تاریخ درج خبر : 1394/03/29
کد خبر : ۵۱۱۹۲۵
+ تغییر اندازه نوشته -
حبیب الله پیشوا

«وحدت یا انشقاق در درون جریان اصولگرا و اصلاح طلب استان»

سایت استان: حبیب الله پیشوا

با نزدیک شدن به 7 اسفند و برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بحث از وحدت یا اختلافات درون جریانی در دو جبهه مهم و سرنوشت استان یعنی اصولگرایان و اصلاح طلبان سایه بر سیستم رسانه ای می اندازد، سوال این است که آیا این دو جریان می توانند هر کدام روی یک گزینه برای هر سه حوزه انتخابی استان توافق کنند؟
کسانی که مسائل سیاسی و اجتماعی استان را رصد می کنند کاملاً در می یابند که امکان وحدت از طریق توافق روی یک گزینه برای هر کدام از دو جریان عملاً غیر ممکن است، زیرا از میان هر سه حوزه انتخابیه (بویراحمد و دنا- گچساران و باشت- گهکیلویه، چرام، لنده و بهمئی ) همه توجهات به یک کاندیدای واحد در هر دو جریان و برای حوزه انتخابیه شهرستانهای بویراحمد و دنا بیش از حوزه های دیگر مورد توجه بوده است.

1- حوزه کهگیلویه، چرام، لنده و بهمئی؛
جریان اصولگرای این حوزه چند سالی است که حال و هوای خوشی را ندارد، با وجود اینکه آقای سید علی محمد بزرگواری کاندیدای این جریان در دوره های هشتم و نهم بوده ولی اوضاع بر وفق مراد نیروهای این جریان در این چهار شهرستان نمی باشد و احتمال این که این نیروها گرد هم و دوباره احیاء شوند کاری سخت و شاید هم غیر ممکن باشد.

از طرفی آقای بزرگواری یک طرف جریان اصولگرایی است و از طرف دیگر آقایان (موحد، مژدهی پور، فیاض بخش، حبیبی، هاشمی و… ) خود را نیز اصولگرا و مدعی این جریان می دانند و شنیده ها حاکی از آن است که در آخرین جلسه ای که هفته گذشته در تهران برگزار شده بود افراد فوق به توافق رسیدند که یک یا دو نفر را بعنوان گزینه نهایی معرفی نمایند.

اختلافات درونی اصلاح طلبان کهگیلویه

از سوی دیگر امکان این که آقایان لاهوتی و منطقیان به عنوان دو نیروی کاریزمای اصلاحاتی این حوزه روی یک گزینه اعم از اینکه از بین خود یکی یا شخص ثالثی را به عنوان گزینه اصلاحات معرفی کنند تاکنون توافقی حاصل نشده و یا به نوعی می توان گفت که غیر ممکن به نظر می رسد، زیرا این دو از قبل اختلافات دورن جریانی را با هم داشته و در حوزه انتخابیه مذکور با هم رقیب بوده اند و با مدیریت استانی آقای دکتر خادمی و توجه ویژه به آقای منطقیان در چینش مدیران استانی و شهرستانی اختلاف مزبور دو چندان و حساس تر نیز شده است.

2- حوزه گچساران و باشت؛
هر چند زمزمه هایی مبنی بر احتمال توافق بین آقایان سید قدرت حسینی، علی مراد جعفری و فولادی وندا ( علی زاده ) شنیده می شود ولی به نظر می رسد که هنوز آن دیوار اعتمادی که قبلاً تخریب گردیده، بازسازی و مرمت نشده است.

دو دستگی در جریان اصلاح طلبان گچساران و باشت

از طرف دیگر جریان اصلاحات نیز گرفتار دو دستگی است، یک طرف قضیه دکتر غلامرضا تاجگردون نماینده فعلی آن دو شهرستان و طرف دیگر آقای حاج بهرام تاجگردون و یاران محکم و دیرینه اش همانند آقایان خواجوی، کفایی و… می باشد که تاکنون اقدامی جدی در جهت مصالحه بین آقایان فوق که منتج به نتیجه شود صورت نگرفته است.

اختلاف بین جریان اصولگرایان سلیقه ای و مقطعی است

اختلاف بین جریان اصولگرایان سلیقه ای و مقطعی است ولی به نظر می رسد اختلاف در درون اصلاحات در این حوزه رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است، زیرا در اصلاحاتی بودن آقای دکتر غلامرضا تاجگردون از دیدگاه افراد فوق الذکر و سایرین حرف و حدیث وجود دارد.

هر چند آقای دکتر غلامرضا تاجگردون خدمات قابل توجه و شایانی به حوزه انتخابیه شهرستان های گچساران و باشت انجام داده و چهره ای فرا استانی به خود گرفته ولی باید توجه داشت که تاجگردون در دایره رقابت انتخاباتی و در صورت توافق اصولگرایان بر روی یک کاندید واحد از ضریب اطمینان بالایی برخوردار نمی باشد چون جمع آرای آقایان حسینی، جعفری و فولادی وندا در دوره نهم فاصله قابل توجهی با آرای آقای تاجگردون داشته است.

از طرفی نیروهای اصلاح طلب در شهرستانهای کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده که در دوره نهم به علت تحریم در کاندیداتوری بعضاً روانه این حوزه و به آقای تاجگردون رای داده اند، در این دوره بدون شک خود یک یا دو کاندیدا خواهند داشت و سبد رای آقای دکتر تاجگردون لطمه خواهد دید.

3- حوزه بویراحمد و دنا؛

در این که این حوزه به علت مرکزیت استان، شرایط آب و هوایی مناسب و مهاجرت بی رویه از سایر نقاط استان به این منطقه از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار می باشد بر هیچ کسی پوشیده نیست، به همین جهت هر دو جریان اهتمام خاصی برای این حوزه بکار می گیرند و بر خلاف آن دو حوزه و با وجود این که افرادی همانند سید باقر موسوی، غلام محمد زارعی و … از جریان اصولگرای این دو شهرستان خارج و رویه خاص خود را پیموده اند ولی شاکله و انسجام جریان تاکنون باقی مانده به طوری که پس از انتخابات مجلس نهم در سال 1390 شورای مرکزی این جریان تاکنون قریب به یکصد جلسه برگزار کرده و معمولاً هر دو هفته یک بار شورای مرکزی این جبهه در یاسوج تشکیل و مسائل روز را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند.

تعیین کاندیدهای منتخب اصولگرایان بویراحمد و دنا

از یک سال قبل شورای مذکور گروه نه نفره ای را تعیین تا در مورد کاندیدای احتمالی این جریان برای دوره دهم رایزنی و نهایتاً یک نفر به عنوان خروجی جریان معرفی گردد، هر چند وقت زیادی صرف این موضوع شده و مذاکرات و جلسات متعددی در این خصوص انجام گرفته ولی در یک همایش یکصد نفری که از همه مناطق در تاریخ 94/3/8در شهر یاسوج برگزار شد نفرات اول تا سوم مشخص ولی باید حرکتی اساسی برای اجماع قلبی صورت گیرد تا موفقیت حاصل گردد.

با وجود این که تاکنون رئیس گروه نه نفره که مسئول پیگیری انتخابات و خروجی جلسه 94/3/8 را به عهده داشت فرد خاصی را به عنوان کاندیدای اصولگرایان معرفی ننموده ولی اخبار خروجی سایت های خبری حاکی از آن است که آقای دکتر خلقی پور نفر اول جلسه مذکور بوده و باید منتظر گذشت زمان بود تا اینکه جریان بتواند در رابطه با مشکلات و موانع پیش روی آقای خلقی پور اقداماتی را انجام دهد؟

سردر گمی اصلاح طلبان بویراحمد برای معرفی کاندید واحد

اگرچه جریان اصولگرا تمهیداتی برای معرفی گزینه خود انجام داده است ولی جریان اصلاحات همچنان سردر گم و منتظر تعیین صلاحیت ها در حوزه انتخابیه مزبور می باشند که در حال حاضر چندین نفر منتسب به این جریان در حال یارگیری و مبارزه انتخاباتی هستند ولی تا زمانیکه نتیجه صلاحیت نامزدها روشن نشود عملاً کاندید واحد جریان که اتفاق نظر روی آن باشد مشخص نمی باشد.

سئوال این است که آیا نیروهای قدیمی و کاریزمای اصلاحات وارد عرصه انتخابات می شوند یا نه؟

و چنانچه این نیروها داوطلب کاندیداتوری نشوند و یا رد صلاحیت شوند، آیا امکان اجماع روی گزینه واحد وجود دارد؟

تعدد کاندیدهای جریان اصلاح طلب و اصولگرا در هر سه حوزه انتخابیه

بنابراین:
1-مجموعه شرایط بیانگر آن است که هر دو جریان در هر سه حوزه انتخابیه از تعدد کاندیدا برخوردار خواهد بود و تجربه نشان داده که در هر فعالیتی اعم از سیاسی ، اجتماعی و یا بنگاههای اقتصادی چنانچه روحیه تعاون و خرد جمعی از بین برود آن صنف چاره ای جز شکست را به همراه نخواهد داشت و از منظر جامعه سیاسی روحیه تعاون و مشارکت پذیری در جامعه ما (ایرانی ) ضعیف است.
2- اگر شرایط به همین منوال پیش رود باید گفت که افراد مستقل که دارای شخصیت کاریزما و مقبولیت رای آوری داشته باشند، از شانس بیشتری برخوردار می باشند، زیرا هواداران این دو جریان از تعدد کاندیدا و اختلافات درون گروهی خسته و این تعدد کاندیدا موجب سردرگمی و بلاتکلیفی هواداران خواهد شد.

3- بنظر می رسد در صورت استانی شدن انتخابات تا حدودی این مشکل بر طرف شود، زیرا در آن صورت بطور طبیعی تعدادی از کاندیداها بعلت عدم مقبولیت در رای آوری خود بخود از صحنه کنار و در آن شرایط است که معادله تغییر می کند، بدین صورت که شانس برای افراد مستقل بسیار ضعیف و کاندیداهای جریانی از شانس موفقیت بهتر برخوردار خواهند شد.

4- جریان اصولگرا بر خلاف جریان اصلاحات این فرصت زمانی را دارد که تلاش برای جمع آوری نیروی های منتقد و مخالف را بعمل آورد و آنان را با گزینه یا گزینه های احتمالی خود هماهنگ کنند، چنانچه این هماهنگی غیر مقدور شود فرصت برای اتخاذ تصمیم بعدی وجود دارد ولی جریان اصلاحات از چنین فرصتی برخوردار نبوده و می بایست بعد از تعیین صلاحیت ها تصمیم گیری نمایند.

چالش های جریان اصلاح طلب استان در انتخابات آینده مجلس

این تصمیم گیری در دقیقه نود برای این جریان می تواند فرصت یا تهدید باشد، فرصت از این جهت که کلیه هواداران بدون چون و چرا تمکین و چون فرصت انتخاب دیگری ندارند تبعیت کنند و تهدید از این جهت که اگر نیروها و هواداران تمکین نکردند امکان جمع کردن آنان و یا جایگزین نیروی جدید مقدور نیست.

در واقع می توان این دو جریان را به دو تیم فوتبال تشبیه کرد که یکی از تیم ها (جریان اصولگرا) از اول تا پایان بازی فرصت انتخاب و تعویض را دارد ولی تیم مقابل (جریان اصلاح طلب) به علت چند کارته بودن برخی از نیروهایش امکان تعویض و یا فرصت جابجایی را ندارد.

5- موثرین یا همان شیخوخیت در هر دو جریان می توانند عامل وحدت و یا خدای ناخواسته باعث دو یا چند دستگی در میان اعضاء و هواداران باشند، بر آنان است که در این برهه زمانی نهایت دقت و از خود گذشتگی را داشته باشند.

لازم به ذکر است که شیخوخیت در استان ما و مخصوصاً در این دو جریان بعضاً مانع بزرگی برای رشد و شکوفایی نیروهای مستعد و توانمند است که در مقاله بعدی مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت.

*فعال سیاسی و مدیرمسئول سایت بشار نیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • باوي گفت:

    اگر همون کار وکالتت را بخوبی انجام بدی در پیش خدا ومردم شرمنده نخواهی شد پرونده احسان رضوانی چه وابی ؟

پربازديد