تاریخ درج خبر : 1394/03/09
کد خبر : ۵۱۰۵۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -
مظفر عدالت نسب

گره هایی که گره گشا نیستند

سایت استان: مظفر عدالت نسب
فرش دست بافت یکی از اصیل ترین هنرهای ایرانی با قدمتی چند هزار ساله از جمله کالاهایی است که گذشت زمان هرگز از جلوه ی نگاری و قیمتی آن نکاسته است.
فرش ریزبافت یکی از نفیس ترین هنرهای صنایع دستی است که نام و آوازه جهانی آن با ذوق بافندگان خلاق و تمدن دیرینه کشورمان گره خورده و پیشینه این کالای ارزآور با نام و تمدن ایران عجین و ماندگار شده است.

اگر چه فرش ایرانی همچنان کالای پرطرفدار در عرصه تجارت جهانی است، ولی تولید این دست مایه هنری و گره های نفیس آن در کهگیلویه بویراحمد چندان گره از مشکلات بافندگان این دیار نمی گشاید.

این درحالی است که براساس آمار،تجارت جهانی فرش در دهه های اخیر سالانه همواره بین یک میلیارد و 200 میلیون تا یک میلیارد و 500 میلیون دلار بوده که از این میزان ایران به طور متوط سالانه با 500میلیون دلار بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

2_8808290885_L600

اما همپای این فرایند و صادرات فرش دستبافت این کالای ارزآور در کشور در کهگیلویه وبویراحمد با وجود فراهم بودن بستر تولید کمی وکیفی فرش های نفیس ولی در سبد صادراتی این استان این کالای ارزآور هیچ جایگاهی ندارد.

این درحالی است که کهگیلویه وبویراحمد از جمله استانهایی است که سابقه تولید فرش دست بافت آن قدمت چند هزار ساله دارد، زیرا بافت عشایری و روستایی و فرهنگ ایلی این منطقه خاستگاه تولید انواع دست بافت های صنایع دستی از قالی، گبه، گلیم ،جاجیم و دیگر هنرهای دستی است.

در روزگار نه چندان دور نه تنها زیرانداز خانه ها، بلکه بسیاری از ملزومات زندگی خانوارهای عشایری روستایی از تولیدات صنایع دستی تهیه می شد،خانه هایی که در عین سادگی با آمیزه ای از هنر و خلاقیت جلوه ی نگاری داشت.

ابتکارعمل در رنگ آمیزی با بهره گیری از رنگهای طبیعی و تولید قالی های ذی قیمت از طرح و نقشه های ماندگار آن هم از سوی بافندگانی که درهیچ مکتبی درس نخوانده بودند،جلوه ای فراموش نشدنی از این صنعت غنی دیروز و کم رونق امروز است.

به رغم تولید سالانه 20 هزار متر مربع انواع فرش دستباف در کهگیلویه وبویراحمد با طرح و نقشه مطلوب برای صادرات، ولی درآمد تولید این کالای جهانی پسند برای بافندگان آن این روزها چندان از مشکلات مالی آنها گره گشایی نمی کند.

گرانی مواد اولیه تهیه فرش ، سختی شرایط تولید،فروش باقیمت پایین این کالا، عدم بازیاربی و صادرات از جمله مشکلاتی است که این صنعت درآمدزا را به رکود کشانده است.

غفلت ازصادرات فرش دست بافت از جمله مهمترین مشکلات تولید این کالای ارزآور است زیرا درسال 93 میان معدود اقلام کالاهای صادراتی کهگیلویه بویراحمد با بیش از 5میلیون دلار صادرات ، اما یک مترمربع فرش دستباف از این استان صادر نشده است.

عدم بازاریانی این کالای ارزآور که رونق آن می تواند اشتغال و تولید خوبی را نیزفراهم سازد،در رکود تولید آن بی تاثیر نیست، این درحالی است که ارزش صادرات هرمتربع فرش دستبافت بین 60 تا یکهزار و 500دلار براساس رج و چندلایه بودن تعیین شده که ارزش هرمترمربع فرش زیربافت کهگیلویه وبویراحمد حدود 200 دلار برآور شده است.

فراهم بودن بشتر تولید و وجود 30 هزار بافنده در کهگیلویه وبویراحمد با حدود دو میلیون واحد دامی و هزاران نیروی بیکار می طلبد که برای بازاریابی و صادرات فرش بیش از پیش دست اندرکاران امر بازرگانی و صادرات برنامه ریزی نمایند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد