تاریخ درج خبر : 1394/03/01
کد خبر : ۵۰۰۳۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

کهگیلویه وبویراحمد استان هدف توریسم عشایریست

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور گفت: ۳۵ درصد صنایع دستی دست بافت کشور را عشایر تولید می کنند.

AA

دکتر “مرتضی رحمانی موحد” در مراسم افتتاح سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین یاسوج افزود: در سطح کشور ۱۰۵ ایل عشایری وجود دارد و ۳۵ درصد صنایع دستی دست بافت کشور را عشایر تولید می کنند.

وی بیان کرد: توریسم عشایری یکی از انواع فعالیت های اکو توریستی است که با توجه به ماهیت و وجود پتانسیلهای بالای آن در کشور هم از نظر جنبه های پراکنشی مکانی و تنوع فرهنگی و اقلیمی و نیز امکان شناسایی فرصت های نوآورانه برای افزایش اشتغال کارآفرین که در سطح جامعه با عنایت به رعایت اصول پایداری فرهنگی و زیست محیطی ظرفیت بسیار مناسب برای معرفی به گردشگران بویژه گردشگران خارجی است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور خاطرنشان کرد: کوچ نشینی از کهن ترین شیوه های زیست بشر است که پا بر جا بودن آن تا عصر حاضر از بزرگترین جاذبه های این شیوه معیشت است و همین شیوه خاص زندگی سبب شده که زندگی ایلات و عشایری برای حاضران در عصر تکنولوژی و کامپیوتر دیدنی و بکر به شمار آمده و توجه بسیاری از مردم خسته از زندگی ماشینی را به خود جلب کند.

رحمانی موحد تصریح کرد: عشایر ایران همواره با افغانستان، تاجیکستان، چین، و شمال آفریقا و کوههای کلیمانجارو و تنها عشایری هستند که کوچ عمومی(از دشت به کوه و بلعکس) دارند.

وی ادامه داد: دست و پنجه نرم کردن با طبیعت متفاوت شیوه خاصی از سبک زندگی را برایشان پدید اوره که منحصر به فرد و شگفت انگیز است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور عنوان کرد: در سطح کشور ۱۰۵ ایل عشایری وجود دارد، بیان کرد: ۳۵ درصد صنایع دستی دست بافت کشور را عشایر تولید می کنند.

رحمانی موحد بیان کرد: جامعه عشایری در ۵۹ درصد سطح کشور پراکنده بوده و ۲۵ درصد تولید گوشت کشور را تأمین می کنند.

وی با بیان اینکه کارگروه توسعه گردشگری عشایری در زیر مجموعه کمیته ملی گردشگری تشکیل خواهد شد، اضافه کرد: تدوین مسیرهای گردشگری عشایری، تهیه و تدوین تقویم و برنامه کوچ عشایر، تهیه بسته های تبلیغاتی برای معرفی عشایر ایران، برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره های استانی و منطقه ای برای معرفی طوایف مختلف و توانمندیهای جوامع محلی و فراهم کردن بستر لازم برای توسعه اکوکمپ های عشایری از اولویتهای کارگروه خواهد بود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور گفت: زندگی و زیبایی های کوچ جامعه عشایری ایران به عنوان یک برنامه راهبردی و هدف گذاری جدی در دستور کار این سازمان و بخشی مهمی از نظام گردشگری کشور قرار گرفته است.

رحمانی موحد افزود: استان کهگیلویه وبویراحمد با داشتن بیشترین تعداد جمعیت عشایری و ظرفیت های متنوع در این راستا به عنوان پایلوت و استان هدف توریسم عشایری انتخاب شده است. البته علاوه بر معرفی جاذبه های زیبا و ناشناخته زندگی و کوچ عشایری زنده نگه داشتن سایر ابعاد و ویژگی های این جامعه نیز مدنظر خواهد بود.

وی تصریح کرد:‌ زیبایی کوچ و زندگی عشایر در ایران را تجلی عینی غیرت، مردانگی و استقامت در برابر سختی ها و رنج های زندگی در شرایط مختلف است و پاسداشت این فضیلت های ناب باید به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار متولیان امور قرار گیرد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور عنوان کرد: بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن جمعیت عشایر ایران هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۲۰ هزار خانوار عشایری است.

به گزارش ایسنا،جشنواره کوچ عشایر و اقوام ایران زمین با حضور ۹ استان عشایری کشور به مدت سه روز در یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد ادامه دارد.برپایی نمایشگاه با بیش از ۵۰ غرفه در بخش‌های مختلف از جمله صنایع و دست بافته‌های جامعه عشایری، اجرای موسیقی‌های بومی و محلی همراه با ساز و نقاره از استان های مختلف ، شاهنامه خوانی و شب نشینی های عشایری از برنامه های ویژه برگزاری این جشنواره سه روزه است

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد