تاریخ درج خبر : 1394/04/01
کد خبر : ۵۱۲۰۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

غفاری: مرحله داوری عکس بیست و سومین نمایشگاه قرآن کریم پایان یافت

حسن غفاری هنرمند عکاس و دبیر عکس بیست و سومین نمایشگاه قرآن کریم در گفتگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره این مسابقه گفت: بعد از یک وقفه امسال مجددا مسابقه عکس بیست‌وسومین نمایشگاه قرآن کریم در سطح ملی برگزار می‌شود. روز گذشته داوری این آثار به پایان رسید و نفرات برگزیده انتخاب شدند و عکس‌ها به‌زودی به نمایش در می‌آید. طبق آنچه در فراخوان این مسابقه اعلام‌شده بود، نیز به سه نفر برتر این مسابقه جوایز نفیسی اهدا می‌شود.

ghafari5566

وی ادامه داد: همان‌طور که در فراخوان این مسابقه نیز آمده بود، همه علاقه‌مندان به عکاسی باید عکس‌هایی با محورهای اخلاق و معنویت و مفاهیم قرآنی را در زندگی روزمره مردم٬ آئین‌ها و مراسم مذهبی مانند اعیاد٬ سوگواری‌ها٬ جشن‌ها و نیایش‌ها و نیز فرهنگ‌عامه مردم مدنظر قرار داده و همچنین به فضاها و معماری اسلامی بپردازند به‌طوری‌که در عکس‌های آنان صفات قرآنی نمود داشته باشد.

غفاری در ادامه گفت: عکس‌ها قابل‌قبول بود، اما انتظارات ما از نظر قرآنی با توجه به گستردگی بسیار بالایی که در جامعه دارد برآورده نکرد و به نظر می‌رسد که این موضوع باید آسیب‌شناسی جدی شود. البته به‌زعم من این موضوع می‌تواند دو عامل داشته باشد. عامل اول عدم اعتماد عکاسان به جشنواره‌های دولتی در طی این سال‌ها، عامل دوم این‌که علما و مذهب‌یان پرداخت بسیار ضعیفی از قرآن کریم در جامعه دارند. بیشتر کسانی که در این جشنواره شرکت کردند عکس‌هایشان با محوریت امامزاده‌ها، مراسم عاشورا و عزاداری بود، درحالی‌که به‌صورت کاملاً شفاف در فراخوان اعلام‌شده بود، محور مسابقه با موضوع قرآن و مفاهیم قرآنی در زندگی روزمره و نشانه‌های قرآنی است. بیشتر عکس‌ها باید به عنصر قرآنی بپردازد و آیه‌های قرآنی را به‌عنوان نشانه بصری هدف قرار دهد، اما پرداخت‌ها بیشتر نگاه ظاهری داشتند.

وی بیان کرد: باید عدم شناخت کافی از مفاهیم قرآنی آسیب‌شناسی شود، چراکه پس از برگزاری 22 دوره از این جشنواره انتظار می‌رود نگاه عمیق‌تر، مفهومی‌تر و باشکوه‌تری به جریان زندگی شود.

دبیر عکس بیست و سومین نمایشگاه قرآن کریم گفت: 1400 عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این میان 40 فریم برای به روی دیوار رفتن انتخاب شدند و در ماه رمضان به نمایش درمی‌آیند. در این میان نشست با عکاسان و گپ و گفت‌های خودمانی از دیگر برنامه‌های شب‌های رمضان ما در نمایشگاه قرآن خواهد بود.

این هنرمند عکاس که چندی است در فضای مجازی نیز عکس‌های خود را به انتشار گذاشته است دراین‌باره اظهار کرد: اصولا با رسانه‌های مجازی و اجتماعی خیلی میانه خوبی ندارم و بسیار از آن‌ها دور هستم، اما مدتی است که در اینستاگرام صفحه اقوام ایرانی را راه‌اندازی کردم و عکس‌هایی از اقوام ایرانی را به‌صورت روزانه منتشر می‌کنم. چراکه به‌زعم من ما دچار یک ضعف حمایتی شده‌ایم. من وظیفه تولید عکس‌ دارم اما باید این آثار درجایی منتشر شوند تا مخاطب بتواند آن‌ها را ببیند، وقتی در زمان حیات خودم این ضعف اجازه خروجی به من نمی‌دهد، بنابراین سعی می‌کنم از این فضا استفاده کنم آثارم را با مخاطبانم به اشتراک بگذارم. ضمن این‌که آثار به دلیل هزینه‌های بالا حمایت نمی‌شوند و این اتفاق خیلی برای من مقرون‌به‌صرفه نیست.

وی ادامه داد: اما در فضای مجازی آثار خیلی خوب دیده می‌شوند، ضمن این‌که موفقیت دیده شدن آثار در شبکه‌های اجتماعی بسیار بالاست و اتفاق خوشایندی است و از این طریق به بخشی از دل‌مشغولی خودپاسخ می‌دهم.

غفاری در پاسخ به این سؤال که انتشار این عکس‌ها در فضای مجازی تا چه اندازه می‌تواند بر دیدگاه افراد تأثیرگذار باشد نیز گفت: ما آدم‌ها اثرپذیر هستیم و شعورمان درحال تکامل است و هر چه بیشتر ببینیم، منجر به افزایش شعور بصری‌مان می‌شود. تصویر یک‌زبان جهانی است و مشترک بین ساکنین زمین، زندگی ما کوتاه است و خوانش تصاویری‌ اگر سریع باشد باعث دریافت‌های بالا نیز شود. دیگر زمان گذاشتن وقت‌های طولانی برای یک متن به اتمام رسیده است. برخی از افراد که تربیت تصویری ندارند باید زمان زیادی بگذارند تا به ارتباط عناصر بصری تصویری پی ببرند، درحالی‌که زندگی ما در این قرن آغشته به تصویر است و غالب بر زندگی ماست. ما امروز با حجم بسیار وسیعی از عکس‌ها بمباران می‌شویم و باید این ظرفیت و این شناخت و شعور تصویری را داشته باشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد