تاریخ درج خبر : 1394/03/11
کد خبر : ۵۱۰۶۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین

« بهترین فصل سفر به دریاچه گهر»

سایت استان: محمد زرین

اریبهشت وخرداد، هرچند در اکثر مناطق کشور هوای گرم از موانع سفر محسوب می شود، اما چون ایران را به حق سرزمین چهارفصل خوانده اند، در بعضی مناطق به معنای واقعی اعتدال بهاری حاکم است. هوا دلکش و دامنه ها سرسبز است.گستره وسیعی از کشور که از این موهبت در این فصل از سال برخوردار است همه آن منطقه ای است که زاگرس میانی نام دارد.بخش وسیعی از استانهای لرستان،چهارمحال و بختیاری،اصفهان،کهگیلویه وبویراحمد و فارس.

gahar-05

در این نوشتار اما بخاطر رعایت اختصار تنها یکی از زیباترین چشم اندازهای این ناحیه را شرح و پیشنهاد می کنیم.

دریاچه گهر درود، یکی از ده نقطه ای در ایران است که دست کم یک بار در عمر باید رفت و دید!

دریاچه گهر دریاچه ای زیبا وآرام است که در دل منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده است.دقیق تر اینکه دریاچه گهر در استان لرستان و شهرستان درود است.

خصوصیات دریاچه گهر

این پدیده زیبای آفرینش گویا ملیونها سال پیش در اثر ریزش کوه و سد شدن راه رودخانه در دل کوهستان پدید آمده است.عمق دریاچه از یک تا حدود سی متر متفاوت است.عرض دریاچه بین چهارصدتا هشتصدمتر و طول آن هم حدود هزار وهفتصدمتر است.

چگونه به دریاچه گهر سفرکنیم.برای رسیدن به دریاچه گهر باید به شهرستان درود در نزدیکی خرم آباد سفرکنیم.مسیرهای سفر به درود ازتهران(تهران.اراک.ازنا.درود) از تهران باقطارهم می شود به درود رسید.از اصفهان(اصفهان.تیران.داران.الیگودرز.ازنا.درود)از اهواز،یا با قطار،ایستگاه درود، ویا(اهواز.اندیمشک.خرم آباد.درود).

تجربه ها و نکات دانستنی در سفر به دریاچه گهر!

فاصله دریاچه تا شهر حدود بیست کیلومتر است. از این مسافت دو کیلومتر را با خودرو شخصی یا تاکسی باید برویم تا به نقطه اول مسیر برسیم. جایی که یک پایگاه محیط زیست و حریم منطقه حفاظت شده قرار دارد. از آن نقطه تا خود دریاچه حدود هجده کیلومتر است. این مسیر خوشبختانه به همان شکل مال‌رو حفظ شده و خبری از صدای خودرو نیست. تصور هجده کیلومتر پیاده روی شاید برای کسی که تجربه راهپیمایی اینچنین ندارد سخت باشد، اما باور کنید اگر دراین فصل به آن دیار سفرکنید، زیبایی سحرآمیز منطقه به شما مجال فکر خستگی را از شما می گیرد. یادم هست در دوره راهنمایان تور، خانم استاد سرکلاس درپاسخ به این سوال که زیباترین نقطه ای که خودتان رفته اید کجا بوده از دونقطه نام برد که یکی همین مسیر سحرآمیز منتهی به دریاچه بود.در وصف زیبایی این طبیعت بهتر است فقط بگویم باید رفت و دید.

طول مسیر اما بدون کمک گرفتن از چهارپایان خصوصاً در شرایطی که کوله پشتی طبیعت گردان سنگین باشد مشکل است، راه چاره استفاده از چهارپایانی است که بومی ها برای استفاده گردشگران اجاره می دهند، پس اگر بار همراه دارید بهتر است از این حیوانات استفاده کنید تا همزمان به بومی ها هم کمک مالی کرده باشید.

اگر شما ظهر یا عصر به درود رسیدید ابداً به فکر عزیمت به دریاچه نشوید. یکی بخاطر نا آشنا بودن به مسیر و خطر سقوط و احیاناً خطر حیوانات وحشی، و از این مهمتر اینکه تماشای مسیر را از دست می دهید.پس بهتر است شب را در چادرهای خود و یا مسافرخانه های درود سپری کنید و صبح خیلی زود پیاده روی را شروع کنید، ناهار را در توقف گاه بین راه به اسم پنبه کار، که رودی هم جاری است بگذرانید و عصر به دریاچه برسید.قطعا می دانید که پیمودن این مسافت قبل از هرچیز به کفش مناسب هم نیازمند است.

اگر صبح حرکت را آغاز کرده باشید عصر پس از عبور گردنه ای که بعضی آنرا خسته نباشی نام نهاده اند کم کم به دریاچه می رسید. اطراف دریاچه چندساختمان هست متعلق به سازمان محیط زیست و شکاربانی که انصافا برخورد و همکاری آنان با گردشگران عالی است. یک ساختمان هم متعلق به نیروی انتظامی است که گویا بیشتر در فصل شلوغی پاسگاه درآن فعال است.

در این قطعه از شاهکار آفرینش اردو بزنید، شب را بمانید، و صبح گاه به دامنه ها و سواحل دریاچه بروید. دریاچه برای شنا هم البته با رعایت نکات ایمنی مناسب است. طبیعت اطراف دریاچه فوق العاده‌ است. هرچه در ارتفاعات بالاتر بروید، زیبایی دریاچه بهتر هویدا می شود. بسته به وقت و زمان سفر شما می توانید چندین شب اقامت کنید، اما اگر فرصتتان محدود است، حداقل همان یک شب را بمانید که برگشت شما هم از صبح شروع شود.

یکی از تحسین برانگیزترین صحنه هایی که در سفر به گهر چشم را می نوازد، حفظ پاکیزگی و ساختار دست نخورده طبیعت است. برعکس سایر مناطق گردشگر پذیر که دست کم بطری های آب معدنی سطح را پوشانده است اینجا حتی درب بطری هم به ندرت دیده می شود. چه خوب است به رشدی برسیم که در برگشت از طبیعت جز ردپایمان هیچ اثری از ما بجای نماند. اما چند نکته دیگر:

درودی ها هم مثل بعضی نقاط دیگر کشور شهر خودرا پایتخت طبیعت می نامند.

ظاهرا فردی اتریشی به نام رودلر افتخار کشف دریاچه را به نام خود ثبت کرده است که بعید است چنین باشد.

اطراف دریاچه برق وجود ندارد، تنها مراکز ذکر شده برق خورشیدی استفاده می کنند، اگر به گوشی وابسته هستید، ضمن اینکه آنجا به سختی آنتن وجود دارد، باید فکری برای خاموشی گوشی و احیاناً نگرانی خانواده ها از قبل بنمایید.

به لحاظ امنیت خوشبختانه وضع امنیت خوبی در آن نقطه حاکم است.

فرصت اصلی سفر به درود از نیمه اردیبهشت شروع می شود، در تعطیلات خرداد به اوج می رسد اما تا تیرماه هم فرصت سفر هست. لکن اگر اهل ماجراجویی هستید، زمستان هم طبیعت  پوشیده از برف این منطقه با رعایت نکات ایمنی و اصول سفر در زمستان مقصدی بسیار عالی محسوب می شود.   

سفرکنید  تا سالم بمانید….

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد