تاریخ درج خبر : 1392/05/12
کد خبر : ۴۹۹۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

مدیریت چشم اندازها در دولت تدبیر و امید

سایت استان: سید مجید خرمی
هیچ چیزی طبیعت پیچیده نیست.آنچه تحلیل مکانها را پیچیده می‌کند مدیریت ناکارامد است که توانایی تجزیه و تحلیل سادگی‌های اطراف راندارد.
اگر نقشه ایران را بگسترانیم و از نقطه ای متعارف به آن چشم بدوزیم چشم اندازهای نامتعارفی را نظاره می‌کنیم که نا همگون، متفاوت، بی نظیر و واقعی اند.مطالعه بر روی هرکدام از این چشم اندازها، وجود توان‌های بالقوه و بالفعلی را برای ما تداعی می‌کندکه مشابه آنها در جای دیگری به صورت متمرکز تقریبا ناممکن است.بر روی هرگوشه ای از این کشور می‌توان روی نقطه ای تمرکز کرد و حقیقتی باور نکردنی از توان‌های محیطی و چشم اندازهای منحصر بفردی را یافت که متعلق به ما،در دسترس ماو برای ما آفریده شده اند. تا محدودیتی برای زندگی آرام و بدون دغدغه نداشته باشیم.این چشم اندازها عمدتا به سه حالت دیده می‌شوند:
1- چشم اندازها و توان‌هایی که شناسایی آنها سالها و یا قرنها ادامه دارد و هنوز در حال بهره برداری اند.
2- چشم اندازهایی که شناسایی شده، ولی استفاده از آنها چندان رونقی نداشته است.
3- چشم اندازها و توان‌های بالقوه ای که در درون زمین انتظار ما را می‌کشند تا آنها را بیابیم و از بکر بودن و تازگی آنها در جهت حرکتی نوین استفاده کنیم.
منابع طبیعی کشور ما آنقدر گسترده اند که نیاز به شناسایی ونگهداری دارند.ایجاد یک گروه تحقیقاتی” شناسایی چشم اندازها و توان ها” می‌تواند راه را برای سلامت سایر برنامه ریزی‌ها هموار سازدودر رفع نقیصه‌های اجتماعی، اقتصادی و… مارایاری رساند.
کشور‌های صنعتی و توسعه یافته با این شیوه، برای بهره کشی از سایر مناطق دنیا به نفع خویش حرکت‌های گستره ای را از زمان انقلاب صنعتی آغاز کرده اند و هنوزهم با تغییر تاکتیک‌های خود به شیوه‌های نوین دنیارا به کام خویش می‌خواهند و این مساله مارا وادار می‌کند که برای توسعه کشور خویش و رهایی از وابستگی‌ها به شناسایی و توجه به توان‌های محیطی و جغرافیایی کشور خود بپردازیم.
هرکدام از دولت‌های گذشته گوشه چشمی به برخی از توان‌های محیطی داشته اند تا برای رفع نیازهای مالی خود از آنهاها بهره کشی نمایند ولی هیچ کدام برای این منظور طرحی جامع در جهت شناسایی، احیا و بازسازی این چشم اندازها و توان‌ها نداشته اند.و تقسیم وظایف در سازمانها و وزارتخانه‌های متفاوت،سبب شده که بسیاری از قابلیت‌ها از نظر دور نگهداشته شود.
علاوه بر شناسایی و بهره برداری منطقی از چشم اندازها و توان‌های محیط، بایستی در حذف و کاهش فاکتورهای نامطلوب تلاش کرد تا نسل‌های آینده نیز از نتایج آنها برخوردار شوند.
این روزها که سرآغاز شروعی تازه در فصل مدیریتی کشور است و شعار تدبیر و امید به روشنی نشاندهنده وضعیت فعلی است ما انتظار معجزه از دولت جدید نداریم . برای اینکه زیر ساخت‌ها، توان‌ها و چشم اندازهای امید در این کشوردچار آسیب‌هایی جدی شده اند.و دولت تدبیر و امید،به اجبار باید بخشی از وقت، سرمایه وتوان خویش را برای درمان این آسیب‌ها اختصاص دهد.و شاید ایجاد یک سازمان جدید به نام” سازمان بازسازی و احیاء” بتواند بخشی از وظایف رئیس جمهور را بر دوش بکشد.و یا شاید رئیس جمهور مجبور باشد این وظایف را در سازمانها و وزارتخانه‌های دیگر تزریق کند.
در حال حاضر،اختلال در همه شبکه‌ها و منابع ارزشمند ما وجود دارد. توسعه منابع جهانگردی با این همه سازمانهای عریض و طویل روند فرسایشی و غیر مقرون به صرفه ای دارد که بر اثر بی توجهی، سهل انگاری و عدم مسئولیت در قبال حفظ و توسعه این بخش،تقریبا به نابودی کشیده شده است.توان‌های محیطی، معدنی و سایر چشم اندازهای شناخته شده،بر اثر بهره برداری‌های غیر منطقی و غیر اصولی وضعیت خوبی ندارند. با نیم نگاهی به سایر منابع ارزشمند جنگلی، مراتع، معادن، خاک و سایر توان‌های محیطی و جغرافیایی به حیرت می‌افتیم. معادن سود چندانی را نصیب خزانه کشور نمی‌کند، زیرا ما سالهاست که به خام فروشی و ارزان فروشی مشغولیم و بی هدف استخراج می‌کنیم و بی توجه در گسترش صنایع تبدیلی و صنعتی درامر استخراج مواد خام مسیر صنعت را – به اصطلاح- وجب می‌کشیم .
توان هسته ای ما به خاطر پوشش تبلیغاتی نامناسب، جلب توجه جهانیان و خودنمایی بیش ازحد، دچار آسیب جدی شده است و به دلیل تحریم‌ها و آسیب‌های این بخش، سایر صنایع و بخش‌های کشور نیز دچار آسیب و رکود شدند. و مهمتر از همه، بی توجهی در شناسایی و گسترش چشم اندازها و توان‌های نو و انرژی‌های پاک و جدید است.دریا، نور خورشید، باد و سایر انرژی‌هایی که جایگاهی در نزد ما ایرانیان ندارند.در صورتی که هرکدام از انرژی‌ها می‌تواند چشم اندازهای صنعتی و مناظر توسعه یافته ای را برا ی ما به ارمغان بیاورند.
یادمان باشد ماحق نداریم با این همه چشم اندازهایی طبیعی و زیبایی که در کشور وجود دارند، فقیر زندگی کنیم.
یادمان باشد منابع و چشم اندازها متعلق به ما تنها نیست و فرزندان و نسل‌های بعدی ما نیز در این امر سهیم اند.
یادمان باشد ایران،جهانی کوچک است با همه ویژگی‌هایی که جهان بزرگ دارد. چشم اندازهای طبیعی،رودها، دریاها،کوهها و حتی کویر‌ها ما را به وجود امیدی تازه نوید می‌دهد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد