تاریخ درج خبر : 1394/04/22
کد خبر : ۵۱۳۰۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

آینده مبهم تنها سینمای فعال استان؛ سینما هنر یاسوج اختصاصی ترین سینمای ایران

سینما یکی از مهم ترین مکان های فرهنگی یک شهر محسوب می شود که می تواند روزانه میزبان بسیاری از مشتاقان فرهنگ و هنر یک شهر باشد.

یاسوج به عنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی قریب به 160 هزار نفر از کمترین امکانات فرهنگی هم برخوردار نیست.

IMG_0003
شهری که در جنوب کشور به عنوان یکی از قطب های هنری شناخته می شود نه سالن آمفی تئاتر مناسب و نه یک سینمای مجهز دارد، که بتواند پاسخی حداقلی باشد به علاقه و استعداد فراوان هنرمندان این شهر.

سینما دنا در یاسوج و دهناد در دهدشت و همین طور قدس گچساران، دهه های 60 و 70 پذیرای خیل عظیم کسانی بود که برای گرفتن بلیط باید ساعت ها منتظر می ماندند تا از تماشای فیلم های محبوب آن دوران محروم نمانند.

در بهمن سال 92 و با پیگیری های امین کمالوندی مدیر کل سابق فرهنگ و ارشاد استان و همزمان با سی و سومین جشنواره فیلم فجر سینما هنر یاسوج شروع به کار کرد که با استقبال خیلی خوبی هم روبرو شد ولی بعد از جشنواره دیگر اثری از حضور مردم در سینما نبود.

سینما هنر یاسوج با وجود تمام کاستی ها همچنان در شرایطی به فعالیت خود ادامه می دهد که از لحاظ حضور مخاطب وبیننده شرایط فاجعه باری را سپری میکند. سینمایی که بیشتر سانس هایش تقزیبا اختصاصیست! از این جهت اختصاصی که به دلیل نبود مخاطب می توانید فیلمی که اکران می شود را به خواست خود عوض کنید.

رخ دیوانه دوست دارید یا من دیه گو مارادونا هستم؟ هر کدام را خواستید بگویید برایتان پخش می کنم.شرایط سینما هنر یاسوج در این حد وخیم است!

مخاطبان روزانه سینما یاسوج شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد و این در حالیست که پاتوق روزانه تعداد زیادی از همین مردم شهر یاسوج سینماهای شیراز است.

خبرنگار سایت استان به سراغ شخصی رفته که تمامی کسانی که حداقل یک بار سینما هنر یاسوج را تجربه کرده باشند به خوبی او را می شناسند و چهره اش را در خاطرشان دارند.

عباس روشنک آچار فرانسه سینما یاسوج برای تمام مخاطبانش چهره ای شناخته شده است،کسی که مسئولیت گیشه، مسائل فنی و حتی کافه سینما را عهده دار است و با وجود اینکه سینما هیچ درآمدی برای او نداشته، همچنان با علاقه ای وصف نشدنی از ادامه کارش تا زمانی که احساس می کند دین خود را به هنر ادا کرده است خبر می دهد.

گفتگوی خبرنگار سایت استان با عباس روشنک مسئول سینما هنر یاسوج در پی خواهد آمد:

IMG_0097

جناب آقای روشنک خودتون رو معرفی کنید و وضعیت موجود در سینمای یاسوج رو چطور می بینید.
عباسعلی روشنک هستم و در رشته کارشناسی نمایش، گرایش کارگردانی فارغ التحصیل شده ام.سینما هنر یاسوج بعد از نزدیک به 15 سال تعطیلی سینما در یاسوج کار خود را از اسفند 92 شروع کرد.در روز های اول شروع به کار، سینما به حدی دارای بحران و کمبود مخاطب بود که در روز اول فروردین 93 فقط یک نفر بیننده در سینما حضور داشت اما در اول فرودین امسال این تعداد مخاطب به 15 نفر رسیدولی با تمام اوصاف اصلا از لحاظ مخاطب در وضعیت خوبی به سر نمی بریم.
سینما هنر یاسوج مخاطبان خاصی دارد که با یادداشت شماره تماس این مخاطبان که حدودا 350 نفر می باشند، با اکران هر فیلم در این سینما از طریق پیامک با گوشی شخصی خود، به این عزیزان اطلاع رسانی می شود.
در میان نهادهای دولتی ودانشگاهی،شرکت نفت، فرودگاه، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد از خامیان اصلی سینما هنر هستند.بعضی از ارگان ها مانند سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی هم از بعضی فیلم های خاص با موضوع جنگ های هشت سال دفاع مقدس مانند: چ و شیار 143 حمایت کرده و آن ها را خریداری می کنند.
مابقی سازمان ها و ادارات هیچ کدام حاضر به بستن قرارداد حتی با قیمت بسیار پایین با سینما نشدند.تنهایک مدرسه غیر انتفاعی در یاسوج به نام پویا هر پنج شنبه بلیط های ما را خریداری کرده و دانش آموزان را موظف به دیدن فیلم می کند.

آیا درآمد شما از سینما جوابگوی مخارج زندگی شخصی تان هست؟
سینما تا کنون هیچ درآمدی برای من نداشته است. میزان فروش روزانه در سینما هنر یاسوج 10 هزار تومان است که نصف این مبلغ به حساب شرکت طرف قرارداد با سینما واریز می شود و عملا با شبی 5 هزار تومان درآمد به خانه می روم.
پیش بینی شما از زمانی که نیاز است تا مخاطب بیشتری جذب کنید؟
پیش بینی بنده از تعداد مخاطب ایده ال این است که حدودا دو تا سه سال طول خواهد کشید تا سینما دوباره در یاسوج جا بیفتد.
از همکاری فرهنگ و ارشاد استان با سینما راضی هستین؟
در دوره قبل که آقای کمالوند مسئول بودن همکاری بسیار خوبی با ما داشتن که خود ایشان بانی تاسیس این سینما بودند ولی با حضور جناب دکتر دهبانی با وجود اینکه تازه شروع به کار کردند همکاری ها به نسبت کمتر شد.البته ایشان مخالف سینما نیستند و خواستارند که سینما باید وجود داشته باشد.برای تبلیغات در سطح شهر با شهرداری صحبت شد ولی الان چک شخصی من در دست شهرداریست چند بار از طرف شهرداری و برای وصول این چک بارها به بانک مراجعه کرده ولی مدیر و کارکنان بانک چک را برگشت نزده و با آنها همکاری نکرده چون مدیر بانک معتقد است که برای کار فرهنگی نباید پولی پرداخت شود.

پرفروش ترین فیلمی که از شروع به کار سینما داشتیه اید چه فیلمی بوده است؟
پرفروش ترین فیلم اکران شده در سینما یاسوج فیلم « شیار 143» و «چ» بود که توسط ارگان ها و ادارات خریداری شد.
از میان فیلم هایی که غیر ارگانی فروخته شد فیلم ایران برگر با فروش یک میلیون و ششصد هزار تومان پر فروش ترین فیلم سینمای یلسوج بوده است. کم ترین میزان فروش هم تا الان متعلق به فیلم طبقه حساس است که در 77 روز اکران 600 هزار تومان فروش داشت. در بعضی از مواقع سال میزان بازیدی به شدت ضعیف می شود به طوریکه در ماه مبارک رمضان گذشته 11 روز حتی یک مشتری هم به سراغ سینما نیامد و به مدت 11 شب گزارش بدون مخاطب را برای شرکت فیلم ایران که طرف قرارداد سینماست ارسال می کردیم.یاسوج به طور تقریبی حمعیتی نزدیک به یکصدو پنجاه هزار نفری دارد که اگر از این یکصدو پنجاه هزار نفر روزانه 30 نفر مخاطب این سینما شوند دیگر مشکل مخاطب در ماه نخواهیم داشت.

افتتاح این سینما مصادف با جشنواره بین المللی فیلم فجر در سال 92 بود که با استقبال خیلی خوبی مواجه شد، چرا این روند ادامه پیدا نکرد؟

شرایط جشنواره کاملا با شرایط عادی متفاوت است، به طوریکه در ججشنواره موسیقی فجر 93 تمامی بلیط ها در ساعات اولیه به فروش می رفت تا جایی که بسیاری از مخاطبان موفق به تهیه بلیط نمی شدند که امیدواریم با آماده شدن فرهنگسرا که یکی از برزرگ تزرین فرهنگ سراهای کشور است بتوانیم نواقص اینچنینی را برطرف کنیم.
حجم اطلاع رسانی و تبلیغات گسترده ای که در زمان جشنواره اتفاق می افتد تاثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب دارد.سینمای یاسوج هنوز یک تابلو برای تبلیغات ندارد. در دوره ریاست آقای کمالوند، ایشان چندین بار به طرق روش های مختلف از جمله نصب بیلبورد در سطح شهر به کمک سینما آمدند که تقریبا اثر مثبتی هم داشت.ولی بعد از برکناری جناب کمالوندی کمتر شاهد حمایت از سینما توسط مسئولان بوده ایم.

با توجه به وضعیت موجود حاضرید همچنان برای سینما با علاقه کار کنید؟
اگر آقای دهبانی، مدیرکل محترم ارشاد و جناب پیرسبزی که معاونت هنری و سینمایی را بر عهده دارند تمایل داشته باشند که سینما ادامه داشته باشد با کمال میل خواهم ماند و کار می کنم تا زمانی که مطمعن شوم دین خود را به هنر ادا کرده ام. اگر ترجیح دادند که تعطیل شود هم به ناچار تعطیل خواهد شد و دیگر عذاب وجدان این را ندارم که نسبت به هنر و سینما کم کاری کرده ام.

امیدواریم تنها سینمای فعال استان سرنوشتی دردناک همانند سینماهای دهدشت و گچساران و البته سینما دنای یاسوج نداشته باشد و شاهد تبدیل شدن این سالن به انبار علوفه یا محلی برای خانه پرندگان و تارهای عنکبوت چندین ساله  و تلی از خاک نباشیم.

IMG_0004

IMG_0089

IMG_0095

گزارش و گفتگو: ایمان اشکوه

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد ب گفت:

  کم کاری میکنید برای فیلمهای جدید تو مرکز شهر پوستر بزنید .سینما از مرکز شهر پرته …فیلم جدید بیارید .من خودم چند بار تک نفره فیلم نگاه کردم .

 • سجاد بهمنی گفت:

  درود بر عباس روشنک،کسی که آینه ی تمام نمای یک هنر مند واقعیست، از جنس انسانیت
  تعطیلی سینما دنا در زمانی که نماینده ی مجلسمان مخبر کمیسیون فرهنگی بود، بسان زلزله ای بود ک کاشانه ی فرهنگ و سینما را تخریب کرد و آوارش بر سر همگان ریخت.
  با تاسیس سینما ، آوار برداری شد، تا احیای سینما رهیست طولانی که مساعدت مسعولین زی ربط و همگامی مردم میطلبد
  به امید ان روز..

پربازديد