تاریخ درج خبر : 1394/03/11
کد خبر : ۵۱۰۶۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

دانشگاه یاسوج در رده مؤثرترین دانشگاه‌های جهان

دانشگاه یاسوج در رده مؤثرترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه یاسوج، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  اظهار کرد: در 25 سال گذشته بیش از 360 میلیون استناد در دنیای علم صورت گرفته که 80 درصد این استنادها تنها در 7 درصد از کشورهای دنیا صورت گرفته است.

محمدجواد دهقانی افزود: بنابراین کسب مرجعیت علمی دشوار بوده و نیازمند برنامه‌ریزی و یک جهاد علمی است.

دهقانی افزود: 100 دانشگاه برتر دنیا در پنج سال گذشته 34 درصد از کل استنادهای دنیا را دریافت کرده‌اند آنها همچنین 21 درصد از علم دنیا را تولید می‌کنند.

وی تصریح کرد: پایگاه طلایه‌داران علم تامسون رویترز (ISI) فهرستی از موثرترین دانشگاه‌های دنیا را معرفی می‌کند، دانشگاه‌ها بر اساس تعداد استنادهایی که در طی ده سال گذشته دریافت کرد‌ه‌اند، انتخاب شده‌اند.

وی گفت: این فهرست هر دو ماه یک بار روزآمد شده به نحوی که دانشگاه‌ها مرتباً مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت عدم کسب حد نصاب امتیاز، حذف می‌شوند.

دهقانی افزود: برای انتخاب موثرترین دانشگاه‌ها، کلیه دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی دنیا بر حسب میزان اثرگذاری آنها مشخص و مرتب‌سازی می‌شوند، در گام بعدی یک درصد برتر آنها که دارای بیشترین میزان اثرگذاری بوده‌اند انتخاب و معرفی می‌شوند.

سرپرست ISC خاطرنشان کرد: مایه مباهات است که 30 دانشگاه از کشور جمهوری اسلامی ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر که دارای بیشترین میزان اثر گذاری بوده‌اند، مشاهده می‌شود.

وی اظهار داشت: در بین دانشگاه‌های جامع، نام 12 دانشگاه از جمله دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، شیراز، تبریز، فردوسی مشهد، رازی، بوعلی سینا، کاشان، یاسوج، شهید باهنر کرمان، ارومیه و سمنان به ترتیب اثرگذاری در این فهرست حاضر شده‌اند، همچنین دانشگاه آزاد اسلامی نیز در لیست یک درصد دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته و در این فهرست حضور دارد.

 دهقانی افزود: از این میان کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی، یک سوم دانشگاه‌های برتر کشور در این حوزه را تشکیل می‌دهند.

وی گفت: در این گروه به ترتیب دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی شیراز، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی تبریز، موسسه پاستور ایران، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی کرمان و بقیه‌الله (عج) در رده دانشگاه‌های یک درصد برتر دنیا حضور دارند.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (RICeST) افزود: همچنین 7 دانشگاه صنعتی کشور در زمره یک درصد دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته که دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، علم صنعت ایران، خواجه نصیر طوسی، صنعتی بابل و صنعتی شیراز به ترتیب میزان اثرگذاری فهرست دانشگاه‌های یک درصد برتر جهان آورده شده‌اند.

وی در پایان تصریح کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) حضور این دانشگاه‌ها در میان دانشگاه‌های برتر که دارای بیشترین میزان اثرگذاری بوده‌اند را به تمامی دانشگاهیان تبریک و اظهار امیدواری می‌کند که با پیگیری برنامه راهبردی خود در راستای مرجعیت علم و فناوری در جهان و در تحقق سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری گام بردارند.

این مسئول گفت: کسب این افتخار از سوی دانشگاه یاسوج را به اعضای هیئت رئیسه، کارکنان و دانشجویان عزیز تبریک می‌گوییم.

خبرهای مرتبط

پربازديد