تاریخ درج خبر : 1394/04/23
کد خبر : ۵۱۳۰۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

بالا بودن سود تسهیلات بانکی از موانع پیش‌روی تولید کهگیلویه و بویراحمد

در نشست کارآفرینان با استاندار کهگیلویه و بویراحمد بالا بودن سود تسهیلات بانکی از جمله موانع پیش‌روی بخش تولید این استان عنوان شد.

نشست کارآفرینان استان کهگیلویه و بویراحمد با هدف بررسی مشکلات و موانع کارآفرینان استان در بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی با حضور سید موسی خادمی استاندار ظهر امروز برگزار شد.

در ابتدای این نشست برخی از کارآفرینان استان در بخش‌های مختلف به بیان مشکلات و موانع پیش روی صنعت استان پرداختند و خواستار توجه مدیران‌کل دستگاه‌ها و مسئولان ارشد استان در این خصوص شدند.

بالا بودن حامل‌های انرژی سبب خسارتی به بخش تولید شده

در ادامه عزیزالله فتحی کارآفرین برتر کشوری در حوزه کشاورزی به مسائل و مشکلات کارآفرینان در بخش کشاورزی به خصوص صنعت گلخانه پرداخت و اظهار کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل اینکه در ایجاد اشتغال و اشتغال‌زایی پیشرفت چندانی نداشته است به مثابه یک استان جنگ‌زده می‌ماند.

وی تصریح کرد: 90 درصد تجهیزات ساخت گلخانه‌ها از خارج استان وارد می‌شود و حتی 80 درصد نیروی متخصص فعال برای کار در گلخانه‌ها غیربومی هستند.

فتحی از بالا بودن تسهیلات بانکی در استان انتقاد کرد و افزود: بالا بودن تسهیلات بانکی و همچنین حامل‌های انرژی به خصوص گاز تولید را ریشه‌کن کرده و خسارات زیادی به تولیدکنندگان و گلخانه‌داران وارد کرده است.

وی ادامه داد: بخش تولید استان نیاز به شوک بزرگی دارد تا تولید‌کننده بتواند به ادامه کار امیدوار باشد.

فتحی خواستار ورود استاندار به برخی مشکلات و موانع تولید در استان شد و گفت: استاندار از نظر سیاسی وارد مشکلات و موانع پیش‌رو شود و از بانک‌ها بخواهد که با کارآفرینان به مانند کارآفرین در استان‌های برخوردار برخورد نشود.

* خسارت 50 میلیاردی بیماری «وی.اچ.اس» به مزارع پرورش ماهی

صادق شریفی کارآفرین حوزه شیلات دومین سخنران در دیدار کارآفرینان با استاندار بود که به مشکلات بخش شیلات پرداخت و گفت: بیماری «وی.اچ.اس» سال گذشته 50 میلیارد به مزارع پرورش ماهی خسارت وارد کرد.

وی ادامه داد: همچنین این بیماری باعث تعطیل شدن 60 درصد از مزارع پرورش ماهی و بیکاری و همچنین عدم تولید در استان شد و چندین شغل به واسطه این بیماری از بین رفت.

کارآفرین حوزه شیلات بیان کرد: در چنین شرایط بدی توقع کمک‌های بلاعوض از دولت را نداریم اما انتظار داریم اعتبارات کم‌بهره‌ای برای مکانیزاسیون کردن مزارع و خارج شدن از بیماری‌ها در اختیار مزارع پرورش ماهی قرار داده شود.

وی بیان کرد: اداره‌کل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد بعد از این بیماری اقدام به اخذ تعهد یک‌جانبه کرده که این تعهد به جای حل مشکلات بخش تولید بیشتر به ضرر این بخش است.

شریفی عنوان کرد: 50 پرونده مجوز آب برای تولید و تجهیز پرورش ماهی در اداره امور آب است و بر صدور مجوز این موارد تأکید شده اما تاکنونی مجوزی برای این پرونده‌ها که بیشتر در حوزه شهرستان‌های بویراحمد و دنا است صادر نشده است.

وی ضمن قدردانی از زحمات رئیس سازمان جهاد کشاورزی در خصوص مبارزه با بیماری در مزارع پرورش ماهی گفت: سازمان جهاد کشاورزی تحت هیچ شرایطی همسو با افکار و نظرات رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیست و لزوم جابه‌جایی برخی نیروهای این سازمان احساس می‌شود.

هزینه حمل و نقل 30 درصد گران‌تر از سایر استان‌ها است

همچنین حسن فهیمی مدیرعامل شرکت پارس یاسوج به توانمندی و ظرفیت بالای کارآفرینان در این استان اشاره کرد و افزود: کارآفرینان استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود محدودیت‌ها و برخی محرومیت‌ها در استان کارآفرین برتر کشور شناخته شدند که اگر در استان برخوردار بودند بی‌رقیب بودند.

وی با بالا بودن هزینه حمل و نقل در استان اشاره کرد و گفت: کرایه حمل و نقل بار در استان کهگیلویه و بویراحمد 30 درصد نسبت به استان‌های همجوار فارس و خوزستان گران‌تر است که اگر این نرخ کرایه اصلاح نشود و هزینه کاهش نیابد نمی‌توانیم با بخش تولید سایر استان‌ها رقابت کنیم.

انتقاد از عدم همکاری بانک‌ها با بخش تولید

حمید طاهری بویراحمدی مدیرعامل آب معدنی آریوبرزن که در سال 92 به عنوان کارآفرین برتر کشوری شناخته شد از عدم همکاری بانک‌ها با بخش تولید و صنعت استان انتقاد کرد و یادآور شد: بانک‌ها برای دادن وام به کارآفرین وثیقه‌ای چندین برابری از ما طلب می‌کنند که این موضوع برای کارآفرین و تولید‌کننده مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی عنوان کرد: بیتشر کارآفرینان ما به دلیل همین قانون سخت وصول مطالبات بانک‌ها در زندان به سر می‌برند.

در ادامه اجرایی نشدن قانون تجارت، نبود نمایشگاه عرضه تولیدات فرش دست‌بافت و پرداخت نشدن یارانه بنگاه‌های زودبازده از دیگر مشکلات کارآفرینان عنوان شد.

بیماری «وی.اچ.اس» سبب ایجاد مشکلاتی برای کشاورزان شد

جعفر گوهرگانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه بالا بودن حامل‌های انرژی مشکلاتی را برای تولیدکنندگان به خصوص در بخش کشاورزی ایجاد کرد، گفت: هزینه حامل‌های انرژی از جمله گاز بسیار بالا و سرسام‌آور است و این هزینه‌های بالا گلخانه‌های استان را متحمل ضرر و خسارت جبران‌ناپذیر کرده است.

وی اضافه کرد: استان جایگاه خوبی به لحاظ تولید ماهی قزل‌آلا در کشور دارد که بیماری «وی.اچ.اس» باعث ایجاد خسارتی به مزارع شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خواستار افزایش دوره باز پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به پنج یا شش سال شد و بیان کرد: بهره سود بانکی در هشت استان محروم کشور از جمله کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافته است.

هزینه تولید در کهگیلویه و بویراحمد بالا است

داریوش دیودیده رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هزینه تولید در این استان را بالا دانست و گفت: مسائل خاص فنی، حمل و نقل، مواد اولیه و نیروی انسانی باعث افزایش هزینه تولید در استان شده است.

این مسئول در ادامه راه‌اندازی بازارچه صنایع دستی را مستلزم همکاری شهرداری یاسوج دانست و افزود: شهرداری یاسوج مکانی را برای عرضه و فروش صنایع دستی استان از جمله فرش دست بافت در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

وی از سخت‌گیری‌های بی‌مورد انتقاد کرد و گفت: این سخت‌گیری‌ها موجب کاهش تولید و افزایش بیکاری در استان شده که دولت در سال‌جاری برای حمایت از بخش تولید اقدامات خوبی از جمله راه‌اندازی کارگروه تسریع و رفع موانع تولید انجام داده است.

* قانون رفع موانع تولید موجب حل مشکلات تولیدکنندگان می‌شود

سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به عنوان سخنران پایانی نشست با کارآفرینان استان بیان کرد: قانون رفع موانع تولید قانون است که حاصل تجربه مجلس، دولت و بخش خصوصی است و این قانون می‌تواند نقش بسزایی در رفع مشکلات پیش رو داشته باشد.

وی عنوان کرد: مشکلات بخش تولید استان در کمیته تسهیل بیان و نسبت به رفع این مشکلات اقدامات لازم صورت گیرد.

مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بخشی از مشکلات بخش تولید ما اداری است و باید توسط مدیران پیگیری و رفع شود.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد