تاریخ درج خبر : 1392/05/12
کد خبر : ۴۹۹۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -

هیأت منصفه ی 24 خرداد 92

سایت استان: غریب واحدی پور

دموکراسی از ابداعات چند قرن اخیر بشر است که اگر چه بواسطه محدودیت های ذاتی اش قادر به پاسخگوئی به تمام نیازها نیست لکن، شیب سریع تغییرات جهانی بیش از هر زمانی نیاز به نوع حکومتی را در نهاد بشر زنده کرده است که قادر به همگامی با دنیای در حال تغییر باشد. آنچه که جای تأمل دارد این است که به شهادت اندیشمندان کشورهای پیشرو در دموکراسی علی رغم وجود چالش ها و تنش هائی که مستلزم مبارزه برای تغییر وحفظ دموکراسی بوده است. و با وجود تمام نقص ها و ناکامی ها حکومت دموکراتیک تجربه آنها در این امر نشان دهنده آن است که تاکنون بهتر از هر نوع حکومتی بر روی زمین بوده است.

دموکراسی دارای 3 رکن غیر قابل تفکیک ” به دست گرفتن قدرت ” و”تغییر قوانین “و”رقم زدن سرنوشت “مردم توسط خود آنان است و نیزکالائی نیست که قابل وارد شدن باشد و یا از نمونه ای کپی برداری شود، بلکه باید در هر کشور با بهره گیری از ظرفیت های تاریخی وهنجارها وارزش های مورد قبول عامه شکل بگیرد و با گذر زمان و متناسب با نیازهای هر عصری و در تعامل با مولفه های ملی تکامل یابد.

بدیهی است که معمار انقلاب در همان آغازین روزهای پیروزی با روشن بینی وآینده نگری وبا علم اطلاع از ویژگی ها ومشخصه های بیان شده برای شیوه حکومت “جمهوری اسلامی “را برگزید وبا این سخن تاریخی و ماندگار خود که “میزان رأی ملت است ” خط سیر انقلاب را مشخص و نشان داد که نوع حکومت همان دموکراسی یعنی استفاده از تجربه مفید بشر و با عمل به 3 رکن آن و البته متناسب با ویزگی اسلامی بودن جامعه و به قول ظریفی با آشتی رضای خالق ومخلوق است و لذا آنگونه که به نقل از بنیان گذار دموکراسی در پاسخ به این پرسش که “ما اکنون حکومت دموکراسی داریم و یا پادشاهی ” در تاریخ آورده اند که گفت “دموکراسی ،اگربتوانید آن را حفظ کنیم ،اگر بتوانید آن را حفظ کنید” بنابراین،دموکراسی میراثی که از نسلی به نسلی به ارث برسد نیست. هر نسلی باید در حفظ وحراست از آن نقش آفرینی کند.

اکنون که رهبرانقلاب در آستانه نیمه دوم دهه چهارم انقلاب با حق الناس خواندن رأی مردم زمینه ساز نقش آفرینی نسل جدید برای حفظ دموکراسی اسلامی وطنی را فراهم کرده اند ونظام اسلامی هم با تجربه انتخابات 88 در آزمون های بزرگ مراحل اولیه انتخابات و تبلیغات کاندیداها ونیز حفاظت وصیانت از رأی ملت سربلند شد وروح امید ونشاط را در نسل جدید زنده کرد ووجهه نظام در داخل وخارج ترمیم شد و باردیگر اعتماد قشر عظیمی از ملت به صندوق رأی جلب شد و  مولفه های امنیت ملی با صرف حداقل هزینه افزایش یافت. اگرچه دلسوزان واندیشمندان دوام وبقای این فضای میمون را رسالت تاریخی خود می دانند، لکن، متأسفانه گویا چون همیشه همان فکر واندیشه ای که همواره رأی ملت را زینتی دانسته اند، این مرتبه هم زود هنگام آهنگ مخالفت و محدود کردن منتخب ملت با توسل به روش های انحصاری خود را آغاز کرده است و از هر تلاشی برای اعمال نفوذ و یا خط و نشان کشیدن برای رئیس جمهور دریغ نمی ورزند.

این در حالی است که احترام به ملتی که بعنوان هیأت منصفه ای خود جوش در24 خرداد 92 صندوق های رأی را به رقص آوردند و حتی پیش بینی داخلی ها وخارجی ها را بر هم زدند و در خصوص بسیاری از مسائل مبتلابه جامعه اظهار نظر کردند با احترام و تکریم منتخب آنان و هموارسازی راه عملی ساختن خواسته های ملت امکان پذیر است نه اینکه عوامفریبانه نظر رهبر را (حق الناس بودن رأی مردم) فقط مختص به حفاظت وحراست از آن درمراحل اولیه انتخابات دانسته و هرجا فرصتی یافتیم شمشیر از رو بسته و برای کسی که سمبل رأی و نظر مردم است تعیین تکلیف کنیم ونگذاریم مطالبات مردم تحقق یابند.

لذا بر عقلای قوم فرض است که افراطیون و تندروها را تعدیل کرده و همانند نماینده منصف تهران به آنان یادآوری کنند که بهتر است دوام و بقای خود را درتحقیق وجستجو برای یافتن علت عدم اقبال مردم به نماینده فکری خود جستجو کنند و نه در ایجاد موانع برای تحقق وعده های منتخب ملت و بدانند که عدم کانالیزه کردن مطالبات و در نتیجه انباشته شدن آنها دگر باره آبستن سونامی ای شدیدتر برای آنان خواهد بود و نومیدی ملت از صندوق رأی موجب گرایش به بدیل هایی خواهد شد که برای ملک و ملت گران تمام می شود.

البته فارغ از فشارهای پیدا و پنهان اولیه بر رئیس جمهور در تعیین تیم کاری خود برای عمل به وعده هایش، ملت بی صبرانه در انتظار نماینده گان خود در مجلس شورای اسلامی است که نحوه مواجهه آنها در بررسی وزرای کابینه فردی را که در سطح ملی از منتخبین آنان مجوز حضور در پاستور برای بدست گرفتن قدرت و تغییر قوانین و از سر نوشتن سرنوشتشان را اخذ کرده است به نظاره بنشیند.

با آن امید که عصاره فضائل ملت، هم چون ملت، جهانی را حیران کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهدی گفت:

  سلام مهندس خداکنه همانند چند سال قبل مجلس شمشیر از رو نبنده ٰگفته هات مثل همیشه منطقی هست اما باید قبول داشته باشی اندکی از نفرات رئیس جمهور لیاقت وزیر شدن را ندارند که البته این هم بخاطر فشار جناحها می باشد و هیچ چیزی ایده آل نیست ولی ما باید تلاش کنیم به ایده آل برسیم

 • میر مصطفی-شیراز گفت:

  تشکر ویژه از آقای آرام که این فضای نت را بوجود آوردند تا اندیشمندان و نخبگان استانی در هرجایی قلم و دانششان را بازنشسته نکنند .دست مریزاد مهندس واحد پور مثل همیشه گل گفتی و گل نوشتی.

 • زنده بودی گفت:

  کاشکی سال 88 هم بعضی ها این جمله ی امام یادشان می آمد که : «میزان رای ملت است» تا آنطور بی ارج نمی شدیم!!

 • ناشناس گفت:

  aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bod

پربازديد