تاریخ درج خبر : 1394/03/04
کد خبر : ۵۰۴۵۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

بار اصلی اشتغال استان بر دوش پیمانکاران است/ همه پیمانکاران از شرایط تحریم و تورم متضرر شدند

رئیس انجمن صنفی پیمانکاران استان گفت: بار اصلی اشتغال استان بر دوش پیمانکاران است.

به گزارش سایت استان، حسن وکیلی در نشست خبری با رسانه های استان گفت: این در حالی است که در شرایط تحریم و تورم کشور همه پیمانکاران متضرر شدند و ۳۰ درصد آنها در وضعیت بحرانی قرار دارند.

IMG_4803

وی ادامه داد: مطالبات معوق پیمانکاران این استان ۱/۵ برابر اعتبارات عمرانی امسال استان است.

وی تعداد اعضای این انجمن را ۵۰۴ نفر عنوان کرد و گفت: این انجمن در شورای فنی استان و کمیته های زیرمجمعه آن نظیر کمیته های پیمان، آموزش، کنترل کیفیت مصالح و نظارت حضور فعالی دارد.

وکیلی به مقاومت دولت مردان در واگذاری امور به بخش خصوصی اشاره کرد و بیان داشت: با پیگیری های این انجمن برخی اهداف که دست نیافتنی بود ممکن شد و این حاصل تغییر نگاه دولت بود.

این فعال اقتصادی با اشاره به اهداف و ماموریت های انجمن صنفی پیمانکاران استان تصریح کرد: این انجمن تنها عضو بخش خصوصی کمیسیون رسیدگی به تخلفات مناقصات استانی است و در شورای حل اختلاف مالیاتی استان نیز عضو است.

وی از امضای ۱۸۶۰ پرونده در قالب تفاهمنامه پایش پرونده های پیمانکاری با استانداری خبر داد و اظهار داشت: رایزنی برای اخذ اعطای رتبه به پیمانکاران توسط این انجمن در حال انجام است.

وکیلی بیان داشت: این انجمن هم اکنون ۲۵ درصد سهام شرکت نمایشگاههای دائمی استان را در اختیار دارد و ساختمان ملکی در شهر یاسوج جهت انجام امور نیز ابتیاع شده است.

رئیس انجمن پیمانکاران با اشاره به تعداد ۱۴۵۰ عضو فعال و نیمه فعال این انجمن اذعان داشت: ۳۸۹۰ شرکت ثبت شده دارای رتبه و در مرحله اخذ رتبه در استان وجود دارد که با شهرهای بزرگ تهران و اصفهان برابری می کند.

وکیلی پیمانکاری را جز معدود صنعت های استان برشمرد که صادرات دارد.

وکیلی با انتقاد از برخی مدیران گفت: در افتتاح پروژه های عمرانی از همه تقدیر می شود الا پیمانکاران که بار اصلی طرح را به دوش کشیده اند.

رد پای سیاسیون در بدنام شدن پیمانکاران

وکیلی در بخش دیگری از سخنان خود نگاه منفی به پیمانکاران را مربوط به دوره رضا شاه تاکنون دانست که برخی مقاطعه کاران با زد و بند سیاسی از رانت های ویژه ای برخوردار می شدند و سودهای بدست آمده را نیز در راه مقاصد سیاسی هزینه می کردند.

وی پیمانکاری را از شرافتمندانه ترین حرفه ها عنوان کرد و ابراز داشت: از ابتدای شروع عملیات ساخت و ساز همراه با استرس و ترس و فشار روانی است.

IMG_4805

وی ادامه داد: هر جا پیمانکاری دچار خطا می شود رد پای سیاسیون و فشارها و رانتهای سیاسی در میان است.

وی تخلف در پروژه های عمرانی توسط پیمانکاران را رد نکرد و گفت: هر جا این اتفاق می افتد با چراغ سبز کارفرما صورت می گیرد.

وی دستکاری در برخی اسناد توسط پیمانکاران را جز تخلفات آنها برشمرد و بیان داشت: این موارد به صورت محدود گزارش شده و هر جا که برای انجمن این تخلف محرز شده با متخلفین برخورد قانونی صورت گرفته است.

بازی های سیاسی و دست های پشت پرده مانع تعیین تکلیف نمایشگاه دائمی استان است

وکیلی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگار سایت استان در خصوص وضعیت نمایشگاههای دائمی استان با اشاره به تاریخچه تشکیل این شرکت در استان گفت: در همه استانهای این شرکت تشکیل شده و وضعیت این شرکت در استان ما دچار بازی های سیاسی شده و برخی دست های پشت پرده که منافعی دارند مانع از تعیین تکلیف وضعیت این شرکت می شوند.

وی از اعلام آمادگی انجمن صنفی پیمانکاران نسبت به ساخت اعتباری سایت نمایشگاههای دائمی استان خبر داد و عنوان کرد: انجمن این ظرفیت را دارد که تا ۳ میلیارد تومان در این سایت هزینه کند و این منوط به تضمین شرایط اطمینان آور بعدی است.

این فعال اقتصادی افزود: وضعیت نمایشگاه در گرو تصمیم مدبرانه استاندار است.

عمده مشکلات پیمانکارن از زبان عضو هیئت مدیره

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی پیمانکاران در نشست خبری با خبرنگاران عمده مشکلات صنف پیمانکاران را برشمرد.

آرش مدنی فر بیان داشت: بعد از پرداخت نکردن مطالبات ، واگذاری سلیقه ای برخی پروژه ها به افرادی که گاها توانایی ندارند یکی از مشکلات این قشر است.

IMG_4810

وی ادامه داد: دستور کارهایی از سوی کارفرما به پیمانکار و عدم قبول مسئولیت آن در پایان کار یکی دیگر از مشکلات پیمانکاران است.

مدنی فر عدم تامین به موقع اعتبار برای پروژه ها که باعث هدر رفت بیت المال می شود را از دیگر مشکلات و مسایل پیمانکاران برشمرد و ادامه داد: مبلغ کمی برای یک پروژه تخصیص داده می شود و در ادامه راه وقتی اعتبار تکمیل شدن آن فراهم نمی شود باعث متضرر شدن هم زمان دولت و پیمانکار می شود.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: مالیات بر ارزش افزوده و نرخ تصاعدی آن در هر سال باعث ضرر سنگینن به پیمانکاران می شود.

مدنی فر اذعان داشت: به عنوان مثال پروژه ای بوده که در سال اول با نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۳ درصد شروع شده و اکنون و به دلیل عدم تعهد کارفرما و پرداخت اعتبار باید با نرخ ۹ درصد از پیمانکار اخذ شو و این خود ظلم مضاعفی است که بر پیمانکاران می رود.

IMG_4811

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پیمانکار گفت:

    نظر خود را وارد نمایید…بابا توراخدا یه دست وپایی بزنیدبرای مطالبات معوق پیمانکاران .یه فضای مسموم وبدبینی راجع به پیمانکار هم دربین بعضی افرادجامعه قرارداره که میگن پیمانکاراپولدارن یاچنین وچنان .تلاشی که بخش خصوصی میکنه واقعا شایستیه تقدیره وخیلی کمتراز کاشت انها برداشت میکنند ..

  • صدوقلی گفت:

    احسنت بر گفته ها و سخنان حاج حسن وکیلی. که هرجا باشد همانجا ابادانی و سرور و کارامد است. خدا قوت.

پربازديد