تاریخ درج خبر : 1394/03/28
کد خبر : ۵۱۱۸۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -
سیدمهدی سجادی

پهلوانان هرگز نمی میرند؛ به احترام آن دستان‌بسته

همه ما با واژه جنگ، یا لااقل تهاجم عراق علیه ایران آشنا هستیم، تداعی آن همه ویرانی ها، یتیمی ها، بی خانمان شدن ها، برای تمامی ملت ایران دور از ذهن نبود که پس از 31 شهریور 1359 با شروع شیپور جنگ توسط معدوم زنجیری و جهنمی، صدام، که در طول تاریخ، دنیا مانند آن پست ورذل رابه خود ندید و باچراغ سبز و کمکهای لجستیکی کشورهای غربی و نوکیسه گان عرب منطقه در طی 8 سال جنگ، شادی از این خاک رخت برمی بندد.
میگذرد، آن هم خیلی حزین، تا در نهایت در مرداد 1367 متعاقب قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد این تهاجم ویران کننده و خونین پایان می یابد.
دوستان عزیز توجه دارند که در جنگهای نظامی آسیب هایی که پس ازجنگ نمایان می شود و منشعب و به تبع تهاجم اولیه می باشد بسیار از خود تجاوزگریها سهمگین تر است، چرا چون در ابتدا اقتصاد ضربه جبران ناپذیری به علت آسیب زیر ساختهایی که بضی از آنها تا چندین دهه قابل جبران نبوده، وباعث تاثیرات مخرب بر پویایی جامعه و مراودات بین المللی جامعه می شود، اما ما ایرانیها از جهاتی با کشورهای دنیا متفاوت هستیم یکی از این جهات را می توان عاطفی بودن و تعلقات احساسی نسبت به آرمانهایمان دانست. بله پس از پایان جنگ ابتدا توسط امام راحل دستور بازسازی مناطق جنگ زده داده می شود، اما آن پیر فرزانه می دانست ضرباتی که به نیروی انسانی و نخبگان ما که به اشکال مختلف درگیر این تهاجم ناجوانمردانه بودند به مراتب جبران ناپذیر تر از جنبه مادی این جنگ هست.
در طول این هشت سال جنگ بسیاری حمله از طرف عراق و همچنین بسیاری عملیات از طرف نیروهای کشور ما انجام شد. یکی از این عملیاتها کربلای 4 بود، بر خلاف دیگر عملیاتهایی که بااقبال نسبی یا مطلق نیروهای کشورمان همراه بود این عملیات منجر به شکست سنگین نیروهای ایرانی می شود. درنگاه اول جدای از اختلاف نظرهای فرماندهان ارشد نسبت به انجام یا عدم انجام، در همان ابتدای عملیات شواهد حکایت از شکست نیروهای کشور عزیزمان می دهد، هیچوقت آمار موثقی از تلفات بدست نیامد اما آماری که نیروهای بعثی اعلام کردند اختلاف فاحشی با آمار اعلامی توسط مسئولان کشورمان داشت. دلایل شکست عملیات را لورفتن عملیات توسط هواپیماهای جاسوسی ایالات متحده امریکا، ستون پنجم سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و مواردی دیگر ذکر می شود.
اما؛ آن دستان بسته؛
با گذشت 29 سال از عملیات کربلای 4 کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح اعلام می کند که پیکر پاک 175 غواص ایرانی عمل کننده در عملیات کربلای 4 در منطقه ابوفلوس عراق تفحص شده تا اینجای خبر بسیار حزین است اما شاه بیتی که تمامی اقشارجامعه را متاثر وباعث واکنش های فراوان هم در فضای مجازی و هم دربین تمام اقشارجامعه شد، این بود؛ «تمامی این غواصان با دستان بسته و بعضی ها بدون جراحت زنده به گور شده اند» تنها سخنی می توان گفت این است، ای عزیزان جوان وغیرتمند اگر چه در آن لحظات سهمگین و آن فضای جانفرسا که زبان قاصر از وصفش است کنارتان نبودیم تا یاریتان دهیم و چه سختیها که در آن ظلمت خاموش به لب آوردید اما خاک تنها مونستان بود، مونسی غریب، که تن های پاک و مطهر شما را همچون گنجی درون خویش تا به امروز برایمان محفوظ نگه داشت، عزیزان چقدر زنده زنده آرام گرفتید، چه برشما گذشت، چه حکایتها ناگفته برایمان خواندید؟ چه پندها نانوشته یادمان دادید؟ اما همین بس که بدانید آن ناجوانمردان هرگز به مقصودشان نرسیدند. شما عزیزانمان همواره سربلندو جاوید خواهید ماند و نام و یادتان نماد عزت و شرف و غیرت و ایستادگی است ما میراث داران شما طلایه دارانیم.
تمام خشم را آسان گرفتند شماها را چه آسان، جان گرفتند
صدوهفتاد دل را، خون نمودند عدد را پنج بار افزون نمودند
چه سهل از مردبودن، دل بریدند شماها راتوان، بیدل بریدند
به سیم غم، شما را دست بستند مثال حرمله، حرمت شکستند
شماها رادرون خاک کردند اگر چه راهی افلاک کردند،
اگر لبهایتان کال از جهان رفت دو چشم نازتان، بازآسمان رفت
اگر مظلوم و تنها جان سپردید تن سالم سوی جانان سپردید
عزیزان جوانم جایتان خوش به نای خشک لب، آوایتان خوش
نفسهای شما را پاس داریم وغیرت، تا ابد میراث داریم.(*)
نگارنده، سید مهدی سجادی دانش آموخته ارشد حقوق.
*شعر از شاعره جوان سیده زهرا سجادی در وصف شهدای غواص.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بختيار رضواني گفت:

    نظر خود را وارد نمایید…درود پروردگار بر شاعر ،درود فراوان خدا بر شما سرداران اصیل ونجیب ایران

  • همولايتي گفت:

    دیروز مراسم رو از تلویزیون دیدم فکر کنم وارد حاشیه شده بود ولی به راستی پهلوانان هرگز نمی میرند

پربازديد