تاریخ درج خبر : 1394/03/04
کد خبر : ۵۰۳۹۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -
عارف یزدانی

تحلیلی بر نشست اصلاح طلبان استان

سایت استان: عارف یزدانی

پس از انتخابات جنجال برانگیز و پر حادثه ۸۸، حاکم شدن فضای بسته و خفقان بر تارک احزاب، نهادها و تشکل های سیاسی اصلاح طلب شروع شد و به یک باره تمامی افراد و چهره های اصلاح طلب یا به زندان افتاده و یا به انزوا رانده شدند و هیچگاه جریان اقتدار گرا اجازه نداد این افراد در جایی هرچند کوچک و در زمانی حتی در حد یک ساعت گرد هم آیند و به فعالیت اجتماعی و سیاسی خود ادامه دهند.
‌ رسانه ها همگی در اختیار این جریان بوده و به یکه تازی می پرداختند و با برچسب های فراوان زمینه جدایی دانشجویان و شخصیت های اصلاح طلب را فراهم ساختند و به یک معنی “تک صدایی” را حاکم کردند.
اصلاح طلبان استان کهگیلویه و بویراحمد نیز تحت تاثیر فضای حاکم بر کل کشور از این حوادث دور نماندند و پس از دستگیری های ممتد سران اصلاح طلب، فاصله های زیادی بین این افراد و جامعه بوجود آمد.

در اردیبهشت ماه ۹۲”رد صلاحیت” آیت الله هاشمی واهمه ی ادامه ی روند ۸ سال گذشته را در دل مردم زنده کرده بود، اما پس از طی چند روز و با پشت سر گذاشتن کار زار انتخاباتی و از خود گذشتگی “عارف” و پس از حمایت‌های بی دریغ آیت الله هاشمی، رئیس دولت اصلاحات و آیت الله سید حسن خمینی، به یک باره موج عظیم آرای اصلاح طلبان و اعتدالیون به سبد دکتر حسن روحانی ریخته شد و دولت تدبیر و امید بر سر کار آمد.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، امید های جریان اصلاح طلبی زنده شد و عبور از خفقان و “تک صدایی” در دل مردم و جریان های سیاسی به یک باره قوت گرفت.
اصلاح طلبان که به امید این روز به روحانی رای داده بودند، هیچ انتظاری جز بیرون آمدن از این فضا را از دولت نداشتند، دانشجویان خواستار خروج از فضای امنیتی دانشگاه بودند، مردم خواستار برخورد با مفسدین اقتصادی در سطوح کلان بودند و برای تحقق این خواسته ها تمام تلاش خود را کردند تا حسن روحانی به این مسند برسد.

روز ۲ بهمن ماه ۹۲ اولین نشست اصلاح طلبان در سطح شهرستان، در شهر یاسوج برگزار شد.
هرچند این برنامه در حد شهرستان بود اما امیدوار کننده بود و اصلاح طلبان را امیدوار تر و مشتاق تر مرد تا این مسیر باز شده را به خوبی دنبال کنند.
با اینکه به لطف نمایندگان کانفورمیست استان، اصلاح طلبان نقشی در چینش مدیران استانی نداشتند، اما همواره به عنوان حامی دولت تدبیر و امید در استان حضور موثر دارند و در همه سطوح از دولت حمایت کردند، هر جا انتقادی داشتند بیان کردند و هیچگاه شیوه ی تخریبی دولت را در دستور کار نداشتند.
جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۴، شاهد حضور خیل عظیمی از اصلاح طلبان استان در شهر یاسوج بودیم. چند روز پیش از اجرای این برنامه، رسانه های منتسب به جریان اقتدار گرا دست به بی اخلاقی زده و با برچسب های فراوان این برنامه را مورد عنایت خویش قرار دادند.
اما آنچه در روز جمعه اتفاق افتاد، انسجام و یک پارچگی بین اصلاح طلبان واقعی و باریشه این استان بود. پس از چندین سال، این کنار هم بودن ها مجددا فراهم شد و یاران و همدان باز فرصت گرد هم آمدن را یافتند.
اما این گرد هم آمدن،بدون هیچ گونه حاشیه و تنشی بین مردم و حاضرین برگزار شد، اما برای عده ای گران آمد.
آنان که به اقتدار گرایی شهرت دارند و تا توانستند در این چند سال، کارشکنی کردند تا اصلاح طلبان در صحنه اصلی حضور نداشته باشند و به یکه تازی خود ادامه دهند و “تک صدایی” بوجود آمده را ادامه بخشند.
برای فرصت طلبانی گران آمد که با نام اصلاح طلبی به قدرت رسیدند و حالا بازیگر صحنه آرایی های اقتدارگرایان در مرکز شده اند.
برای قدرت طلبانی گران آمد که اندیشه حذف ابدی جریان اصلاحات را داشتند اما زهی خیال باطل.
در این بین، این جوانان اصلاح طلب بودند که از واحد تشریفات گرفته تا مجری گری برنامه را در اختیار داشتند و نشان دادند که اینان همان جوانانی هستند که جریان اقتدارگرا تمام تلاش خود را کرد تا مانع رشد و پویایی شان شوند اما “رویش جوانه ناگزیر است”.
۲۴ اردیبهشت ماه صحنه ای زیبا در تاریخ اصلاح طلبی استان نمایان کرد و حضور بزرگی چون سید باقر موسوی، شور و شوق این جوانان برای ادامه راه را دو چندان کرد.
لازم دیدم نکاتی چند از اتفاقات گذشته را در این مرقوم یاد آور شوم:
* تقریبا اکثریت نیروهای اصلاح طلب استان نظرات و دیدگاههای مشترکی داشتند
اصلاح طلبان همچنان حامی دولت تدبیر و امید در سطح ملی هستند.
اصلاح طلبان براین باورند که روند پیش روی دوات در سطح ملی مورد تایید است و تا آخرین لحظه از دولت و سیاست های دکتر حسن روحانی حمایت خواهند کرد.

* انتقادات شدید و منصفانه اکثریت سخنرانان این همایش متوجه مسولین ارشد استانی دولت تدبیر و امید بود. آنان بر این باورند که روند پیش روی استاندار محترم و مجمع نمایندگان استان، روندی ناصحیح در اداره استان است و این روند به سبب اصلاح طلب معرفی شدن استاندار، صدمه جدی بر بدنه اصلاح طلبان خواهد زد.
این انتقادات از این رو بود که نمایندگان با نفوذی که بر استاندار دارند، اجازه نمیدهند که استاندار تصمیم صحیحی گرفته و از نیروهای قوی و بانفوذ استان در حوزه های مدیریتی استفاده کند و همه و همه در اطرافیان استاندار و نمایندگان خلاصه شده است.
از دید نگارنده، این انتقادات بصورت کاملا اخلاقی و عادلانه بیان شد و از صحبت های هیچکدام از عزیزان، غرض ورزی های شخصی یا منفعت طلبی شخصی و گروهی دیده نشد.
*حضور شخصیت برجسته ای همچون سید باقر موسوی، بر پرشوری این برنامه افزود.
ایشان با بیانی زیبا به توضیح وضعیت فعلی جامعه سیاسی و برنامه های اصلاح طلبان پرداخت و توصیه های مفیدی را متوجه اصلاح طلبان استان نمود.
ایشان با اینکه چند مدتی از فضای استان دور بودند، اما به خوبی و با تسلط کامل از معضلات و سختی های مردم سخن گفت و از نقش کلیدی جامعه اصلاح طلبی، در رشد و توسعه استان سخن گفت.
ایشان رضایت مندی مردم را مهمترین کانون حرکت جریان های سیاسی معرفی کردند و اصلاح طلبان را دعوت کردند که همچون گذشته و بصورت جدی تر به پیگیری مطالبات مردم بپردازند و لحظه ای مسولین را به حال خود وانگذارند.
در مجموع آنچه از این برنامه برداشت شد، یکدلی و همدلی اصلاح طلبان استان بود که بطور جدی تمایل دارند که در صحنه حاضر باشند و با معرفی نیروهای برجسته و کار آمد استان را از وضعیت اسفناک فعلی خارج کنند و دست اقتدارگرایان را از سیستم مدیریتی استان کوتاه کنند.
هر چند رسانه های اقتدارگرایان سعی در ایجاد فضای تفرقه انگیزی در بین اصلاح طلبان و مردم را دارند اما باید عرض کرد که تمامی اصلاح طلبان استان به جز مسولین و مدیران کل استانی و چندین نفر از شاخص های اصلاح طلبان که در سطوح مدیریتی ملی حضور دارند و شنیده ها حاکی از این است که خارج از کشور حضور داشتند،تمامی میهمانان دعوت شده در این همایش حضور داشتند و گزارشات تصویری شاهد بر این ادعاست.
حال اینکه این رسانه ها از عدم دعوت بعضی اصلاح طلبان دم میزنند، خود جای سوال است.
شاید منظور این عده، بزرگان و مرادان خود باشند که به نام اصلاحات و به کام اقتدارگرایان، عرصه را در دست گرفته اند.
باری! برآیند نگارنده از این جلسه امیدواری هرچه بیشتر جوانان به شروع مجدد رشد و پویایی بیش از پیش اصلاح طلبان بوده و حضور این جوانان در این همایش نشان داد که میدان مجددا برای حضور جوانان بازشده است و تنگ نظری های جریان اقتدارگرا برای بیرون راندن این جوانان از میدان بی نتیجه مانده است.

امید است با حضور فعال بزرگان و جوانان اصلاح طلب در ایام پیش رو و با برگزاری نشست های بیشتر اصلاح طلبان، شاهد پویایی بیشتر جریان اصلاح طلبی باشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد