تاریخ درج خبر : 1391/08/23
کد خبر : ۵۰۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

سرانه مطالعه مفید در شهرستان کهگیلویه 13دقیقه است

سایت استان: رییس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کهگیلویه گفت:سرانه مطالعه مفید در این شهرستان 13 دقیقه است.

«محمد طلا سیاهی»  افزود:هم اکنون 11باب کتابخانه عمومی در سطح شهرستان وجود دارد از این تعداد چهار باب روستایی و هفت باب شهری است.

وی اظهار کرد: هم اکنون سه باب کتابخانه روستایی و یک باب کتابخانه شهری در حال احداث است که 70درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با بهره برداری از کتابخانه های جدید تعداد کتابخانه های شهرستان به 14 باب می رسد.

رییس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کهگیلویه بیان کرد:برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی سرمایه گذاری بر روی نسل کودک و نوجوان است و معتقدیم که از دوره کودکی فرهنگ مطالعه کتاب باید افزایش یابد تا کتاب خوانی جزء سبد کالای خانواده ها قرار گیرد.

سیاهی تصریح کرد:جمع بدهی شهرداران کهگیلویه تا پایان سال 90 حداقل 106 میلیون تومان است که در سال جدید شهرداری دهدشت 8میلیون تومان، لنده 900 هزار تومانٰ، دیشموک یک میلیون و پانصد هزار تومان، قلعه رئیسی 300 هزار تومان و شهرداری سوق در سال جاری هیچ مبلغی پرداخت نکرده است.

وی یادآور شد:105هزارو 282جلد تعداد کل کتاب های موجود در کتابخانه های کهگیلویه است که در مقایسه با هشت ماه سال گذشته 17 و نیم درصد رشد نشان می دهد.

رییس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کهگیلویه ابراز کرد:کل مساحت کتابخانه های کهگیلویه 12هزارو 587 متر مربع است که در حیطه شهری کافی است اما در حیطه روستایی نیاز به گسترش بیشتری دارد.

سیاهی تاکید کرد:در مجموع وضعیت امانت تا حدودی راضی کننده است و با توجه به اینکه در هشت ماه اول امسال 64هزارو 52جلدکتاب به امانت رفته که این آمار در مقایسه با سال گذشته 14درصد رشد نشان می دهد .

وی بیان کرد:یکی از مصوبات خوب شورای فرهنگ عمومی شهرستان که با همت فرماندار و امام جمعه انجام شد ایجاد کتابخانه باز در ادارات و نهاد هاست که خوشبختانه با تقویت این کتابخانه ها توسط اداره ارشاد و نهاد کتابخانه های عمومی مراجعین ادارات از کوتاهترین فرصت برای مطالعه استفاده لازم را خواهند برد که این خود نشان از همکاری ادارات به ترویج فرهنگ کتاب خوانی است.

رییس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کهگیلویه با بیان این مطلب که رشد اعضا افزایش داشت،گفت: در هشت ماه امسال 17هزارو 442نفر عضو فعال وجود دارد که در مقایسه با هشت ماه سال گذشته 113درصد رشد نشان می دهد.

سیاهی موفقیت کهگیلویه در هشت ماه امسال که یکی انتخاب رئیس انجمن کتابخانه های شهرستان(فرماندار ) به عنوان رئیس برتر کشور، ارتقاء درجه دو باب کتابخانه در استان که این دو کتابخانه در کهگیلویه قرار دارد، انتخاب کتابدار برتر استان از کهگیلویه(خیراله اقلیما)، و رئیس برتر کتابخانه های استان ( عیسی روح الامین)، انتخاب کتاب خوان برتر استانی و کشوری (ساناز استیک) که برای سومین سال متوالی کهگیلویه کتاب خوان برتر کشوری را به خود اختصاص داد.

وی مهمترین مشکل کتابخانه های عمومی کهگیلویه سهل انگاری شهرداران در پرداخت نیم درصد، غیر مسطح بودن جاده کتابخانه عمومی ملاصدرا که با بارش اولین باران که به دلیل خاکی بودن جاده عبور و مرور از آن امکان پذیر نمی باشد و سومین مشکل عدم وجود شبکه گاز در مسیر کتابخانه عمومی ملاصدرا است.

رییس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کهگیلویه اظهار کرد:در هشت ماه امسال 168هزارو 532نفر مراجعه کننده داشتیم که نسبت به سالهای گذشته 15درصد افزایش نشان می دهد.

سیاهی اضافه کرد:در هفته کتاب و کتاب خوانی برنامه هایی مثل دیدار فرماندار از کتاب خوانه ها، دیدار کتابداران و مدیر کتابداران و امام جمعه، دیدار مدیر و کارکنان از خانواده شهدا، برگزاری آیین تجلیل از خادمان کتاب، معرفی کتابداران به مدارس به عنوان سفیران کتابخانه جهت معرفی کتابخانه ها، عضویت نیم بهاء در روزهای 14 و 25آبان ماه، نصب بنر های تبلیغاتی در هفته کتاب، برگزاری مسابقات کتاب و کتاب خوانی در هفته کتاب خوانی است.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد