تاریخ درج خبر : 1394/04/10
کد خبر : ۵۱۲۲۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -

«نزل» کهگیلویه و بویراحمد؛ شگفت‌ انگیزترین غار ایران

در منطقه جوخانه حد مرز بین دو شهرستان کهگیلویه و بویراحمد که روزی محل ایلره‌های عشایری بوده غاری کشف شده که بنا به اعتقاد کارشناسان امکان تبدیل شدن به شگفت انگیزترین غاز در کشور وجود دارد.

استان زاگرس نشین کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن کوهستان‌های متعدد و جنگل‌های فراوان دارای شگفتی‌های خاص طبیعی است که هر از چند گاهی برخی از آنها کشف می‌شود.
غار نزل با داشتن دو حلقه چاه عمیق در کنار هم در منطقه جوخانه واقع شده که با جاده دسترسی 50 متر فاصله دارد که همین موضوع سبب وجه تمایز این غار نسبت به سایر غارهای موجود در ایران شده است به طوری که سایر غارهای کشور چنین جاده دسترسی با این فاصله کم را ندارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: غاز نزل توسط تیم کارشناسی و هئیت غارنوردی این استان در نزیکی جوخانه حدفاصل دامنه کوه نور در دشت جوخانه کشف شد و هم اکنون با همکاری این اداره و استانداری در حال بررسی و مطالعه بیشتر هستیم.
محمود باقری ابراز کرد: تاکنون کارشناسان به 250 متر عمق و 1 هزار و 800 متر طول غار رسیده‌اند که هم چنان تلاش‌ها ادامه دارد و این امکان وجود دارد که بزرگترین غار کشور باشد.
وی با اشاره به اینکه برای ادامه روند در زمینه وسایل مورد نیاز با مشکل روبه رو هستیم، تصریح کرد: احتمال دارد غاز نزل یکی از تونل‌های بزرگ کشور شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از پیدا شدن یکسری سفال در این غار خبر داد و افزود: امکان زندگی انسان در دوران اسلامی در قسمتی از این غار با توجه مطالعات انجام شده، وجود دارد.
باقری همچنین از پیدا شدن آب در انتهای غار نزل خبر داد و گفت: با مطالعات اولیه این غار جزو پنجمین غار کشور از نظر عمق و طول است و امکان برگزاری کلاس‌های غار نوردی را دارد.
وی با اشاره به اینکه غار نزل متشکل از دو حلقه چاه عمیق است که با قطرهای 15 و 10 متر در فاصله 20 متری از هم قرار دارند، بیان کرد: برای مطالعات اولیه این غار 20 تا 30 میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.

منبع: تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد