تاریخ درج خبر : 1394/04/14
کد خبر : ۵۱۲۳۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -

تفنگ میرشکار بویراحمدی پس از 65 سال زیر خاک دفن شد

میرشکار بویراحمدی که از شکار پشیمان شده بود پس از 65 سال تفنگ خود را در مراسمی با حضور مسئولان و مردم در زیر خاک دفن کرد.

عصر جمعه و با حضور مردم و مسئولان در محل مسجد منطقه ده‌برآفتاب یاسوج، برنامه‌ای به همت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد و برخی از تشکل‌های مردم‌نهاد زیست محیطی برگزار شد.

در این مراسم که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد، جمعی از پرسنل محیط زیست استان، خبرنگاران و تعدادی از تشکل‌های زیست‌محیطی حضور داشتند طی آیینی تفنگ شکاری خداویس رئوفی یکی از شکارچیان قدیمی و بنام شهرستان بویراحمد از اهالی کوخدان در زیر خاک دفن شد.

در این مراسم که اهالی منطقه ده‌برآفتاب نیز حضور داشتند، رئوفی به سال‌های جوانی خود اشاره کرد که همه آن دوران را در کوه‌های مختلف کشور از راوند کرمان گرفته تا کوه‌های کلات خراسان و ارتفاعات چهارمحال بختیاری و البته در قلل سر به فلک کشیده دنا گذرانده بود.

وی که سن خود را 80 سال ذکر می‌کرد از دوران جوانی خود و شکارهایی که کرده بود، اظهار ندامت کرد و گفت: به اندازه موی سر شما کل و بز و قوچ و میش و آهو شکار کرده است.

رئوفی که با چشمانی اشکبار نمی‌خواست بیشتر از این گذشته را به یاد آورد، افزود: شب‌ها در خواب آشفته حال می‌شوم و جانوران بی‌زبانی از جلوی چشمانم عبور می‌کنند که برایم عذاب‌آور شده است.

وی افزود: شکار را از 14 سالگی آغاز کردم و تا چند سال پیش لحظه‌ای از شکار غافل نمی‌شدم اما اکنون به گذشته خود که نگاه می‌کنم احساس گناه و البته پشیمانی می‌کنم.

این شکارچی سابق و دوستدار کنونی محیط زیست با توصیه به جوانانی که قصد شکار دارند برای حذر از این کار گفت: هنگامی پشیمان می‌شوید که دیگر کار از کار گذشته است و جبران آن همه شکار و از بین بردن حیوانات بی‌زبان برایتان سخت است.

رئوفی گفت: هنگامی پشیمان شدم که دیدم شکارچی مادری را شکار کرده و دو فرزندش در کنار جسد مادر ماتم گرفته‌اند و از آن زمان بود که خود را لعن و نفرین کردم و اکنون هم با دفن نمادین تفنگ خود برای همیشه آن را کنار می‌گذارم.

در این آیین جمشید عبدی‌پور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان با قدردانی از این حرکت میرشکار بویراحمدی گفت: یکی از راه‌های فرهنگ‌سازی همین اقدامات است تا نسل جوان به عواقب آزار رساندن به حیوانات و از بین بردن محیط زیست پی ببرند.

وی گفت: از این دست برنامه‌ها در دستور کار تشکل‌های مردم‌نهاد قرار دارد و در آینده در روستاهای دیگر چنین برنامه‌هایی اجرا می‌شود.

 

13940412000376_PhotoL

13940412000378_PhotoL

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • دوستدار محیط زیست گفت:

    چقدر دیر. افسوس و صد افسوس برای شما و ما و شکارهای انجام شده. چه سود؟
    ………این زودتر میخواستی حالا چرا؟

پربازديد