تاریخ درج خبر : 1394/02/31
کد خبر : ۴۹۹۱۳۸
+ تغییر اندازه نوشته -

بزرگواری: امیدی به راه‌اندازی پتروشیمی دهدشت نیست

نماینده مردم شهرستانهای کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت پتروشیمی در دهدشت در کار نبود بلکه زمینی بود که با همکاری مسوولان سندار شد و مشکلات زیست محیطی و معارضات اجتماعی آن برطرف شد.

حجت الاسلام سید علی محمد بزرگواری با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با وزارت نفت و پتروشیمی کشور افزود: اگر پتروشیمی دهدشت بخواهد به عنوان یک کارخانه راه اندازی شود این پتروشیمی وابسته به پتروشیمی گچساران و پتروشیمی گچساران وابسته به بید بلند دو در ممسنی و خوراک بید بلند دو باید از عسلویه تامین شود.

۸۱۶۱۴۸۹۱-۶۴۶۴۲۲۲

وی با اشاره به پیشرفت ۱۲ درصدی پتروشیمی گچساران و ۲۵ درصدی پتروشیمی ممسنی اظهارکرد: پتروشیمی ممسنی تعطیل است و روند اجرایی پتروشیمی گچساران هم بسیار کند و امیدی به راه اندازی پتروشیمی دهدشت با این شرایط وجود ندارد.

کلنگ پتروشیمی دهدشت در سال ۸۶ با حضور آقای باهنر نماینده وقت مجلس مدیرعامل وقت پتروشیمی کشور و مسوولان سابق استانی و شهرستانی در دشت ‘کلاچو’ به زمین زده شد و قول دادند هزار روزه این پروژه در اختیار مردم قرار گیرد.

در این راستا بیش از هشت سال است صد ها هکتار از اراضی کشاورزی مردم را بدون اخذ مجوز سند ویژه از مردم گرفته و اجازه کشت به آنها نیز داده نشد.

به گفته مسوولان از آن زمان تاکنون اگر اجازه کاشت صیفی جات بویژه ‘پیاز’ و ‘هندوانه’ به مردم داده می شد بازده اقتصادی بهتری از پتروشیمی برای کشاورزان داشت.

بزرگواری با اشاره به اینکه همچنان نمایندگان شهرستانهای کهگیلویه، گچساران، بهبهان و ممسنی پیگیر راه اندازی پتروشیمی ها هستند عنوان کرد: جلسه ای در وزات نفت با حضور نمایندگان این شهرستانها و سرمایه گذاران بخش خصوصی برگزار شد.

وی ابراز داشت: با توجه به نظریه سرمایه گذاران حضور آنها در این شهرستانها برای سرمایه گذاری منوط به راه اندازی پتروشیمی بید بلند دو در ممسنی است.

بزرگواری تاکید کرد: وزارت نفت و شرکت پتروشیمی کشور درصدد راه اندازی پتروشیمی بید بلند دو نیز هستند.

پتروشیمی دهدشت یکی از مصوبات سفر دولت نهم به استان کهگیلویه و بویراحمد بود که بعد ازهشت سال هنوز هیچ گونه پیشرفتی فیزیکی به جز فنس کشی نداشته است.

مطالعات زیست محیطی، توپوگرافی این مجتمع پتروشیمی انجام شده و هزینه تکمیل پتروشیمی دهدشت حدود ۳۱۷ میلیون یورو برآورد شده است.

دشت کلاچو با شهر دهدشت مرکز شهرستان ۱۲۳ هزار نفری کهگیلویه حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سیدمحمدطاهر سروش گفت:

  محض اطلاع آقای بزرگواری بیدبلند2 پتروشیمی نبوده و پالایشگاه گاز میباشد و در 20 کلیومتری بهبهان در منطقه ای به نام امیرحاضر واقع شده و نه ممسنی که قرار بود توسط دولت مورد حمایت آقای بزرگواری سال 92 به بهره برداری برسه ولی به لطف سیاست های رئیس جمهور (کارشناس ) وقت و مجلس باسواد بعد از 30 درصد پیشرفت فیزیکی رها شده. آقای موکل مردم بعد از راه اندازی بیدبلند2، مرحله بعد خط اتیلن دناست که از بیدبلند2 شروع خواهد شد و باید خوراک پتروشیمی های دهدشت و گچساران و ممسنی تامین کنه. شما هم کلا” مشخصه که چقدر پیگیر موضوع بودین. محض اطلاع باید عرض کنم خدمتتتون که سیاست شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به ضروریات هم از حمایت از شرکتهای اتیلن محور تغییر کرده و به سمت شرکتهای پروپلین محور متمرکز شده، حالا امیدوارم سیاست چماق لری حضرتعالی جوابگو باشه

 • اصلاح طلب پیرو خط امام گفت:

  درد کهگیلویه را گچساران هم داشت که با انتخاب آقای تاجگردون ظرف ۳ سال گذشته اندازه ۲۰ سال در گچساران کار عمرانی صورت گرفته.برو گچساران را ببین تا متوجه حرف من شوی.

  مشکل مردم و بزرگان سیاسی منطقه کهگیلویه این است که فکر میکنند مثلا مثلا چون آقای بزرگواری در منطقه کهگیلویه خوب رای بیاره مشکل در تهران هم حل میشه!!!!!!!!!
  نه عزیزم اینجور نیست.

  باید نماینده در تهران پشتیبانی سیاسی شود تا رای شما جواب بده.
  باید آدم باسوادی نماینده باشه تا در مجلس حرف بزند تا جواب بگیری.
  باید کاربلد و میانه رو باشه تا جواب بگیری.

  اگر اصلاح طلب هستی باید از استاد لاهوتی و رستاد حمایت کنی و اگر اصولگرا باید از مژدهی حمایت کنی.

  امثال بزرگواری یا موحد یا عدل هاشمی و فیاض بخش گزینه مناسبی برای مجلس نیستند.اینو من که کارشناس هستم میگم.باور کن.

  بهترین گزینه در شرایط فعلی دولت اعتدال استاد لاهوتی و همفکرانش هستند.

  درود بر ………….. سلام بر استاد لاهوتی

 • محمد گفت:

  شهر ی که تو نماینده ی آنی باید به این فلاکت بیفتد

  مگر قحط الرجال است ، یک فرد آکادمیک ودانشگاهی ومدیریتی

  باید نماینده شود تا شاید این حوزه نجات یابد

  و مردم باید دست به کار این موضوع شوند

  تازه دیر دیر دیر شده است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • بوذری گفت:

  دهدشت مظلوم وبی کس وبی صاحب است توهمه زمینه هابه لطف نمایندگان قبلی وخصوصن اقای بزرگواری به حمدالله والمنه سیرقهقرایی داریم هرکی دستش به دهانش رسیده ازشهررفته دلم برای بلادبی شاپورمی سوزد

 • ناشناس گفت:

  اطلاعات جامع جناب بزرگواری نشان از پیگیری شدید ایشان دارد
  ولی هنوز جای بید بلند رو هم بلد نیست جهت اطلاع پلی اتیلن ممسنی مثل دهدشت فقط زمین خالی هست و بید بلند ٢٠ درصد پیشرفت داره گچساران ٣٣ درصد
  اگر آقای بزرگواری بدونن بد نیست

 • معلم املا گفت:

  جهت اطلاع سردبیر

  پالایشگاه بیدبلند ۲ در ۲۰ کیلومتری بهبهان قرار دارد و اگر تکمیل شود آنوقت باید پتروشیمی گچساران تکمیل شود بعد پتروشیمی دهدشت و ممسنی

  پالایشگاه بیدبلند ۲ فعلا تعطیل است.

پربازديد