تاریخ درج خبر : 1394/04/16
کد خبر : ۵۱۲۴۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

«پیشنهادی برای تجلیل از قهرمان ایمنی»

سایت استان: عماد جعفری پور

نکته اول: شغل من ایمنی صنعتی است و یکی از مهمترین فعالیت های رشته ما در صنایع، آماده سازی تجهیزات و پرسنل برای واکنش سریع و مسلط در شرایط اضطراری است. در شرایط اضطراری یک زمان طلایی وجود دارد، بین سه تا پنج دقیقه بر اساس ماهیت خطرات. اگر در آن زمان محدود، افراد آرامش شان را حفظ کنند و اقدامات کنترلی را به درستی انجام بدهند، تعداد مصدومین و نیز میزان خسارت به صنایع به شدت کاهش می یابد. اگر اخبار صنایع کشور را دنبال کنید، متوجه می شوید که نمونه های زیادی از واکنش های خوب و نیز نمونه های زیادتری از واکنش های ضعیف و کند در شرایط اضطراری گزارش شده است. واکنش های خوب نتیجه ترکیبی از توانایی ها و مهارت ها هستند. به عبارتی کسانی می توانند در آن لحظات حساس تصمیم درست بگیرند که هم با فرایندهای صنعتی آشنا باشند، و هم روحیه قوی داشته باشند، و هم به پیغام های منفی و بازدارنده که اطرافیان می دهند، بی توجه باشند. وقتی حادثه ای رخ می دهد و افرادی می توانند از این آزمون دشوار با موفقیت بیرون بیایند، نباید فراموش شوند.

نکته دوم: پس از حادثه مشهور انفجار سکوی پایپر آلفا در ششم ژوئن سال 1988 در دریای شمال در انگلستان، یک قاضی بانفوذ مسئول رسیدگی به پرونده و شکایات خانواده قربانیان شد. نامه های آن قاضی و احکام سنگینش، شوک بزرگی در ایمنی صنعتی مدرن در جهان محسوب می شوند و باعث ایجاد سیستم های مفید و موثر گردیده اند. آن قاضی یعنی آقای لورد کولن Lord Cullen در جهان مورد احترام است و بنده نیز یکی از کتابهایم را به این چهره جهانی تقدیم کرده ام. برخی احکام سنگین آقای کولن بر علیه مدیر عامل های مرتبط با آن حادثه با این جمله ها شروع شده اند “طبق قوانین ایمنی اسکاتلند در تبصره ….، مدیریت شرکت …. موظف بوده که از طریق آموزش های کاربردی، پرسنل را برای آمادگی واکنش در شرایط اضطراری و استفاده بهینه از زمان طلایی آماده کند ولی قصور کرده است”.

نکته سوم: در سال 2006 در آمریکا یکی از پالایشگاه های شرکت اکسون منفجر شد و یکی از کارگرهای آن پالایشگاه به نام چارلی مورکرافت تجربیات و درسهای آن حادثه را به طور مکرر برای کارگران صنایع مختلف بازگو کرد و اکنون فیلم های ایمنی صنعتی با عنوان “فیلم ایمنی چارلی به خاطر می آورد …” یا Charlie remember safety video

شهرت جهانی دارند و در کلاس های ایمنی، بخشی جدا ناشدنی از آموزشهای مان هستند.

eujoy822mcp918ncmi9e

نکته چهارم: در تاریخ 9 تیر 1394 در ساعت 3:45 عصر در حین رفع گرفتگی یکی از خطوط مسدود شده واحد HD پتروشیمی مارون، حادثه آتش‌سوزی به وقوع پیوست. در این حادثه که به دلیل نشت گاز اتفاق افتاد، «شهرام محمدی» از کارکنان بهره‌برداری پتروشیمی مارون در ماهشهر که یک جوان شجاع ایذه ای از روستای کولفرح هست، خود را به درون شعله های آتش انداخت و توانست با بستن شیر فلکه اصلی گاز جان صدها کارگر این بخش را نجات دهد و از انفجار مهیب جلوگیری کند، یعنی در زمان طلایی تصمیم درست را گرفت و با شجاعت تمام اقدامات درست را انجام داد. این جوان غیور ایرانی از همه داشته هایش با شجاعت کامل استفاده کرد و حماسه آفرید، حماسه ای واقعی و ملموس، نه از آن حماسه های نیم خیالی و نیم بزرگنمایی شده. شهرام محمدی اکنون در بیمارستان شهید چمران تهران بستری است تا سوختگی 50% ناشی از این شهامتش درمان بشود. با توجه به رشد پزشکی کشورمان و پایین بودن میزان سوختگی، امیدواریم در هفته های آینده شهرام قهرمان از بیمارستان مرخص شود. ما برای این قهرمان چه برنامه ای داریم؟ پیشنهاد میکنم با توجه به مهارت و شجاعت اثبات شده این قهرمان، او به عنوان عضو سازمان مدیریت بحران کشور منصوب بشود و از توانایی های این عزیز در بهبود مدیریت بحران ها بهره مند بشویم، و طبق عادت تلخ و رایج مان، او را فراموش نکنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد