تاریخ درج خبر : 1394/03/27
کد خبر : ۵۱۱۸۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -
سعید پرندوار

ببخشید اگه یکم رک هستم …!!!

گاهی حرفی، راهی، رفیقی، همکاری، رفتاری، کرداری، تو را به نوشتن به فریاد زدن وا می‌آورد.
دنیای بزرگ فکر و اندیشه گاهی آدمی را بدان سو حرکت می‌دهد که از حنجره کلمات فریادی بشنود بر سر گوش‌هایی که خودشان را به خاموشی عادت داده‌اند، گاهی این کلمات بر روح بی‌جان کاغذی نقش می‌بندند تا به ذهن خشکیده‌ای جان بدهند.
و این اندیشه یک مفهوم بسیار گسترده و ارزشمند است که اگر در جهت مثبت و درست به کار گرفته شود نقش سازنده و مفیدی در اصلاح امور خواهد داشت در غیر این صورت نتیجه‌ای برعکس دارد اما کتاب‌ها و مطالب بعضی از نویسنده‌های بومی که بوی غرض، تاریخ این دیار را با خوبی‌ها و بدی‌هایش به سمت و سویی به‌دوراز واقعیت به اذهان عموم می‌رساند که متأسفانه این پدیده آلوده ماهیت و کارکرد اصیل تاریخ را از دست خواهد داد و این می‌شود ابزاری برای حرکت کردن در راستای انگیزه‌های شخصی.
بعضی رفتارها و کردارها از طرف دوستان چنان غافلگیرکننده است که تا مدت‌ها دیگر دلت نمی‌خواهد به دیوار این کاغذ باطله‌ها چیزی بنویسی.
روی سخنم تعدادی از به‌ظاهر نویسنده‌ای است که مدت‌زمانی است مسیر تخریب و یا تمجید نابه جا را در پیش‌گرفته‌اند.
جناب نویسنده محترم …؟!
ببخشید اگه یکم رکم … اما اگر قرار باشد مبنای روشنگری مخرب شما، چه از جنگ دره سرد، چه از جنگ سمیرم یا تخریب و زیر سؤال بردن طوایف و دیگر ایلات و یا هر رویدادی دیگر از این تاریخ منافع شخصی باشد نه عموم مردم، شغل مقدس نویسندگی را با نوشتن کتاب و کتابچه زیر سؤال برده و خود را جلال»، طایفه را منتهی الا رب و ایل را مهذب الا سماء جلوه دهی، رسالت خطیر و ارزشمند آگاه‌سازی به انحراف رفته و باید این واقعیت را پذیرفت که بزرگی آدم‌ها به ذات و دل پاکشونه، نه اسم و ملک، سبیل و گذشته‌های مبهم، پس چو بد کردی مباش ایمن ز آفات.
برخی از این افراد از این ابزار روشنگری و پرکاربرد صرفاً در جهت رسیدن به امیال شخصی گام برمی‌دارند و هر جا دنیا و افرادش بر وفق مرادشان بود رو به تعریف و تمجید در پیش می‌گیرند و هرکجا به مصالح و منافع شخصی نائل نگردیدند بدون پشتوانه منطقی و ادله انسانی کافی، شمشیر انتقاد از نیام برمی‌کشند و افراد را نه از دریچه روشن نقد که از دم تیغ تخریب می‌گذرانند.
اگر گویند فتح تهران توسط مشروطه خواهان بختیاری را، اگر گویند رشادت‌های علی مردان، کی لهراسپ و آریوبرزن‌ها را، اگر گویند دلاوری و شجاعت‌های بی‌بی مریم بختیاری را، واقعیت‌هایی بوده و هستند که در دل تاریخ این مرزوبوم حک‌شده است.
پس به یاد بیاوریم نوای دل‌نشین نی شیخ علی مرادها را، خاطرات تلخ و شیرین بخارای من ایل من و یا کوچ‌ها را، هی هی چوپان و شیپور ساز و نقاره ها را، پرواز دستمالها و تک و تاک چوبهای عروسی ها را،
اما خورشید رفت و پرتو زردش ماند
ایل رفت و غبار و گردش ماند
اگر رسالتمان را فراموش کرده ایم، آنجایی که باید حرف بزنیم سکوت می کنیم و آنجا که نباید حرف بزنیم حرف می زنیم زیرا خواسته، خواسته ی خودمان است نه مردم! ما در قراردادی ذهنی در قانون نانوشته های امین مردم شده ایم.
جا داره که در اینجا از مرحوم استاد محمد بهمن بیگی نیز یادی کنیم:
با یک چادر، با دو زیلو
با یک تخته سیاه و اندکی گچ سفید
بنای قشنگی را پی افکنده بودم، بنایی استوار
بنایی که از باد و باران بیم گزند نداشت…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حسینی گفت:

  دست مریزاد

 • ناشناس گفت:

  احسنت جناب مهندس پرندوار عزیز بسیارجالب بود هرچه از دل بر آید بر دل نشیند

 • Zh گفت:

  بسیار زیبا آقای پرندوار

 • mohammad گفت:

  شما چرا اسمی از جنگ تنگ گجستان یا غارت نورآباد و کازرون توسط ایل جلیل…یا جنگ دره باریک جلیل با بویراحمد سفلی حرفی نمیزنید….چرا اسمی از ملا هانی جلیل و غلامحسین جلیل(سیاهپور)وملابهمن کریمی و ملا رشید مسعودی نمیارید….فکر میکنم زیاد هم رک نیستید….با تشکر خواهشا پاسخ دهید

 • بویراحمد/ گفت:

  درود بر ایل بزرگ تامرادی ، سرافرازان جنگ دره سرد ، جنگ سمیرم و تنگ تامرادی.

 • بویراحمد گفت:

  درود بر ایل بزرگ تامرادی ، سرافرازان جنگ دره سرد ، جنگ سمیرم و تنگ تامرادی

 • ساعد گفت:

  سپاس .به نکته جالبی اشاره نمودید وقتی اخبار مهم کشور متمدن ما نرخ مرغ وبرنج وگوجه شده ،فرصت ورغبتی برای رفع خلا های فکری وفرهنگی نمی ماند.

 • هم استانی گفت:

  سلام – آقای پرندوار عزیز – در خوبی و صداقت و…قوم لر همه ما هم عقیده هستیم .
  اما در مورد آریوبرزن که اگه لر باشد لر های بهبهان مقیم ارجان و نه از لر های حال مقیم استان است.فک نکنم در این هم جای بحثی باشد.
  اما در مورد خوانین استان ما از هر طایفه و ایلی جز غارت و چپاول – شهوت رانی -ظلم و ستم و….به یاد نداریم و نشنیده ایم – اگه بختیاری ها تهران را فتح کردند اگه علی مردان خان …..فلام کرده یا بهمان — ما هم سمیرم را غارت کردیم .و برادر کشی و….
  البته برای خوانین محترم نسل جدید (انقلاب ) احترام ویژه قائل هستیم و…..

 • فرهاد گفت:

  واقعا تنها نویسنده ای که در متناش بویی از تهمت،افترا،بدگویی،ناسزا،دورویی،چاپلوسی و هرگونه صفات بد نیست و درعین حال خوش بیان و پراز معنا و بی ریا مینویسد…من که مرتب پیگیر نوشته های زیبای شما هستم مهندس پرندوار عزیز و به دید و تفکر روشنگرایانه شما درود میفرستم.

 • Amin گفت:

  نه قصد تعریف دارم نه تمجید
  مردی خونسرد ولی جسور
  دوست من است اما برادر
  کلامش گرم و دلنشین
  عاشق وطن و دیار
  مردی از جنس سادگی لر
  درود بر تو ای یارآور دلاوریها
  کلامت همچنان بر دل نشیند…
  یادت همچنان در قلب ما نقش بسته است
  به امید دیدار مجدد در غربت شرجی

 • صادقی گفت:

  نظر خود را وارد نمایید… زیبا و شیوا بود سعید جان
  امیدوارم که این افکار زشت که در این استان … شیوع پیدا کرده از بین رفته و فرهنگ غلط طایفه گرایی که سدی هست برای پیشرفت از بین رود
  همه ما چه از تامرادی و ایل بویراحمد گرفته تا باوی طیبی و دشمن زیاری و دیگر طوایف و ایلات از یک نژادیم

 • ناشناس گفت:

  بسیار عالی جناب پرندوار

 • همزبان گفت:

  و اما ادامه حرفام. برادر با برادر خودش مشکل داره وقتی اختلاف بین خانواده زیاد باشه بین طایفه ها به چه صورته. سیاستمداران ما هم که به کلی اصالت خودشون رو فراموش کردن و در جهت منافع شخصی خودشون کار میکنن تو این سرزمین جایگاه ما کجاست من کاملا باشما دوست عزیز موافقم باید ریشه یابی کرد ببینیم مشکل کجاست من کاری به هیچ حزبی ندارم اما ما تو هر حزبی که باشیم باید اصالت و رسالتمان یادمون نره همه باید بدانند که اصالت لر به کجا و چه دوره ای تعلق داره قوم با اصالت ایران الان در چه جایگاهی قرار داره؟ دلم پره ؛دلم میسوزه، کجا خالی کنم حرفای دلمو. افتخارم این است که لر هستم لر یعنی اصالت غیرت وبزرگ

 • همزبان گفت:

  سلام بر دوست گرامی. مطلب شما را خوندم مطلب بسیار خوبی بود بیانات جنابعالی منو به گذشته برد به زمانی که خان و کدخدا چه قربی داشت به زمانی که علی مردان و………. چه کارهای بزرگی کردند و افتخاراتی را برای مردم غیور لر بوجود آوردند ما ادامای بزرگی رو از دست دادیم یه زمانی میگفتند فلانی از طایفه مثلا علی مردانه طرف مقابل انگار دنیار بهش دادن چون اصالتش میشناخت و اما متاسفانه امروز افکار و ذات آدما داره به کلی تغییر میکنه اصالت داره از بین میره پول و شهرت جای اصالت و ذات خوب بودن رو گرفته تا فردا بگی فلانی خانزاده است یا از طایفه مردان بزرگ ما هستند کسی زیاد توجه نمیکنه ادامه دارد

 • ناشناس گفت:

  درود بر شما مرد بزرگوار.
  چند مدتیه به این سایت سر میزنم نویسندگان فوق العاده خوبی دارند اما نظر شخصی خودم در مورد جنابعالی قابل وصف نیست خیلی لذت میبرم از مطالب هایی که مینویسی کشور ما و جامعه لر زبان به داشتن جوانانی همچون شما باید افتخار کرد.

 • ناشناس گفت:

  درود بر مردی از سرزمین لر،مردی از جنس الماس،مردی از جنس غیرت،مردی از جنس انسانیت،مردی از جنس هنر،مردی از جنس نویسندگی،مردی آرام و خونسرد،مردی که وجودش برای مانند نفس کشیدن است.باشد زنده ایم،نباشد مرده ایم.بله دوستان چندگاهی است او را میشناسم در حد یک رهگذراما،مدتی است شناختم به او خیلی زیاد شده حسرتم از این است که چرا زودتر او را نشناختم خدا را شاکرم که دوست و داداشی مانند او دارم مردی توانمند و جسور،مردی باغیرت وصبور همه ادما این خصلت رو ندارن و چیزی که من در او دیدم کلی افتخار است برای من.بله مردی بنام سعید پرندوار.متن بسیار زیبا و آموزنده ای است قوم لر به داشتن مردی چون شما افتخار میکند.

 • سیاسی گفت:

  دستت درد نکنه جناب پرندوار
  متاسفانه یه ویروس خیلی خطرناکی که تو این ایام و روزها پدیدار شده تبلیغ نابه هنجار و تخریب طوایف مختلفه
  مثلا اینکه چرا یک طایفه محترم که در تمامی عرصه ها چه قبل از انقلاب و چه در دفاع مقدس و حضور در تمامی صحنه ها و انتخابات و اکثریت جمعیت این استان را تشکیل می دهد ناجوانمردانه مورد هجوم انتقادها و تخریب ها قرار گرفته ، ما همه برادر و یک نژادیم
  اما متاسفانه فکر زشت و پلید بعضی از دوستان بخصوص عزیزانی که در متن کتابهای تاریخیشون این طایفه رو بد جلوه می دهند
  آرزوی سلامتی برای این تعداد از دوستان و موفقیت برای تمامی هم استانیهای عزیزمان

 • فرهاد گفت:

  احسنت مهندس پرندوار گل گفتی

 • ناشناس گفت:

  خدایی خودت می دونی چی نوشتی؟
  مثل مرد حرفت رو بزن
  اگه حرفت درسته
  منظورت چی بود؟
  واقعا دوس دارم بدونم

  • فرهاد گفت:

   کلاس چندی عزیزم؟ خوب تو که این چیزارو متوجه نمیشی برو کارتون ببین!

پربازديد