تاریخ درج خبر : 1394/04/11
کد خبر : ۵۱۲۳۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -

استقبال سرد از نمایشگاه هنر های تجسمی کهگیلویه و بویراحمد

استقبال سرد از دومین آرت اکسپو یاسوج (فروش آثار نقاشی) و نخستین نمایشگاه گروهی نقاشان استان کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج موجب نگرانی هنرمندان این استان شده است.

به گزارش ایرنا،ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻭ ﻫﻨﺮ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺑﺴﺘﺮ ﻭ ﺯﻳﺮﺑﻨﺎﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ، ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﺪ زمینه ﺭﺷﺪ ﻭ ﺑﺎﻟﻨﺪﮔﻲ ﺳﺎﻳﺮ ﺣﻮﺯﻩ ﻫﺎﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻫﻢ کند.

ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻱ ﻫﻨﺮ ﻭ ﺑﺴﻂ ﻭ ﮔﺴﺘﺮﺵ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎﻱ ﻫﻨﺮﻱ ﺩﺭ ﻋﺼﺮ ﻣﺎ ﺑﺎ ﺩﻭ ﻣﻘﻮﻟﻪ ﻱ ﻣﻬﻢ ﻭ ﺍﺳﺎﺳﻲ ﻳﻌﻨﻲ ﺻﻨﻌﺖ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﻫﻨﺮ ﭘﻴﻮﻧﺪ ﻭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ.

ﺻﻨﻌﺖ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ، ﺑﻬﺮﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﺍﺯ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژﻱ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺣﺲ ﻧﻴﺎﺯ ﻭ ﻣﻄﻠﻮﺑﻴﺖ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺼﺮﻑ ﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﺑﺎ ﺑﻬﺮﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﺍﺯ ﻗﻮﺍﻧﻴﻦ ﻋﻠﻢ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎﻳﻲ ﮔﺴﺘﺮﺩﻩ ﺑﺮﺍﻱ ﺩﺳﺘﺮﺳﻲ ﻫﻤﮕﺎﻥ ﺑﻪ ﻛﺎﻻﻫﺎﻱ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻭ ﻫﻨﺮﻱ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻫﻢ ﻣﻲ ﺁﻭﺭﺩ.

به منظور تحقق نقش هنر در توسعه و اقتصادی و با هدف استفاده از ظرفیت هنرمندان برای انتقال فرهنگ و درآمد زایی برای هنرمندان هنر های تجسمی استان کهگیلویه و بویراحمد دومین آرت اکسپو یاسوج (فروش آثار نقاشی) و نخستین نمایشگاه گروهی نقاشان این استان در نگار خانه باران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بر پاشد.

به گفته رییس انجمن هنر های تجسمی استان کهگیلویه و بویراحمد ببش از 114 اثر از 40 هنرمند نقاش این استان در موضوعات مختلف از جمله کوچ، صنایع دستی ، آداب و رسوم و طبیعت استان در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

عبدل الصادق خاک نژاد افزود: در خلق این آثار از رنگ روغن، آب مرکب، آب رنگ استفاده شده است.

وی بیان کرد: این نمایشگاه تا روز 15 تیر امسال از ساعت 8 تا 15 به روی علاقمندان باز است.

اما آنچه موجب نا امیدی هنرمندان از برپایی این نمایشگاه شده، استقبال سرد مردم و مسولان از حاصل دسترنج هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد است.

علی فریدونی کارشناس ارشد نقاشی که با پنج اثر با موضوع صنایع دستی در این نمایشگاه شرکت کرده است، می گوید:این نمایشگاه حاصل دسترنج نقاشان تحصیلکرده کهگیلویه و بویراحمد است.

وی بیان کرد: حضور مسوولان در این نمایشگاه موجب دلگرمی هنرمندان برای خلق آثار هنری برتر می شود.

فریدونی اظهار کرد: به علت بی مهری مسوولان ، هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد دارای رتبه های برتر کسوری، در این استان ناشناخته هستند.

عضو انجمن هنر های تجسمی کهگیلوبه و بویراحمد نیز با انتقاد از حضور کم رنگ مسوولان در بازدید از این نمایشگاه می گوید: برای افتتاح نمایشگاه نامه کتبی برای بیش از 40 اداره در شهر یاسوج ارسال شد که کمتر از پنج اداره در این آیین شرکت کردند.

الهام حسینی موردراز افزود: پیش بینی می شود تا پایان کار نمایشگاه کمتر از 10 درصد آثار در استان فروخته شود،در صورتی که همین نمایشگاه در تهران بیش از 50 درصد فروش دارد.

وی بیان کرد: در کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت هنرمندان برای توسعه فرهنگ استفاده نمی شود.

رییس اداره امور فرهنگی ادراه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: هنر های تجسمی در میان عامه مردم هنری مبهم و هنرمندان هنر های تجسمی به دلیل اینکه از هنری در سکوت و بدون هیاهو برخوردارند، از صاحبان ثروت سودی نبرده اند.

فیروز حسنی افزود: این نمایشگاه نشان داد هنرمندان هنر های تجسمی قصد دارندبا فضای موجود بین هنر های تجسمی و مردم به طور عام و مدیران به طور خاص ارتباط برقرار کنند.

وی بیان کرد: یکی از علل استقبال کم مردمی از این نمایشگاه مفهومی و تخصصی بودن آثار ارایه شده در این نمایشگاه است که برای عامه مردم قابل درک نیست.

حسنی اظهار کرد: به دلیل وابستگی تابلو ها به هم جدا کردن یک تابلو از مجموعه آن مفهوم را به بیننده القا نمی کند.

وی با بیان اینکه نوع زندگی در کهگیلویه و بویراحمد وابسته به طبیعت است، تصریح کرد: خلق آثاری با موضوع زندگی اجتماعی مردم، طبیعت،کوچ و نماد های هنری که مردم با آنها آشنا هستند موفقیت آمیز است.

این کارشناس فرهنگی،ادامه داد: برای استقبال بیشتر مردم ، باید این نمایشگاه ها در فضای متناسب با موضوع دایر شود.

معاون سیاسی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان لزوم حمایت از هنرمندان هم استانی یکی از این حمایت ها را، خرید آثار آنان از سوی اداره ها دانست.

فتاح محمدی افزود: هنرمندان با تاسی از فرهنگ و مبانی غنی اسلامی و قرآنی با نمایش هنر و آثار خود تلاش می کنند که فرهنگ این جامعه را ماندگار و جاودان کنند.

وی گفت: هر کار فرهنگی که بر اساس هنر، ظرفیت ها و توانمندی های هنری خلق شود، پایدار، ماندگار و اثربخش است.

محمدی اظهار کرد: تلاش می کنیم دستگاه ها را هماهنگ و تشویق کنیم که در این نمایشگاه حضور پیدا کنند و خریدار این آثار ارزشمند باشند.

وی با اشاره به این که برای تقدیر از هنرمندان خالق این آثار، تعدادی نیز برای مجموعه استانداری خریداری می شود، گفت: تلاش می شود از طریق صدا و سیمای مرکز استان اطلاع رسانی عمومی صورت گیرد تا همه مردم بتوانند در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و آثار را خریداری کنند.

با ﻧﮕﺎﻫﻲ ﺑﻪ ﺧﺼﻮﺻﻴﺎﺕ ﺻﻨﻌﺖ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻣﺘﻀﻤﻦ ﺍﻳﻦ ﻭﺍﻗﻌﻴﺖ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﺴﺌﻮﻟﻴﺖ ﺳﻴﺎﺳﺘﮕﺬﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺭﻳﺰﺍﻥ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﺩﺭ ﻗﺒﺎﻝ ﻛﺎﺭﻛﺮﺩﻫﺎ ﻭ ﺧﺼﻮﺻﻴﺎﺕ ﺍﻳﻦ ﺻﻨﻌﺖ ﺗﺎ ﭼﻪ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﺧﻄﻴﺮ ﻭ ﺳﻨﮕﻴﻦ ﺍﺳﺖ.

ﺻﻨﻌﺖ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺑﺨﺸﻲ ﺍﺯ ﻭﺍﻗﻌﻴﺖ ﻭ ﻫﻤﭽﻮﻥ ﺟﻠﻮﻩ ﺍﻱ ﺍﺯ ﺭﻭﺡ ﻭ ﺭﻭﺍﻥ ﻋﺼﺮ ﺣﺎﺿﺮ ﺑﺎﻳﺪ ﺟﺪﻱ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﻱ ﺳﻨﺠﻴﺪﻩ ﻭ ﻫﻮﺷﻤﻨﺪﺍﻧﻪ ﺩﺍﺷﺖ تا بتوان از تمامی زوایای آن برای بهبود زندگی بشر استفاده کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد