تاریخ درج خبر : 1394/02/31
کد خبر : ۵۰۱۱۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

آغاز جشنواره فرهنگی و هنری کوچ عشایر در یاسوج/تصاویر

سومین جشنواره فرهنگی و هنری کوچ عشایر در یاسوج گشایش یافت.

آیین افتتاح این جشنواره شامگاه چهارشنبه با حضور نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، استاندار استان و جمعی از مسئولان استانی در پارک جنگلی یاسوج برگزار شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این آیین گفت: کهگیلویه و بویراحمد جزو استانهای برتر از نظر جاذبه های گردشگری است.

سید موسی خادمی افزود: زندگی و کوچ عشایر یکی از مهمترین این جاذبه هاست که مورد توجه بسیاری از گردشگران است.

وی زندگی عشایری را بازی دوستانه انسان با طبیعت دانست گفت: این نوع زندگی در خود یک نوع فرهنگ دارد که زنده نگه داشتن ویژگیهای این فرهنگ ضروری است.

خادمی سخت کوشی،غیرت، جوانمردی، ظلم ستیزی، همدلی را از شاخص های اصلی این زندگی عنوان کرد و افزود: این ویژگی ها باید در ابعاد مختلف زندگی مردم احیا شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد کوچ را نماد زیبای کار جمعی و مشارکت دانست و گفت: فرهنگ عشایر فرهنگ اقتصاد مقاومتی و خودکفایی است.

وی عنوان کرد: زندگی عشایر مدلی است که باید مورد توجه قرار گیرد و البته کمبودهای مردم این مناطق باید با تقویت زیرساخت ها و ایجاد امکانات زندگی نوین بهبود یابد.

وی از ایجاد دهکده عشایر در کهگیلویه و بویراحمد در آینده خبرداد و گفت: این طرح در پارک جنگلی یاسوج مرکز این استان اجرا خواهد شد.

استفاده درست ازظرفیت عشایر اقتدارکشور را ارتقا می دهد

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد گفت: استفاده درست از ظرفیتهای جامعه عشایری اقتدار کشور را ارتقا می دهد.

آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی در آیین افتتاح جشنواره کوچ عشایر، روح عشایری را مملو از غیرت، مردانگی، حفظ حریمها، شجاعت و .. دانست و گفت: اگر کسی به گذشته عشایر رجوع کند همه این ویژگی ها را خواهد دید.

آیت الله ملک حسینی تاکید کرد: هرکس دارای این ویژگی ها باشد عشایر است، حتی اگر زندگی کوچ نشینی نداشته باشد و شهر نشین باشد.

وی به نقش عشایر در پیروزی انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: نطفه انقلاب اسلامی در حرکت عشایری در مناطق مختلف کشور شکل گرفت.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: تا زمانی که غائله عشایر بود امام تبعید نشد اما پس از آنکه افرادی دستگیر و اعدام شدند، امام را نیز تبعید کردند.

وی به نقش عشایر در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: در دوران مشروطیت، زندیه، افشار، صفویه و … نیز عشایر از کیان و شرف کشور در مقابل بیگانگان و استبداد دفاع کردند.

آیت الله ملک حسینی بر حفظ ویژگی های عشایر تاکید کرد و گفت: فضیلتهای این جامعه و روح عشایری باید در جامعه زنده نگه داشته شود.

وی بیان کرد: امروز عشایر عراق یعنی روح عشیرتی در برابر داعش ایستاده اند و در یمن نیز عشایر در برابر حکام ظالم سعودیها مقاومت می کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد