تاریخ درج خبر : 1394/03/25
کد خبر : ۵۱۱۶۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -
پری دانش‌پذیر

تأملی بر دو موضع استاندار؛ از تقبیح میراث فرهنگی تا تجلیل امورمالیاتی

اخیرا استاندار محترم در دو جلسه متفاوت به تقبیح و تجلیل از دو سازمان دولتی پرداخته است که به عنوان الگوی تحلیل و نقد عملکرد سازمان­ها، شایسته مطالعه است؛ مواضع استاندار محترم، فتح ­بابی شد تا رویه عملی این دو سازمان در تعامل با شهروندان، نحوه ارائه خدمات، رعایت حقوق شهروندان و … مورد بررسی قرار گیرد و بتواند منشأ خیری در شناخت حقوق و تکالیف متقابل مردم و دولت (ادارات استان) باشد. این نوشتار در چند بخش ضمن توجه به رسالت این دو دستگاه و تشریح عملکرد عینی آنها در تعامل با مردم، به رسالت و عملکرد سایر دستگاه­ها -جهت ارایه مدل مطلوب حاکمیتی در تضمین حقوق، رفاه و آسایش شهروندان استان و ضرورت تعامل صحیح با مردم- گریزی خواهد زد. بایسته ­است که نماینده ارشد دولت در استان و سایر مقامات، در ارزیابی نهادها و حراست از حقوق مردم و تلاش برای فرهنگ­سازی بهینه اداری در استان، مدنظر قرار دهند:

قسمت اول: ترسیم فضای جلسات منجر به تجلیل و تقبیح (ارزیابی شکلی)

در قسمت اول ضرروت دارد به فضای جلسه­ هایی که احتمالا باعث بروز دو موضع متفاوت از استاندار شده، پرداخته شود تا خواننده و مردم تبیین بهتری داشته باشند؛

جلسه اول (جلسه مربوط به ستاد خدمات سفرهای نوروزی 30/1/94): این جلسه به صورت عمومی و در سالن اجتماعات برگزار شده بود و مقرر بود که از کلیه دستگاه­های ذیربط تجلیل شود. میراث فرهنگی یکی از این نهادها و متولی اجرای برنامه تجلیل بود. در این جلسه باید خدمات چندین دستگاه به شکل مختصر اطلاع­رسانی و تجلیل شود. از طرفی باید دانست در چنین جلسات بزرگ و پر از همهمه، طبیعتاً آرامش خاطر در آن نسبت به جلسات کوچک و گعده­ای کمتر است. در این جلسه مهمان ویژه (استاندار) با تأخیر وارد جلسه شده و از سویی دیگر با توجه به جلسه شورای تأمین، خواستار هر چه مختصر شدن برنامه می­باشد (اگرچه با توجه به تعدد دستگاه­ها، برنامه از قبل فشرده بوده و مجدداً فشرده نمودن آن چندان امکان­پذیر نیست، کما اینکه با فشرده ­تر کردن برنامه ­ها، خدمات برخی نهادها از قلم افتاد). در چنین حالتی که انسان (در مقام ارزیاب) عجله دارد و زمانِ کوتاه نیز از نظرش، طولانی می­ نماید، صرفاً حال را می­بیند و ملاک قرار می­دهد و قطعاً داوری و ارزیابی در این حالت محل تأمل است. البته در این جلسه راه و شهرسازی استان نیز بی­ نصیب از انتقاد استاندار نماند و این شد آنچه در تیتر رسانه ­ها آمد؛ انتقاد جدی استاندار از عملکرد میراث فرهنگی.

جلسه دوم (جلسه مسئولان امورمالیاتی استان با استاندار 9/2/94): این جلسه در اتاق کوچکی (بنا بر عکس رسانه­ ها) با نشستن بر روی کاناپه (سوفا) بسیار مرتب و منظم و به تعداد نفرات محدودی (کمتر از 10 نفر)، در کمال آرامش (با توجه به نحوه نشستن استاندار که در حالت ریلکس بوده و دو دست را بر دسته­ های مبل به حالت 90 درجه از جلو و 45 درجه از پهلو گذاشته­اند) به همراه وسایل پذیرایی، میهمانان به حالت «رو در رو» یا همان (face to face) می­ باشند. بدیهی است در این فضای صمیمانه هم جسم انسان و هم خُلق وی در آرامش است. و چون عجله ­ای در کار نیست، با حوصله صحبت­ها بیان خواهد شد و درک متقابل و بهتری از همدیگر خواهند یافت و گزارش عملکرد (ولو صوری) به نحو بهتری به طرف مقابل تفهیم خواهد شد. بدیهی است در این جلسه که به صورت گعده­ای اداری بوده، برآیندِ قضاوتی خوبی داشته و همگی خندان بوده­ اند و شد آنچه رسانه­ ها تیتر زدند؛ تقدیر استاندار از امورمالیاتی استان. (منبع خبر؛ سایت استان، کد خبر: ۴۷۸۰۸۴، تاریخ 9/2/94)

در قسمت­های بعد مختصراً در آینه مبانی مواضع استاندار، به نوع خدمات، رفتار و تعامل این سازمان­ها با مردم، فلسفه و مبانی وظایف این ادارات در پرتو حقوق شهروندی، کارآیی آنها از منظر مردم، جایگاه ضابطه و رابطه و … به نحو مطلوب پرداخته خواهد شد تا بتواند مبنای ارزیابی صحیحی برای مسئولان و روشنگر اذهان مردم در شناخت حقوق خود و تکالیف دستگاه­ها باشد و در بوته آن، امکان­سنجی ارزشی بهینه اتفاق اُفتد. بدیهی است در خلال سلسله نوشتارها ذکر برخی مطالب اجتناب­ناپذیر است که شاید خوشایند برخی نباشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد