تاریخ درج خبر : 1394/02/31
کد خبر : ۴۹۹۱۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

پروژه کاداستر اراضی ملی در استان اجرا می‌شود

به گزارش سایت استان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی استان اجرای طرح کاداستر را یک راه‌حل مناسب برای کاهش استعلامات و عوامل تخریب در منابع طبیعی خواند و گفت: طرح کاداستر باعث سهولت دسترسی به اسناد می شود و از تصرفات افراد سودجو و زیاده‌ خواه جلوگیری می‌کند.

۱۶۴۳۲_۵۵۴
احسان نعمتی در همین زمینه گفت: در راستای اهداف کلی سند چشم انداز ۱۴۰۴ و مدیریت منابع آب و خاک کشور و همچنین سیاست های کلی نظام در بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۴ مجمع تشخیص مصلحت نظام و ماده ۹ قانون آمایش و بهره وری بخش کشاورزی، کاداستر اراضی ملی و دولتی در دستور کار سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار گرفته است.
مهندس نعمتی اهداف اجرای طرح کاداس را تثبیت مالکیت، تقویت مدیریت و نظارت اراضی ملی و دولتی، شناسایی و برخورد قانونی با متجاوزان به اراضی ملی و جلوگیری از زمین خواری، ایجاد پایگاه واحد اطلاعاتی و خدمات رسانی درون سازمانی، ایجا زمینه تحقق اهداف دولت الکترونیک دانست.
وی در خصوص اجرای این طرح در استان گفت: در استان ما در سال جاری این طرح در سطح ۲۸۰ هزار هکتار از محل اعتبارات ملی اجرا خواهد شد. در صورتی که از محل اعتبارات استانی، به این امر اعتباری اختصاص داده شود، این اداره کل آمادگی دارد این میزان سطح را افزایش دهد.
مهندس نعمتی در ادامه بیان داشت: اجرای پروژه کاداس با استفاده از عکس و تصاویر ماهواره ای، زمینی و تبدیل رقومی عکس ها و نقشه ها وتطبیق نقشه با وضعیت موجود و کنترل و بروز رسانی آنها می باشد.
محدودیت زمین های مناسب برای توسعه طرح های صنعتی و اقتصادی و زیست محیطی، ایجاب می نماید از اراضی موجود کشور استفاده بهینه شود. مشخص نبودن مالکیت ها ، کاربری ها، تغییرات کمی و کیفی اراضی و هر نوع تصمیم‌گیری برای واگذاری جهت طرح های توسعه مستلزم داشتن اطلاعات دقیق است و نیاز به نقشه هایی با دقت بالا است.
کاداستر (Cadastral Map) نقشه‌برداری ثبتی است، یعنی نقشه‌برداری‌ای که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.
فدراسیون بین المللی نقشه برداری (FIG)، کاداستر را اینگونه تعریف نموده است: فهرست مرتب شده ای از اطلاعات مربوط به قطعات زمین (در داخل مرز جغرافیایی یک کشور) که شامل نقشه برداری و افزودن سایر مشخصه های زمین نظیر حقوق مالکیت، کاربری، اندازه و ارزش، به نقشه مقیاس بزرگ بوده و به طور رسمی به ثبت می رسد.
سرعت و سهولت دسترسی به اطلاعات ملک، مستندسازی اطلاعات اراضی، استناد قانونی و دقیق در محاکمات جهت نیل به احقاق حقوق عامه، افزایش امنیت حقوقی مالکان و آسان‌سازی معاملات ارضی از بین بردن زمینه‌های تصرف اراضی دولتی و ملی، ایجاد توسعه پایدار و امنیت ملی و زمینه‌سازی تاسیس نظام کارآمد از جمله مزایای این طرح است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد