تاریخ درج خبر : 1392/05/13
کد خبر : ۵۰۷۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

قضاوت تاریخ درباره احمدی نژاد

سایت استان: محمدعلی وکیلی
احمدی نژاد همچون بسیاری دیگر که روزی آمدند و روز دیگر صندلی واگذاشته و رفته اند، امروز از ساعت 5 بعدازظهر از صندلی پاستور به خانه خواهد رفت. او به مانند هر مدیری کارنامه ای دارد که فارغ از حب و بغض‌های شخصی ثبت و ضبط می‌باشد و این کارنامه بخشی از تاریخ این سرزمین را تشکیل می‌دهد به همین جهت مهم است که چگونه قضاوتی پیرامونش صورت خواهد گرفت. بی تردید نقد کارنامه هشت ساله احمدی نژاد، فرصتی فراخ می‌طلبد که در حوصله این مقال نیست. اما رسم است که در کشورما آدم‌ها یا باید خادم باشند یا خائن!
منطق صفر و صد در برخورد با موضوعات و قضاوت‌های سیاه و سفید موجب شده که برخی او را سفید مطلق و حق کامل ببینند و او را تا سر حد اسطوره بالا بردند. تو گویی که او موهبتی الهی و لعبتی یگانه بوده و از آسمانها برایش ماموریت فرستادند او خود نیز باورش شد که مامور نجات بشریت و اصلاح امور جهان می‌باشد. در این وادی شیفتگانش چنان راه افراط پیش گرفتند که او را معجزه هزاره خواندند. خود نیز در باور اغراق گویی‌های غیر معمول، گرفتار توهم رویت هاله نورگردید هر روز درگوشه و کنار او را مظلوم و شهید تهمت و عصاره فضیلت خطاب می‌کردند. بدون ظرفیت سنجی آدم‌ها در مسیر تعریف و تمجیدش مبالغه کردند وی را آسمانی و عرشی و از جنس آسمانیها بر شمردند و در زمره قدسیان تمجیدش نمودند. در نقطه مقابل گروهی نیز او را خائن شمردند و تفریط گونه چشم بر خدماتش پوشاندند و یکسره او را انکار کردند.
خلاصه حدیث بر آمدن احمدی نژاد برای آیندگان از اهمیت، ظرافت و حساسیت خاصی برخوردار است به ویژه آنان که ناظر آن همه عشق و شور و شر بوده اند. از روزی که غیر منتظره سر برآورد و همه معادلات را به هم ریخت و همچون آتشفشان هر روز دامن گوشه ای از سنت‌های مدیریتی را سوزاند و بدون هیچ مانعی به هر آنچه می‌خواست چنگ انداخت و آن را دست می‌انداخت،تا واپسین روزهای سال 89 آنچنان محبوب دلها بود که هوادارانش گم شده خود را در او جستجو می‌کردند و دولتش مقدمه ظهور تعبیر می‌شد. فضا به گونه ای بود که منتقدان از ترس مخالفت با دولت آخر الزمان، جرأت انتقاد نداشتند و مخالفین هم قلم‌ها را در نیام و زبانها را در کام محبوس کردند. فضا را چنان به نفعش یکطرفه کردند که صدای به جز صدای احمدی نژاد در ایران شنیده نمی‌شد. همه مسحور سرعتش و محو وعده هایش بودند. گرد و غبار سرعتش قدرت تشخیص را گرفته بود.
روش‌های منحصر به فردش پرهزینه ولی باکی نبود. سال 90 ناگاه طلسم محبوبیتش شکست و منحنی عشق و دلدادگی معکوس شد. از آن به بعد دست به هر کار زد دردسرآفرین و بهانه ساز گردید. درست برعکس زمانی که هر کار می‌کرد عین حقیقت تعبیر می‌شد و برداشت مخالفین، تخطئه و مورد سرزنش واقع شده و انگ انحراف و فتنه می‌خورد. گردش زمانه خیلی زود عیش ربیع احمدی نژاد را به طیش خریف مبدل کرد. روزی آنچنان اسیر کمند جاذبه اش قرارگرفتند و چشم بسته راهش را تحسین و روش هایش را تائید کردند به گونه ای که گویا با انسان مصون از خطا طرف هستند، گر چه کسی که قدم به عرصه سیاست عملی می‌گذارد بایستی در درونش نیرویی وجود داشته باشد که پیوسته در فغان و غوغا باشد و سری پرشور و نا آرام داشته باشد که پیوسته مانند توسنی سرکشی کند. شاید این نکته مبنای رفتار احمدی نژاد بوده است ولی چرخ روزگار نشان داد که این تنها عامل ماندگاری نیست. توسنی اگر خوب هدایت نشود به بهمن منتهی می‌شود. بی تردید معمای احمدی نژاد موضوع مهمی برای هر پژوهشگری خواهد بود بشرط آنکه پژوهشگران نیز به جای تامل در اسناد، دست به گزینش دلخواه تاریخ نزنند و آنچه خوش نمی‌دارند و آن را با پیش داوری‌های خود ناسازگار می‌بینند را در نگذرند و بسیاری از حوادث و وقایع را به پس و پشت‌های حافظه منتقل نکنند و خود را به بی حافظه گی تاریخ و فراموشی گرفتار نسازند. به هر روی از فردا احمدی نژاد با عنوان رئیس جمهور سابق لقب خواهد گرفت و عملکردش مطابق آمارها و اسناد روی میز دولتمردان جدید و همچنین در منظر و محضر ناقدان خواهد بود.بخش مهمی از چگونگی قضاوت آیندگان پیرامونش، تابع نوع عملکرد دولت دکتر حسن روحانی خواهد بود. اگر عملکرد دولت تدبیر و امید در مسیر خواست ملت باشد در آینده کلید به دولتی از جنس خود روحانی سپرده خواهد شد ولی اگر خدای ناکرده این دولت نیز ناکام از تحقق وعده هایش باشد؛ دولت تدبیر و امید؛ دولتی از جنس احمدی نژاد بازیافت خواهد نمود حال باید نشست و نظاره کرد البته نظاره صحیح نیست همه وظیفه کمک دارند و همگان می‌بایست در این شرایط خوش بین باشند پس بیائید خوش بین به آینده باشیم و احمدی نژاد را به قضاوت افکار عمومی واگذاریم و به شیخ اعتدال سلام نمائیم.

(سرمقاله روزنامه ابتکار)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شکوفه گفت:

  احمدی نژاد هر چی که بود (با تمام اشکالاتش و ایراداتش که هر انسانی جایز الخطاست) یه آدم خاکی بود…
  یه آدم ساده و از طبقه پایین جامعه…
  تا صبح روز تنفیذ هی افتتاح میکرد هی افتتاح میکرد…
  حالا ببینیم آقای روحانی میتونه اینقد خاکی باشه…
  4 یا 8 سال دیگه معلوم میشه…

 • الف.ص گفت:

  یادم هست پدرم میگفت امام خمینی به شاه میگفتند (اقای شاه)…سیاست روشنفکرای مدرن عوض شده(احمدی نزاد! و اقای دکتر حسن روحانی)…یکی رو خالی صدا میزنی و دیگری را با القاب و عناوین خاص…ادب روزنامه نگار این نیست….خدا بیامرزه سیمین داشور رو که در سخنرانیشون گفتند:روشنفکرای ایران نه روشن هستند و نه فکر دارند…البته بنده نه اصلاح طلبم نه اصول گرا..شاید دلیل حرفم برمیگرده به بی طرفی..

 • فرزین گفت:

  تندنرو از خدا بترس خیال نکن خودت خیلی بیستی

 • زنده بودی گفت:

  ما همه ریاست جمهوری های ایران را که به انگیزه ه ی خدمت آمدند و واقعاً هم خدمت کردند و البته هرکدام به نحوی نواقصی که باید دلیل آن هم منصفانه جویا شد داشتند تا آخر عمر در خانه ی دلمان دوستشان داریم و انصاف این که «هرکه دراین پرده مقرب تر است جام بلا بیشترش می دهند»

پربازديد