه باغ ها، زنبورداری، صنایع دستی و فعالیت های چند منظوره که موجب اشتغال پایدار جامعه عشایری خواهد شد در این مناطق مورد توجه قرار گرفته است.

از حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت کهگیلویه و بویراحمد ۱۲درصد معادل هفتاد هزار و ۷۶۲ نفر را را عشایر تشکیل می دهد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد