تاریخ درج خبر : 1394/04/13
کد خبر : ۵۱۲۳۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -
مظفر عدالت نسب

نقض حقوق شهروندی در توسعه شهرها

سایت استان: مظفر عدالت نسب

شهر و شهروند دو مفهوم فراگیر اجتماعی گره خورده به هم است که هر کدام حقوق متقابل و در عین حال تکالیف انکارناپذیری را نسبت به هم دارند.

معابر عمومی و به عبارتی بازار شهرها از جمله جاهایی است که ارتباط تنگاتنگی را بین شهروندان فراهم می کند،ارتباطاتی که در فرایند زندگی اجتماعی و پیچیده شهری سبک و سیاق آن گاهی خوشایند حقوق شهروندی نیست.
حقوق شهروندی در واقع مجموعه حقوق و امتیازاتی است که افراد به اعتبار موقعیت شهروندی خود بدست می آورند و نیز مجموعه قواعدی است که بر موقعیت آنان در جامعه حکومت می کند.
اما حفظ حقوق شهروندی مستلزم رابطه ای چندسویه بین دولت، جامعه و شهروندان است که رعایت این حقوق متقابل یعنی حق و تکلیف یک اخلاق مشارکتی، فعالانه و مسوولانه را می طلبد.
به آمیخته ای از وظایف و مسئولیت های شهروندان در قبال یکدیگر ، شهر و دولت و همچنین حقوق و تکالیف دولت و مدیریت خدمات شهری نسبت به شهروند نیز حقوق شهروندی گفته می شود.
حال در روزگار شهرنشینی، گسیل شدن رفت و آمدها در مراکز شهری و از طرفی مطالبه و عرضه نیازهای متفاوت شهروندان در این مراکز، چالشی بزرگ برای برخورد و بازخورد فرهنگ ها ،حفظ و احیانا نقض حقوق شهروندی ایجاد کرده است.
برخی اصناف در بازار شهرها نقش صاحبخانه را دارند به این عبارت که مکان مشخصی برای کسب کار خود دارند و با این وجود از فضای عابرگذر مقابل محل کسب خود نیز بهره برداری های سویی را دارند.
وقتی از برخی بازارهای یاسوج و دیگر شهرها می گذری برخی مغازه داران بخشی از لوازم خود را در راهروها و معابر مقابل صنف خود گذاشته اند و کمی آن طرف در بخشی از خیابان مقابل با گذاشتن چند شئی یا ریسمانی برای پارک ممنوع، اقدام به تصرفی عدوانی موقت کف خیابان نموده اند.
کمی آن طرف تر از اصناف دست فروشان و دوره گردان هر کدام با پیشه ای موقت گوشه و کناری از معابر باریک شهرها را تصاحب کرده اند تا ارتزاقی از شلوغی بازار کسب کنند در حالی که ناخواسته به حقوق دیگران لطمه می زنند که این رویه فراگیر که مختص شهر یاسوح نیست بلکه در اکثر شهرها وجود دارد از دیگر مصادیق بارز نقض حقوق شهروندی است.
در میان این شلوغی بازار شهرها نظیر خیابان های کم عرض یاسوج با تعداد پرشمار عابران و و دیگر شهرهای کشور کم مصداق آن که نیست، صدای گوش خراش موسیقی های آزار دهنده، بی آنکه توجه شود که کسی می پسندد یا مخالف است و اصلا بدون اینکه بدانتد آلودگی صوتی یک نقض حقوق شهروندی، جلوه دیگری از نقض حقوق دیگران است .
از خیابان های کم عرض که ویژگی مشترک اکثر شهرها در کشاکش رشد جمعیت است که بگذری،رها سازی آشغال ها و زباله های جور واجور در دید عموم جلوه ی دیگری از تعرض به حقوق شهروندی است در حالی که همه می دانیم و بارها شنیده ایم،شهر ما خانه ماست.!؟
خانه مشترکی به نام شهر را برخی شهروندان یعنی همان کاسب های دوره گرد در یاسوج و دیگر شهرها هر کدام به طریقی نازیبا کرده اند تا جایی که تردد از برخی معابر باریک که در محاصره اجناس بازاریان و دستفروشان است، نماد عینی نبش قبر حقوق شهروندی است.
رفت و آمدهای خودروهای پرشمار شخصی، بوق زدن های گوش خراش نا به جا ، پارک دوبله کردن در مسیر خیابان های کم عرض،استفاده از وسایل نقلیه دودزا، موتورسواری در معابر شهری و احیانا حرکت در مسیر رامسید هرکدام رفتارهای آسیب زایی است که با آلودگی صوتی ،هوا و یا نقض حقوق شهروندی به فرهنگ شهرنشینی و شهر سالم لطمه می زند.
اگر چه در یاسوج بسیاری از شهرها وجود بازارچه های دستفروشی با عنوان بازار روز طراحی شده است اما غول بیکاری هموار نقض حقوق شهروندی را در جوامع شهری دامن می زند.
عرضه محصولات کشاورزی، دامی و کوهی در هر فصلی در شهرها معضلی است که هرگز مبارزه با آن ممکن نبوده است.
با این حال تصویب منشور حقوق شهروندی در دولت یازدهم با هدف تکریم کرامت انسانی در سطوح مختلف نوید بخش آگاهی بخشی بیشتر رسانه ای برای نهادینه کردن رعایت حقوق شهروندی بویژه در محیط اجتماعی و فرایند زندگی شهرنشینی است.
اطلاع رسانی از ضرورت رعایت و تکریم حقوق شهروندی در بازارشهرها و از طرفی خدمت رسانی برای ساماندهی وضعیت معابر شهری و بازارها برای رعایت بهتر حقوق شهروندی مقوله ای است که نیازمند توجه بیش از پیش شهروندان و مدیریت های شهری است.
اجرای طرح های زیباسازی بازار شهرها، توسعه و تعریض عابرگذرها ، ساماندهی فعالیت مغازه ها، پاکسازی معابر از وجود دست فروشان و جلوگیری از استقرار بخشی از میز عرضه میوه و کالای مغازه داران در معابر شهری می تواند الگوی خوبی برای خدمات رسانی، زیباسازی و در عین حال بهبود فصای کسب و کار با رعایت حقوق شهروندی در شهرها باشد.

*رئیس خبرگزاری ایرنا مرکز یاسوج و کارشناس ارشد حقوق عمومی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد