تاریخ درج خبر : 1394/04/22
کد خبر : ۵۱۲۹۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

50 میلیارد ریال برای تکمیل و افتتاح موزه جدید باستان شناسی یاسوج نیاز است

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستار تکمیل و بهره برداری هر چه سریعتر از موزه جدید باستان شناسی یاسوج شد و گفت: تکمیل این موزه به جذب هر چه بیشتر گردشگر کمک می کند.

پژمان نیک اقبالی روز شنبه در بازدید از موزه فعلی یاسوج و اداره میراث فرهنگی شهرستان بویراحمد افزود: پس از افتتاح موزه جدید باستان شناسی یاسوج مقدمات لازم برای انتقال هر چه سریعتر اشیاء و آثار تاریخی موجود در موزه فعلی به آن از سوی متولیان امر فراهم شود.

وی بیان کرد: در این صورت امکان بازدید افراد بیشتری از آثار و اشیاء تاریخی کهگیلویه و بویراحمد وجود خواهد داشت.

نیک اقبالی اظهار کرد: اشیاء و آثار تاریخی کهگیلویه و بویراحمد گنجینه ای گرانبها بوده و بیانگر فرهنگ و تمدن غنی و پیشینه کهن مردم این استان و کشور است.

وی عنوان کرد: این گنجینه گرانبها باید به طور مطلوب و بهینه حفظ شده و به نسل های آینده سپرده شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بویراحمد نیز در این بازدید، گفت: تلاش می شود موزه جدید باستان شناسی یاسوج در کمترین زمان ممکن تکمیل و افتتاح شود.

محمد حسین زاده افزود: اعتباری افزون بر 50 میلیارد ریال برای تکمیل و افتتاح موزه جدید باستان شناسی یاسوج نیاز است.

وی بیان کرد: تاکنون مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد پیگیری های مستمری از طریق استانی و ملی به منظور تامین اعتبار لازم برای تکمیل موزه جدید باستان شناسی یاسوج انجام داده است.

حسین زاده اظهار کرد: موزه جدید باستان شناسی یاسوج کنار بیمارستان امام سجاد (ع) این شهر و پشت هتل آزادی قرار دارد.

وی عنوان کرد: پیشرفت فیزیکی این موزه حدود 52 درصد بوده و در صورت تامین اعتبارات لازم پیش بینی می شود تا 15 ماه آینده به بهره برداری برسد.

حسین زاده ابراز داشت: عملیات اجرایی موزه جدید باستان شناسی یاسوج از سال 86 آغاز شده و تاکنون نیز اعتباری افزون بر 25 میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بویراحمد افزود: مساحت موزه جدید باستان شناسی یاسوج با احتساب محوطه سازی 9 هزار مترمربع بوده و زیربنای آن نیز دو هزار و 700 مترمربع است.

حسین زاده گفت: موزه فعلی باستان شناسی یاسوج که تنها موزه کهگیلویه و بویراحمد است سال 80 به مساحت 130 مترمربع در اداره میراث فرهنگی این شهرستان واقع در خیابان گلستان چهار افتتاح شد.

وی بیان کرد: این موزه همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر و عصرها از ساعت 14 تا 18 آماده بازدید علاقمندان است.

حسین زاده اظهار کرد: هم اکنون 300 اثر تاریخی مربوط به دوره های مختلف در موزه فعلی باستان شناسی یاسوج نگهداری می شود که یکی از شاخص ترین آنها تابوت سفالی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد بوده که در کشور منحصر به فرد است.

وی عنوان کرد: هشت هزار و 472 اثر و شیء تاریخی در مخزن موزه فعلی باستان شناسی یاسوج موجود است که به دلیل کمبود فضای مناسب امکان نمایش آنها وجود ندارد.

حسین زاده ابراز داشت: روزانه تعدادی از دانش آموزان و قشرهای مختلف مردم نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد از موزه فعلی باستان شناسی یاسوج بازدید می کنند.

وی افزود: مسوولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد بازدید محدودی از موزه فعلی باستان شناسی یاسوج دارند و از آنان انتظار می رود علاوه بر بازدید خود از این موزه اعضای خانواده شان را نیز به چنین امری تشویق کنند.

حسین زاده گفت: بازدید مردم و مسوولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد از موزه باستان شناسی یاسوج موجب آشنایی هر چه بیشتر آنان با آثار تاریخی، هویت، فرهنگ غنی و پیشینه کهن این استان می شود.

کهگیلویه و بویراحمد دارای دو هزار و 600 اثر تاریخی است که از این تعداد 700 مورد در فهرست آثار ملی ثبت شده اند.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد