تاریخ درج خبر : 1394/03/08
کد خبر : ۵۱۰۵۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -
آرزو غلامی

«لباس تازه‌ی موِتلفه»

سایت استان: آرزو غلامی

موتلفه شناسنامه دارترین حزب راستگرا در ایران، این روزها بر سر انتخابات مجلس و همنشینی با جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری بیش از پیش وارد صحنه شده است و نسبت به مجلس آینده ابراز نگرانی می کند؛ آنجا که محمد نبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی “خلاصه سیاست آن حزب را ائتلاف اصولگرایان با محوریت جامعتین برای انتخابات مجلس عنوان کرد و تصریح کرد: اقدامات خود را در این خصوص از سال ۹۲ آغاز کرده ایم”. اما نگاهی گذرا به سوابق این حزب که استخوان اصولگرایان است ضرورت حضور این حزب را در متن سیاست نشان می دهد و تغییرات موتلفه را در زمان کنونی به زیر ذره بین می برد.سابقه تشکیل حزب موتلفه به سال 1341 برمیگردد اما انتصاب این حزب به راست گرایان بدین طریق است که در پاییز 1360 هنگامی که سومین رییس جمهور کشور، دکتر ولایتی را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد مجلس شورای اسلامی رای اعتماد نداد و مشخص شد حزب جمهوری اسلامی عملا به دو شاخه همفکران مجاهدین انقلاب و موتلفه تقسیم شده و خیلی زود جناح اول به چپ و دومی به راست مشهور شد. دو قطبی که می توان گفت جزو لاینفک از فضای سیاسی ایران است. اگر چه تفاوت های این دو جناح از سوی جناح مخالف هرگز لَه یا علیه سیاست های کلی جمهوری اسلامی لقب داده نشد (امری که این روزها در ادبیات سیاسی رواج یافته است) اما در دولت اول و برای این که مشکلی برای رای اعتماد به وزیران پیش نیاید کابینه بین نیروهای راست و چپ تقسیم شد. سهم راست، علی اکبر ناطق نوری، علی اکبر پرورش ،مرتضی نبوی، حبیب الله عسگر اولادی، حسن غفوری فرد و احمد توکلی برای وزارتخانه های کشور، خارجه، پست و تلگراف، بازرگانی، نیرو ، کار و آموزش و پرورش بود و سهم چپ: بهزاد نبوی، محمد سلامتی، حسین نمازی و سید محمد خاتمی برای وزارتخانه های صنایع سنگین، کشاورزی، اقتصاد و ارشاد و چند وزارتخانه دیگر. وزیرانی چون دکتر ولایتی و غرضی نیز در میانه تعریف می شدند.

موتلفه و بازار

نام حزب موتلفه با نام بازار گره خورده است و هر جا صحبت از موتلفه به میان بیاید اذهان به سمت بازار و نفوذ اعضای این حزب در مناسبات بازار میرود. حتی نقش موتلفه در نظریه های اقتصاد آزاد به عنوان یکی از تفاوتهای احزاب راست و چپ در اوایل انقلاب پررنگ است. علت این مهم اما نه مربوط به حجره های بازاری و اصناف ست و نه چندان در گرو سابقه و نظریه بازار آزاد این حزب است، بلکه شاید بتوان گفت ربط بازار و حزب موتلفه بیش از هرچیز ناشی از حضور موثر اعضای این حزب بر اتاق بازرگانی ایران باشد. به نوشته روزنامه شهروند که در سالهای آخر ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد منتشر شد با عنوان “عالیجنابان بازار” آمده است: “14 اتاق و شورای مشترک بازرگانی خارجی،44 میلیارد دلار مبادلات تجاری و دست آخر پنج رئیس که همگی وابسته به یک حزب هستند. علاءمیرمحمد صادقی،اسدالله عسگر اولادی،یحیی آل اسحاق، علی عبداللهیان و علینقی خاموشی در حالی بر کرسی ریاست 14 اتاق مشترک بازرگانی خارجی  تکیه زده اند که هر پنج نفر از اعضای ارشد و وابستگان سرشناس حزب موتلفه و بازار هستند. ” این انتقادات البته در نوع خود قابل توجه بود چرا که در انتخابات سال 88 حزب موتلفه، به گفته بادامچیان برای آنکه موسوی رای نیاورد از محمود احمدی نژاد اعلام حمایت کرد و پس از آن در پی انتقاد این حزب از عملکرد رئیس جمهوری به مذاق احمدی نژاد خوش نیامد و به بزرگترین شبهه این تشکل که همانا بازار و دسترسی به منابع مالی بود تاخت و بی جهت نیست که از همان زمان اصولگرایان تحت عنوان اصولگرایان سنتی راهی جدا از نواصولگرایان و جبهه پایداری در پیش گرفتند.

کمیته امداد

انتصاب پرویز فتاح به عنوان رئیس جدید کمیته امداد امام خمینی توسط رهبری طی یک ماه اخیر نیز نام موتلفه را یادآور می شود. چرا که کمیته امداد از آغاز شکل گیری توسط اعضای موتلفه به مدت 36 سال اداره میشد هرچند همچنان برخی از چهره های موتلفه همچون حسین انواری و حمیدرضا ترقی به عنوان اعضای هیات امنا منصوب شدند اما سابقه فعالیت پرویز فتاح ارتباطی با آن حزب پیدا نمیکند و این تغییر در ریاست کمیته امداد در کنار تشکیل پروند اختلاس 12 میلیاردی در آن کمیته، حسین انواری رئیس وقت و عضو حزب موتلفه را مجبور به برگزاری نشست خبری کرد. کمیته امداد نیز از نهادهایی بود که محمود احمدی نژاد در سال آخر ریاستش در گزارشی آن را هدف قرار داد و عنوان کرد مقایسه سازمان بهزیستی با کمیته امداد غیرمنطقی به نظر می‌رسد و کمیته امداد یک نهاد عمومی غیر دولتی است که به دلیل فعالیت‌های اقتصادی از درآمد بالایی برخوردار است که باید متناسب با درآمد، مالیات پرداخت نمایند. موضوعی که راه موتلفه را بیش از پیش از احمدی نژاد جدا کرد و موجب انتقاد اعضای این حزب از عملکرد محمود احمدی نژاد شد.

حبیب الله عسگراولادی

عسگراولادی در حدود نیم قرن حزب موتلفه را منسجم نگاه داشت و اگر چه او منتقد دولت خاتمی بود در آن زمان 7 نامه انتقادی برای خاتمی نوشت اما در سال های پایانی عمر نگاهی اعتدالی در پیش گرفت. هرچند به دنبال آن، از سوی اعضای حزب تهدید به اخراج از حزب شد.”حاج حبیب‌الله عسگراولادی را با سابقه زندان طولانی در رژیم شاه به اتهام مشارکت در ترور حسنعلی منصور و با هیات‌ها و بعدا حزب موتلفه و با عضویت و سپس خروج از دولت اول میرحسین موسوی و سپس همراهی جامعه روحانیت مبارز و معرفی حجت‌الاسلام ناطق نوری برای ریاست جمهوری در سال 76 می توان معرفی کرد اما در اواخر دی‌ماه سال 1391 که تلاش خود را برای رفع حصر دو کاندیدای ریاست جمهوری 88 به کار بست با غضب اصولگرایان مواجه شد. با فوت عسگراولادی می توان دریافت که در طی سالها رفتارهای اعتدالی حزب موتلفه ناشی از شیوه نگرش وی بود و هم اکنون محمد نبی حبیبی به عنوان دبیر کل و اسدالله بادامچیان به عنوان عضو شورای مرکزی موتلفه رهبری این جریان را به عهده گرفتند و تغییرات چشمگیر در سیاست‌های این حزب ایجادشده است.

اتحاد برای انتخابات مجلس

اگر چه حزب موتلفه امروز را نمیتوان با حزبی متحد در اعضا با مواضع مشخص در زمان تاسیس و یا به خصوص در دوره ریاست جمهوری اصلاح طلبان مقایسه کرد اما برخلاف گمانه زنی ها نسبت به تضعیف حزب با روی کار آمدن دولتی یکدست اصولگر، به نظر می رسد بروز چند دستگی در حزبی که به ندرت اخباری مبنی بر اختلاف اعضایش از آن درز پیدا می کند اجتناب ناپذیر است. اما آنچه در مورد حزب موتلفه بسیار جالب توجه است اعلام اتحاد این حزب با پایداری ها و جمعیت ایثارگران است، مشی بر خلاف اکثر تشکل های اصولگرا. موتلفه‌ای‌ها بر این باور هستند که می‌توانند با استفاده از ظرفیت پایداری‌ها در برخی از شهرها مانند شیراز و مشهد و همچنین از میزان رای جمعیت ایثارگران و رهپویان در تهران، برخی از کرسی‌های مجلس را به نام خود سند بزند. از طرفی حضور افرادی چون شیخ جعفرشجونی (عضو شورای مرکزی حزب)، کاظم انبارلویی (رییس مرکز سیاسی حزب و سردبیر روزنامه رسالت)، فاطمه رهبر(عضو شورای مرکزی حزب) و حمیدرضا ترقی (رییس مرکز بین‌الملل حزب موتلفه) را باید دلیل چند صدایی آن حزب در سالهای اخیر دانست. این چندصدایی اما با اتحادی که موتلفه از آن سخن می گوید فارق از این بحث که این اتحاد ثمری در پی خواهد داشت یا نه، در کنار شخصیتی چون مرتضی آقا تهرانی دبیرکل جبهه پایداری که در مورد احتمال وحدت با رئیس دولت دهم می گوید، ، پس از این باید منتظر شنیدن صدایی واحد از اعضای آن حزب بود که میتوان انتظار داشت بیش از آنکه به راستِ سنتی میانه نزدیک باشد به اصولگرایانِ نوظهورِ افراطی نزدیک است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  فارغ نه فارق

  • ناشناس گفت:

   “فارغ” به معنی: آسوده، پردازنده از کاری، دست کشنده از کاری، مانند عبارت رایج “فارغ التحصیل”
   “فارق” به معنی: جداکننده و ممیزی، تفاوت بین دو امر، (مصدر)از هم جدا شدن، جدایی.
   منظور در این نوشتار “فارق” است نه “فارغ”

 • ناشناس گفت:

  جایگاه اصلی موتلفه درواردات وتجارت ودلالی اقتصادیست ودرنتیجه نفع خودرادرانحصارواردات وفروش کالامیبینندکه دراین بین بیشترین نفع وسود راازتحریمها وباصطلاح ازدورزدن تحریمهابردندوزمینه رشدبابک زنجانیهاوضرابهاوهزاران دیگر رابوجود اوردند.درنتیجه صنعت وتولیدداخلی بیشترین ضربه راخورد وناتوان گشت زیرا بایداحتیاجات صنایع هم ازکانال همین نسوداگران ومدافع سرسخت تحریمها تهیه میشدونتیجه هم تعطیلی ورکود صنایع وبدنبال ان گرانی وتورم وبیچارگی مردم بودمتاسفانه این سوداگران از اعتقادات دینی عده ای قشری نگرونااگاه که ا نقلابیبودن رادرمرگ براین وان گفتن میدانستن سو استفاده کردندوباخودهمراه داشته ودارندوهمین قشریون نااگاه شدهاندسیاهی لشکر حضرات موتلفه وبه مخالفان هزار انگ وتهمت میزنند.متاسفانه دولت اقای احمدی نزادباندانم کاری بیشترین خدمت رابه انها کرد باکمال تاسف تاوان همه این ندانم کاریهارابایدمردم بپردازند.تااین معضل برطرف نشود حمایت ازتولید ومردم شعاری بیش نیست .بنگریم تاتقش بزرگان چی باشد

 • ناشناس گفت:

  بیشترتنگنظریهاوانحصارگراییهاونپذیرفتن هیچ صدای غیرخودی ودرنتیجه مشکات موجود ازموتلفه است ومتاسفانه خیلیها چه قبل وچه بعد ازانقلاب نمک گیر انهاشده وتازمانیکه این جریان استوانه وستون اصلی انقلاب خود رامیپندارندوتضعیف نشوند اش همان اش کاسه همان کاسه وصنعت ضعیف وسودا وتجارت فربه وتورم وگرانی پابرجا

 • حامد گفت:

  مختصر و خیلی مفید…
  ممنون از سرکار خانم غلامی

 • بهلول گفت:

  مدار این حزب ( موتلفه) بازار است و در بازار هم معامله و سود حرف اول را میزند . فرهنگ ، دین ، علم ، توسعه ، فقرزدایی ، دوستی و همدلی و … در سایه ی سود و منفعت رنگ میبازد و کارکرد خودشان را از دست میدهند . من هیچگاه به این جمعیت موتلفه خوشبین نبوده و نیستم .

 • دوست گفت:

  خاله بره شلت بپز….

 • ا ح عزیزی گفت:

  عالی بود سرکارخانم غلامی .روان ،تحلیلی وتاریخی.دست مریزاد

پربازديد