تاریخ درج خبر : 1394/04/23
کد خبر : ۵۱۳۰۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -
محسن جبارنژاد

وظیفه نماینده چیست؟!

سایت استان: محسن جبارنژاد

به روستاهای انتخابیه سرزدن؟ حضور در تک تک فاتحه خوانی های استان؟ آسفالت کوچه و خیابان؟ گازکشی فلان خیابان؟ و … کدامیک وظیفه ذاتی یک نماینده مجلس است؟
سوگمندانه باید اعتراف کرد که عدم تبیین درست وظایف نمایندگی بین مردم و عدم آگاهی دقیق بخش زیادی از مردم عزیز استانمان از وظایف اصلی و قانونی نماینده مجلس ( که بخش عمده ای از آن، علت فرهنگی داشته و بخش عمده ای نیز معلول کوتاهی رسانه ها و همچنین رفتارهای نمایندگان محترم است)، باعث شده تا معیارهای دیگری به عنوان معیارهای وظایف نمایندگی به اشتباه در ذهن مردم جا انداخته شود و بین عموم رواج پیدا کند که یکی از پیامدهای مهم این تصور اشتباه، ذبح شایسته سالاری است و انتخاب های اشتباه است.
لذا اولین کاری که باید در خصوص آن فرهنگ سازی کرد، تبیین درست وظایف نمایندگی است.
طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، نماینده مجلس سه وظیفه عمده دارد:
1. قانونگذاری که مهمترین وظیفه نماینده است.( اصل هفتاد و یکم)
2. نظارت( اصل هفتاد و ششم) که ابزار قانونی آن نیز تحقیق و تفحص است.
3. حق اظهار نظر در همه مسائل داخلی و خارجی کشور( اصل هشتاد و چهارم)
4. مطمئنا اگر مردم عزیز ما انتظارات خود را از نماینده شان در این حوزه ها قرار دهند و نمایندگان نیز وظایف قانونی خود را به نحو احسن انجام دهند، بسیاری از مشکلات مردم حل خواهد شد. ممکن است برخی اینگونه توجیه کنند که بالاخره مردم دچار معضلات بیکاریریال تورم و … هستند و اصلا نمیتوانند به این فکر کنند که حالا وظیفه ی قانونی نماینده چیست؟ قانونگذاری است یا نظارت و … خلاصه این که مردم حل مشکلشان را میخواهند و چکار دارند به این کارها؟! در جواب باید گفت و به ضرس قاطع میتوان ادعا کرد اگر نماینده تلاش خود را صرف وظایف اصلی اش کند و بر روی طرح ها و لوایح مطالعه و دقت کافی داشته باشد و از آن طرف هم تلاش جدی جهت شناخت حفره ها و خلا های قانونی کشور به خرج دهد، کارها تا حد زیادی سامان پیدا خواهد کرد و گرفتاری های بسیاری از مردم حل خواهد شد، چرا که بخش عظیمی از مشکلات ما، معلول موانع قانونی و ساختارهای غلط است که با یک قانونگذاری عالمانه و دقیق از طرف نمایندگان مجلس، برطرف میشود. ضمنا باید توجه داشت که کار اجرایی وظیفه دولت است و وظیفه نماینده در این زمینه نظارت و پیگیری است و نه دخالت مستقیم در امور اجرایی.
5. البته مواردی را هم که در ابتدای یادداشت برشمردیم و گفتیم که جزو وظایف قانونی نماینده نیست، نه به این معناست که او از حوزه ی انتخابیه و مردم خود بی اطلاع باشد یا نامه های مردم را پیگیری نکند. قطعا نماینده باید از موکلان خود مطلع باشد، به روستاها سر بزند تا از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شود، منتها بحث بر سر این است که اینها نباید باعث اهمال در وظایف قانونی نماینده شود.
6. این را هم باید یادآور شد که برخی نمایندگاه خواسته یا ناخواسته به رواج برخی انتظارات غیر منطقی دامن میزنند و مردم را از توجه به وظایف اصلی نمایندگی، باز میدارند. به عنوان نمونه، با آن که وظیفه ذاتی نماینده، دخالت در عزل و نصب مدیران اجرایی نیست و نقش او باید در حد یک مشاور دولت در این زمینه باشد، اما بعضا شاهد آنیم که برخی نمایندگان تا حد عزل و نصب بعضی از مسئولان جزء ادارات ورود میکنند. یا مثلا قول های قطعی برخی از نمایندگان مبنی بر استخدام افراد و … که هیچکدام نه وظیفه ی نماینده است و نه جزو اختیارات او.
7. امیدواریم با اطلاع رسانی دقیق رسانه ها در خصوص معرفی وظایف قانونی نمایندگی مجلس و همچنین توجه بیش از پیش مردم عزیز استانمان به این وظایف ورصد دقیق نمایندگانشان در اجرای این وظایف و نیز اهتمام نمایندگان محترم به وظایف قانونی خود و احتراز از ایجاد زمینه هایی که به رشد انتظارات غیر منطقی می انجامد ، شاهد فرهنگ سازی این مسئله در جامعه باشیم…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد